Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [8]
Loading...
4400
0
Avicularia, Ptaszniki – Opisy

Avicularia velutina – ptasznik

Przeczytaj również Ptaszniki – najczęściej zadawane pytania oraz zobacz powiązane artykuły

Avicularia velutina – ptasznik

Obecnie gatunek ten jest uznawany za synonim Avicularia avicularia.

Literatura

  1. Fukushima, C. S. & Bertani, R. Taxonomic revision and cladistic analysis of Avicularia lamarck, 1818 (Araneae, Theraphosidae, Aviculariinae) with description of three new aviculariine genera. Zookeys 1–185 (2017). doi:10.3897/zookeys.659.10717

 

 

 


Poniżej prezentujemy opis sprzed uznania za synonim

 

Avicularia velutina – ptasznik

Obecnie gatunek ten jest uznawany za synonim Avicularia avicularia.

Gatunek przez niektórych uważany za identyczny z Avicularia avicularia, prawdopodobnie pierwsze sprowadzane osobniki sprzedawane były zarówno jako Avicularia avicularia jak i Avicularia velutina, co może wyjaśniać uderzające podobieństwo obu gatunków do siebie. Avicularia velutina została rozmnożona w Polsce kilkanaście razy.

Synonimy

Avicularia velutina (Simon, 1889).

Nazewnictwo

Nazwa angielska: Brown Banded Avicularia

Wygląd

Młode koloru typowego dla przedstawicieli Avicularia spp., nie da się odróżnić ich od młodych innych, podobnych gatunków takich jak Avicularia avicularia, Avicularia azuraklaasi.

Około 4 wylinki młode ciemnieją, natomiast około 6 mają już wyraźnie ciemnoniebieski kolor. Już od około 7-8 wylinki kolor jednolicie niebiesko – czarny na całym ciele, poza odwłokiem i ostatnią parą odnóży, na których znajdują się czerwonawe, dłuższe włoski. Dorosłe samice ciemnoniebieskie, niemal czarne, dłuższe włoski na odwłoku czerwonawe, na ostatnich parach odnóży także, brak obrączek na odnóżach, stopy zakończone pomarańczowymi włoskami. W pewnym wieku, u osobników świeżo linionych wyraźnie widoczne piękne, pastelowe kolory na karapaksie i odnóżach. Dorosłe, stare samice ciemnieją, włoski na odwłoku stają się bardziej kremowe niż czerwone. Dorosłe samce także niebieskie, nie do odróżnienia od innych podobnych gatunków.

Gatunek średniej wielkości, samice zwykle nie przekraczają 6 cm DC, dorosłe samce zwykle oscylują długością ciała wokół 4 cm.

Długość życia

Samice dożywają co najmniej 6-7 lat, samce minimum pół roku po ostatniej wylince, choć w dobrych warunkach żyją znacznie dłużej.

Zachowanie

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Zachowanie ptaszników.

Zdarzają się osobniki agresywne, choć na ogół pająk ten preferuje ucieczkę. Jad słaby.

Terrarium

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Terrarium dla ptaszników.

Młode utrzymujemy w pojemnikach wyższych niż szerszych, dobranych do wielkości malucha. Dorosłe osobniki wymagają terrarium o minimalnych wymiarach 20x20x35 cm. W środku umieszczamy sztuczne, lub naturalne, ale wyłącznie niepleśniejące elementy wystroju takie jak liście i korzenie. Dbamy o dobrą wentylację terrarium zapobiegającą tworzeniu się pleśni.

Temperatura

Utrzymujemy temperaturę na poziomie 25-29°C, z nieznacznymi spadkami nocnymi (2-3°C). Ważne aby pająk miał możliwość wyboru najkorzystniejszego pod względem temperatury miejsca w terrarium. Dbamy o regularnie usuwanie resztek pokarmu.

Wilgotność

Wilgotność na poziomie 75-85%. Raz na kilka dni zraszamy ścianki terrarium, przedstawiciele rodzaju Avicularia bardzo chętnie pobierają z nich wodę.

Żywienie

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Żywienie ptaszników.

Młode Avicularia velutina karmimy aktywnie poruszającym się pokarmem np. karaczanami szarymi, tureckimi, młodymi świerszczami. Starsze chętnie jedzą wszelkiego typu karaczany, można urozmaicić dietę drewnojadami, szarańczą, a nawet niedużymi karaczanami madagaskarskimi.

Rozmnażanie

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Rozmnażanie ptaszników.

Samice osiągają dojrzałość płciową około 10-11 wylinki, przy minimum 4 cm długości ciała, trzeba jednak pamiętać o tym zbyt wczesna kopulacja może spowolnić a nawet zatrzymać wzrost samicy, w związku z tym nie zaleca się dopuszczania przed osiągnięciem przez samicę pełnych 5 cm długości ciała. Trwa to zwykle około 2 lat. Samce dojrzewają zwykle po około 9-10 wylince, co zajmuje im 1-1,5 roku. Samce posiadają haki na przednich odnóżach, którymi podnoszą samice podczas kopulacji. Napełnionego samca umieszczamy w terrarium samicy, kontrolując cały przebieg kopulacji i w razie potrzeby asekurując samca. Po zakończonej kopulacji samca przekładamy do osobnego pojemnika. Dopuszczanie powtarzamy 2-3 razy napełnionym samcem. Kokon budowany jest zwykle od 1,5 do 4 miesięcy po kopulacji. Zostawiamy go z samicą na minimum 3,5 tygodnia, po czym odbieramy (po tym czasie w kokonie powinny być już nimfy II) Samica składa zwykle 70-200 jaj.

 

Opracowanie i źródła informacji

KATARZYNA PAŚ „PASIA”
opracowano na podstawie własnych doświadczeń

 

Uzupełnienie nowinami taksonomicznymi Krzysztof Lis na podstawie:

Literatura

  1. Fukushima, C. S. & Bertani, R. Taxonomic revision and cladistic analysis of Avicularia lamarck, 1818 (Araneae, Theraphosidae, Aviculariinae) with description of three new aviculariine genera. Zookeys 1–185 (2017). doi:10.3897/zookeys.659.10717

Liczba wyświetleń: 4400

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu