Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [5]
Loading...
823
1
Chaetopelma, Ptaszniki – Opisy

Chaetopelma anatolicum – ptasznik

Przeczytaj również Ptaszniki – najczęściej zadawane pytania oraz zobacz powiązane artykuły

Chaetopelma anatolicum – ptasznik

Obecnie jest uznawana młodszy synonim Chaetopelma olivaceum

 

Literatura

  1. Schmidt, G. (2005b). Chaetopelma anatolicum Schmidt & Smith, 1995 ist ein Synonym von Chaetopelma gracile (Ausserer, 1871) (Araneae: Theraphosidae: Ischnocolinae). Tarantulas of the World 103: 13-17.

 


Poniżej prezentujemy opis sprzed uznania za synonim

Gatunek sklasyfikowany w 1995 roku przez Schmidt’a i Smith’a. Na wolności występuje w Turcji. Zamieszkuje wilgotne biotopy w cieplejszych obszarach kraju, w którym występuje. Wytwarza pajęczyny o kształcie zbliżonym do dzwonu pomiędzy kamieniami i trawą.

Jest to mały pająk. Samica dorasta do 4-5 cm ciała.

Samiec i samica mają podobną barwę – tarczka grzbietowa brązowa ze złotawym połyskiem, odwłok wpada w średni brąz. Odnóża o ton ciemniejsze od reszty ciała.

Optymalne wymiary terrarium dla dorosłej samicy to 20/30/20 cm (dł./szer./wys.). Jako podłoże można zastosować torf, grubszy piasek lub substrat kokosowy. Terrarium należy utrzymywać w połowie wilgotne. U młodych pająków podłoże powinno być bardziej wilgotne. Temperatura powinna utrzymywać się na poziomie 21-25°C.

Ptaszniki karmimy odpowiedniej wielkości owadami – karaczanami, świerszczami, larwami much czy mącznika młynarka. Młode karmimy 1-2 razy w tygodniu, starsze i dorosłe osobniki 2-3 razy na miesiąc. Oczywiście częstotliwość karmienia zależy od właściciela pająka.

Gatunek ten nie nadaje się dla początkujących z dwóch powodów: 1. niektóre osobniki bywają dość agresywne i nie zawahają się ukąsić w samoobronie, 2. młode cechuje dość wysoka śmiertelność. Jest to gatunek wymagający zwiększonej opieki.

Autor: Awikularia
Literatura:
F. Kovarik, Sklipkani, 1998;
N. I. Platnick, The World Spider Catalog, 2000-2005;
www.ifauna.cz;

Liczba wyświetleń: 823

Jedno przemyślenie na temat Chaetopelma anatolicum – ptasznik

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu