Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [4]
Loading...
1085
1
Acanthoscurria, Ptaszniki – Opisy

Acanthoscurria insubtilis – ptasznik

Przeczytaj również Ptaszniki – najczęściej zadawane pytania oraz zobacz powiązane artykuły

Acanthoscurria insubtilis – ptasznik

Nazewnictwo

Nazwa angielska: Bolivian Whiteknee Tarantula, Short Hair Zebra Tarantula, Chaco Mouse Brown Tarantula

Starsza nazwa Acanthoscurria abnormis 

Systematyka

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Systematyka ptaszników.
Domena:eukarionty (Eucaryota)
Królestwo:zwierzęta (Animalia)
Typ:stawonogi (Arthropoda)
Podtyp:szczękoczułkowce (Chelicerata)
Gromada:pajęczaki (Arachnida)
Rząd:Pająki (Araneae)
Podrząd:Opisthothelae
Infrarząd:Mygalomorphae
Rodzina:Theraphosidae

 

Wygląd

Są to silnie zbudowane, jednolicie ciemnobrązowe lub czarne pająki. Jedynie na kolanach znajdują się wąskie okrężne paski koloru białego, lekko wpadającego w róż lub jasny brąz. Odnóża i odwłok pokryte długimi, jaśniejszymi od reszty ciała włoskami. Dorastają do 6-7 cm DC oraz 14 cm rozstawu odnóży. Dorosłe samce mają bulbusy oraz haki. Samiec po ostatniej wylince jest niemal jednolicie czarny, a paski na kolanach są niemal niewidoczne.

Występowanie

Acanthoscurria insubtilis występują głównie w Boliwii, spotykane także w Peru.

Biotop

Są to ptaszniki naziemne, lubiące kopać. Często zamieszkują wykopane przez siebie norki, rzadziej zamieszkują „gotowe” siedliska.

Długość życia

Ten nagłowek wymaga uzupełnienia pomóż nam go zaaktualizować, z góry dziękujemy!

Aktywność

Aktywne są przede wszystkim wieczorem oraz w nocy.

Zachowanie

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Zachowanie ptaszników.

Jest to dość nerwowy ptasznik, często wyczesuje włoski parzące i zdarza mu się podejmować próby kąsania i gdy jest podrażniony. Przy obsłudze terrarium należy zachować ostrożność (np. używać długiej pęsety).

Jadowitość

 

Terrarium

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Terrarium dla ptaszników.

Do hodowli tych pająków w zupełności wystarczy terrarium 30x20x20 cm. Warstwa podłoża w pomieszczeniu hodowlanym powinna wynosić około 4 cm, i może być stanowiona przez torf, włókno kokosowe, lub mieszankę torfu z piaskiem. W terrarium powinno się umieścić kryjówkę dla pająka, np. połowę skorupy po orzechu kokosowym, doniczkę, kawałek kory. Możemy również umieścić w nim niedużą miseczkę z wodą. Jeśli chodzi o wystrój terrarium, to można używać wszelkich sztucznych dekoracji, dostępnych np. w sklepach zoologicznych. Odradzam sadzenie w terrarium żywych roślin, gdyż pająk najprawdopodobniej pokryje je pajęczyną lub wykopie z ziemi, gdyż roślinka bardzo szybko zacznie się niszczyć i dodatkowo może się przez nią pojawić pleśń, która jest niebezpieczna dla zdrowia ptaszników. Generalnie wystrój terrarium zależy wyłącznie od upodobań hodowcy – pająkowi do szczęścia wystarczy chłonne podłoże utrzymujące miejscami wilgoć, kryjówka i ewentualnie miseczka z wodą.

Młode osobniki trzymane w pojemniczkach po kliszy lub innych pomieszczeniach podobnej wielkości nie wymagają żadnego wystroju poza małą warstwą podłoża (torfu lub włókna kokosowego), które musi być stale lekko wilgotne (należy o to zadbać szczególnie, kiedy pająk przygotowuje się do linienia).

Temperatura

Hodujemy je w temperaturze 25-29°C.

Wilgotność

Wilgotność powinna wynosić 60-70%.

Oświetlenie

Oświetlenie w terrarium jest zbędne, gdyż pająki wolą życie w „ciemni”. Możemy jednak zamontować czerwoną żarówkę o mocy 15W, która pomoże utrzymać odpowiednią temperaturę, a także pozwoli na nocne obserwacje tego zwierzęcia – bowiem pająki nie widza czerwonego światła.

Żywienie

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Żywienie ptaszników.

Młodym osobnikom podajemy larwy mącznika młynarka, larwy much (dostępne w każdym sklepie wędkarskim jako białe robaki – koniecznie niebarwione!) oraz wylęg świerszczy. W razie potrzeby możemy larwy pokroić na mniejsze kawałki, lub uśmiercamy je, gdyż małe pajączki często boją się ruchliwych larw. Podrośniętym i dorosłym pająkom podajemy świerszcze, karaczany, drewnojady.

Dietę pająków możemy latem urozmaicić o plankton łąkowy, np. świerszcze lub motyle. Należy jednak zwracać uwagę na to by nie łapać owadów w pobliżu ruchliwych dróg lub zakładów przemysłowych, gdyż owady te mogą zawierać metale ciężkie, szkodliwe dla naszych podopiecznych.

Dymorfizm płciowy

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Dymorfizm płciowy u ptaszników.

 

Rozmnażanie

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Rozmnażanie ptaszników.

 

Opracował Arkadiusz Guzanek – newneo, na podstawie własnych doświadczeń oraz przy pomocy źródeł:

The World Spider Catalog, Version 7.0 – Norman I. Platnick

www.sea.unep-wcmc.org;

www.sklipkani.cz;

www.exoticfauna.com;

 

Liczba wyświetleń: 1085

Jedno przemyślenie na temat Acanthoscurria insubtilis – ptasznik

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu