Cordylus cordylus – szyszkowiec zwyczajny
Uwaga w handlu możemy dostać prawie wyłącznie szyszkowce z gatunku Cordylus tropidosternum!
Systematyka
Szyszkowiec zwyczajny (Cordylus cordylus Linnaeus, 1758)
Wygląd
Osiąga do 20 cm długości, z czego połowa przypada na kolczasty ogon.
Długość życia
Może dożyć 10 lat, w naturze często żyje krócej, gdyż z powodu swoich małych rozmiarów często pada ofiarą większych drapieżników.
Wygląd
Ubarwiony jest ciemnoszaro-brązowe do niemal czarnego, strona grzbietowa i ogon pokryte są kolczastymi łuskami, kolce na ogonie służą ochronie jaszczurki, gdy drapieżnik próbuje ją wyciągnąć z jej kryjówki ona zahacza ogonem o szczeliny skalne i zapobiega wyciągnięciu jej przez wroga; na szyi po obu stronach ciała ciągnie się ciemna, czasem czarna pręga.
Występowanie
Afryka Południowa.
Biotop
Żyje w środowisku suchym, na stepach, na których jest wiele skalnych szczelin, które służą jako schronienie.
Cechy szczególne
Jaszczurka żyworodna, często polecana jako łatwa w utrzymaniu, polecana początkującym terrarystom, którym często może sprawiać problemy, jest ona bardzo ciekawska, zainteresowanie często objawia ruchami ogona. Są to jaszczurki zgodne, nie będą walczyć z przedstawicielami innych gatunków. Młode szyszkowce łatwo się oswajają, starsze bardzo trudno jest oswoić.
Aktywność
Wyłącznie w dzień.
Terrarium
Stepowe, z dużą ilością kamieni pomiędzy którymi szyszkowce będą mogły się schować; poza tym w terrarium powinny znaleźć się rośliny, powinny być to jednak gatunki odporne na braki wody oraz pazury jaszczurek które uwielbiają je niszczyć. Szyszkowce mimo naziemnego trybu życia bardzo lubią się wspinać i wygrzewać na wysoko położonych półkach i gałęziach, dlatego boczna ściana terrarium powinna być zrobiona z korka lub wyłożona korą z drzew; basen z wodą nie jest konieczny, jaszczurki te pija wodę którą zraszamy terrarium, często gdy widzą że bierzemy zraszacz ustawiają się w miejscu gdzie najczęściej zraszamy terrarium.
Wielkość terrarium
Wymiary 70/50/40 cm dla jednego samca i 2 samic.
Oświetlenie
Cykl 12 godzinny.
Temperatura
Od 25 do 30°C, pod promiennikiem temperatura może dochodzić do 35°C,w terrarium powinien znajdować się kabel grzejny, i zacienione miejsce, ponieważ szyszkowce same powinny dobrać taką temperaturę jaka im pasuje, w nocy temperatura może spadać nawet do 17°C.
Wilgotność
Powinna się utrzymywać na poziomie 40-50%.
Żywienie
Podstawowym pokarmem dla szyszkowców w terrarium są świerszcze, które można łatwo dostać w sklepach zoologicznych bądź założyć własną hodowlę karmową; niektóre szyszkowce bardzo lubią larwy mącznika, ale nie może być to jedyny ich pokarm, poza tym nie wszystkie będą go jadły, w lecie można na łąkach złapać dużo owadów które możemy podać naszym podopiecznym; dzień przed podaniem, owady karmimy pokarmem wzbogaconym w witaminy, można też do pojemnika z owadami po prostu wsypać witaminy i wstrząsnąć! Nie wolno łapać owadów jadowitych, gdyż ich jad może poważnie zaszkodzić szyszkowcom!
Rozmnażanie
Po miesięcznym obniżeniu temperatury podwyższamy ją, zaczynamy obficie karmić szyszkowce pokarmem bogatym w witaminy, szyszkowce są żyworodne, a więc nie trzeba szukać jaj w terrarium. Gdy zauważymy że nasza samica jest w ciąży zaczynamy poświęcać jej więcej uwagi niż innym szyszkowcom. Samice w ciąży poznamy po tym że będzie dużo więcej jeść, pić, zacznie się częściej wygrzewać i odpoczywać. Karmimy ją pokarmem bogatym w witaminy, jeśli wiemy w którym miejscu samica czeka na wodę to w tym miejscu używamy wody z dodanymi witaminami. Ciąża trwa od 2 do 3 miesięcy . Młode rodzą się w odstępach około godziny. Poród jednego młodego trwa około 2-3 minuty. W jednym miocie znajduje się od 1 do 3 małych jaszczurek. Młode umieszczamy w osobnym terrarium i obficie karmimy, pokarm powinien odpowiadać rozmiarom otworów gębowych młodych, za dużego pokarmu nie ruszą bądź się nim zadławią. Terrarium dla młodych może mieć wymiary 30x30x30 cm. Powinien być w nim basen z wodą z witaminami, gałąź i szczelina w której się schowają. Zdrowe młode od razu po urodzinach powinny zacząć biegać, powinny być żwawe i bardzo ruchliwe. Karmimy je małymi owadami, pająkami . Po kilku dniach od narodzin powinny zacząć podawany pokarm spożywać. Gdy osiągną już rozmiary w przy których mogą bez problemu zjeść średniej wielkości świerszcza to wpuszczamy je do terrarium w którym trzymamy rodziców.
Zimowanie
Nie zimuje się, można przez miesiąc obniżyć temperaturę w celu uzyskania potomstwa.
Opracowanie
Opracował cradleoffear
Liczba wyświetleń: 33849