Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [7]
Loading...
1888
0
Owady – Opisy, Straszyki – Opisy

Hypocyrtus scythrus

Hypocyrtus scythrus – PSG 307

Pierwsza udana hodowla Hypocyrtus scythrus – PSG 307 (Westwood, 1859) miała miejsce w 2007 roku w hodowli Bruno Knebuehler’a. Gatunek ten jest bardzo podobny do popularnego w hodowli straszyka gwadelupskiego (Lamponius guerini). Między samcem a samicą zaznacza się wyraźny dymorfizm płciowy. Gatunek ten nie wydziela żadnych substancji obronnych. Jeśli ktoś hodował już straszyki poradzi sobie z hodowlą tego gatunku bez problemu. Hypocyrthus scythrus to gatunek długo wieczny. Rośnie bardzo powoli i długo żyje.

Nazewnictwo

Nazwa polska: –

 

Synonimy

Lamponius scythrus , Phantasis scythrus

Występowanie

Belize (Belmopan).

Wygląd

  • Samica

    Nieco większa, znacznie masywniejsza od samca. Dorasta do 7-8 cm długości. Podstawowy kolor ciała to brązowy. Na przedtułowi oraz na głowie samice mogą posiadać interesujące wyrostki w różnych kolorach (zielone, brązowe, czarne). Ich występowanie i kolor zależą od środowiska w jakim owady przebywają. Na ich intensywność wpływać może wilgotność w terrarium, rodzaj podawanego pokarmu oraz wystrój w terrarium. Dodatkowo odwłok samicy zdobią listkowate wyrostki, znajdujące się na szóstym segmencie ciała. Samica gotowa do składania jaj charakteryzuje się pękatym odwłokiem. Tułów zakończony delikatnym pokładełkiem. Czułki długości ok. 4 cm.

  • Samiec

    Z wyglądu bardziej przypomina patyczaka niż straszyka. Jest znacznie drobniejszy od samicy. Dorasta do 6 cm długości. Podstawowy kolor ciała to złocisty brąz. Niektóre osobniki posiadają przedtułów o czerwonym zabarwieniu. Na śródtułowiu – co jest charakterystyczną cechą samca – znajduje się para białych mikro skrzydełek. Skrzydełka są bardzo małe, ich długość to zaledwie 1mm. Czułki długości 4 cm. Odwłok zakończony charakterystycznym narządem płciowym.

  • Młode

    Zaraz po wykluciu mierzą ponad 20mm. Są jednolicie brązowe. Poruszają się nieco niezdarnie.

  • Jaja

    Sporej wielkości, ok. 8 mm długości i 2 mm szerokości. Beczułkowate, brązowe, zamszowe. Jaja mają chropowatą fakturę i pokryte są licznymi włoskami. Samica składa je bezpośrednio na podłoże.

Hodowla

  • Owady

    Zarówno młode jak i dorosłe osobniki nie sprawiają problemów w hodowli. Jeśli zapewnimy im temperaturę w przedziale 20-25°C, wilgotność ok. 75-85% i stały dostęp do świeżego pokarmu nie sprawią nam najmniejszych problemów. Gatunek ten rośnie bardzo powoli. Od wyklucia do osiągnięcia przez owada dorosłości mija średnio 12-14 miesięcy. Samica jako imago żyje ok. 10 miesięcy, samiec średnio 7-8 miesięcy. Samica zaczyna składać jaja około 4 tygodnie po linieniu na imago. Kopulacje nie są długie, ale często można zaobserwować samca przesiadującego na samicy.

  • Jaja

    Inkubacja zapłodnionych jaj trwa zazwyczaj 4 miesiące. Jaja z partenogenezy klują się po 6-7 miesiącach od złożenia przez samicę. Należy inkubować na ręcznikach papierowych, w temperaturze 22-25°C, przy wilgotności ok. 85%. Pamiętamy aby w inkubatorze zachowana była dobra wentylacja, inaczej jaja zaczną nam pleśnieć.

Żywienie

Owady najchętniej jedzą malinę i jeżynę. Imago nie pogardzą również liśćmi truskawki, poziomki, dębu, buku i leszczyny. Należy pamiętać aby pokarm w terrarium był zawsze świeży.

Terrarium

Hypocyrtus to niewielki gatunek straszyka dla 5 parek wystarczy terrarium o standardowych wymiarach 30x30x30 cm [dł. x szer. x wys.]. Dno wykładamy ręcznikami papierowymi co znacznie ułatwi wybieranie jaj lub bardziej estetyczną włókniną kokosową. W terrarium możemy umieścić kawałki kory lub grubsze konary które zapewnią doskonałą kryjówkę naszym owadom. Unikamy umieszczania cienkich gałęzi. Terrarium zraszamy 1-2 razy dziennie, gdyż gatunek ten lubi wyższą wilgotność. Przy zapewnieniu odpowiednich warunków gatunek zaskoczy nas różnorodnością chitynowych wyrostków jakie posiada w stadium imago.

Rozmnażanie

Płciowe, partenogenetyczne

Opracowanie i źródła informacji

Opracowali: Bartosz Rom (BartekR) na podstawie własnych doświadczeń hodowlanych. Zdjęcia autorstwa Bruno Knebuehler’a, użyte za zgodą autora.

Liczba wyświetleń: 1888

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu