Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [5]
Loading...
6351
0
Hysterocrates, Ptaszniki – Opisy

Hysterocrates hercules – ptasznik herkules

Przeczytaj również Ptaszniki – najczęściej zadawane pytania oraz zobacz powiązane artykuły

Hysterocrates hercules – ptasznik herkules

Nazewnictwo

Nazwa polska: Ptasznik herkules to nieoficjalna nazwa.

Systematyka

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Systematyka ptaszników.
Domena:eukarionty (Eucaryota)
Królestwo:zwierzęta (Animalia)
Typ:stawonogi (Arthropoda)
Podtyp:szczękoczułkowce (Chelicerata)
Gromada:pajęczaki (Arachnida)
Rząd:Pająki (Araneae)
Podrząd:Opisthothelae
Infrarząd:Mygalomorphae
Rodzina:Theraphosidae

Hysterocrates hercules – Ptasznik herkules (Pocock,1897)

Wygląd

Duży masywny ptasznik Głowotułów z wyróżnionym wyraźnie wzgórkiem ocznym i odwłok jest szarobrązowy lub ciemnobrązowy. Masywne odnóża pokrywają długie rzadkie szare włoski.

Dorosłe osobniki z rozstawionymi nogami osiągają 19 cm, głowotułów (karpaks) ma rozmiary 3,5/3 cm. Ubarwiony szaro – brązowo, brązowo. Odnóża pokrywają rzadkie długie włoski.

Występowanie

Afryka zachodnia: Benin, Ghana, Kamerun, Niger, Nigeria. Jego zasięg północną granica występowania rodzaju Hysterocrates, do którego zaliczamy 20 gatunków (innym znanym gatunkiem w hodowli terrarystycznej jest Hysterocrates gigas).

Biotop

Gatunek zamieszkujący wykopane przez siebie norki.

Długość życia

Samiec zdycha 2 miesiące po 11-12 wylince (tzn. po 2-2,5 roku) samica w sprzyjających warunkach dożywa kilkunastu lat.

Aktywność

Jak wszystkie ptaszniki prowadzi nocny lub zmierzchowy tryb życia i wychodzi na rekonesans po terrarium dopiero o zmroku.

Zachowanie

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Zachowanie ptaszników.

Jest to ptasznik raczej spokojny i hodowli jego może się podjąć początkujący ale zawsze trzeba mieć na uwadze osobnicze cech ptasznika i najlepiej gdy pupil spędza życie w terrarium niż na rękach człowieka.

Jadowitość

Choć jest to ptasznik osiągający duże rozmiary i nieco agresywny nie obserwuje się znacznych powikłań po ewentualnym ukąszeniu, ale zawsze należy mieć na uwadze indywidualne uczulenia hodowcy. Po każdym ukąszeniu należy skonsultować się z lekarzem w przypadku jakichkolwiek podejrzanych objawów.

Terrarium

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Terrarium dla ptaszników.

Typowe dla podziemnych ptaszników. Jednakże dobrze jest gdy jest nieco wyższe. Jako podłożą używamy 10-20 cm warstwy torfu lub ziemi ogrodowej. Norki wykopuje sobie sam, ale jako elementy wyposażenia stosujemy gliniane rury lub pęknięte przewrócone doniczki. Kawałki kory tez dobrze spełniają te funkcje. Pamiętać należy o umieszczeniu małej płytkiej miseczki z wodą, z której ptasznik korzysta by się napić. Otwory wentylacyjne muszą być dobrze zabezpieczone najlepiej metalowa siatka bo mocne szczękoczułki mogą bez problemu poszerzyć oczka siatki i dać drogę ucieczki ptasznikowi.

Dla dorosłego osobnika wielkość terrairum to  30/30/20 cm (dł./wys./szer.). Młode osobniki trzymamy w mniejszych terrariach ze względu na to że podany im pokarm może się schować w kącie terrarium, gdzie ptasznik nie zagląda.

Oświetlenie

Jeśli nie pełni roli ogrzewania to jest zbędne, natomiast gdy ma utrzymywać odpowiednia temperaturę w terrarium powinno być przytłumione by nie stresować ptasznika zbytnia intensywnością. Najlepiej używać do tego żarówek ciemniowych dających czerwone nie intensywne światło.

Temperatura

Preferują zakres od 24 do 30°C.

Wilgotność

Lubi wyższą wilgotność na poziomie 70-80 % w związku z tym należy codziennie delikatnie zraszać terrarium letnią wodą ale wtedy, gdy ptasznik jest w ukryciu, bo nie lubią one, gdy woda osiada na ich ciałach.

Żywienie

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Żywienie ptaszników.

Podajemy mu wszelkie owady – świerszcze, karaczany, larwy mącznika młynarka i drewnojady (Zophobas sp.) dorosłym możemy co jakiś czas podawać noworodki mysie. Intensywność karmienia jest zależna od wielkości i kondycji ptasznika ale najlepiej dorosłe osobniki karmić co dwa tygodnie, młode niedojrzałe raz, dwa razy w tygodniu. Posypywanie zwierząt karmowych preparatami witaminowo mineralnymi mija się z celem bo i tak nie trafią ta droga do ciała ptasznika lepiej, gdy do karmy owadów karmowych dodamy te preparaty to podnosi poziom witamin i minerałów w ich w ciałach i tą drogą dotrą do ptasznika. Zawsze należy mieć na uwadze to by młode ptaszniki nie dostawały ofiary większej od siebie i były usuwane z pomieszczenia ptasznika w przypadku ich nie skonsumowania następnego dnia, bo może się zdarzyć że drapieżnik (ptasznik) stanie się ofiarą.

Dymorfizm płciowy

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Dymorfizm płciowy u ptaszników.

Dorosłe samce na końcu nogogłaszczek mają „bulbusy” i nie posiadają haczyków piszczelowych, Pierwsza i czwarta para odnóży krocznych jest u samców zbliżonej długości, u samic pierwsza para odnóży krocznych jest natomiast krótsza od par czwartej. U obu płci czwarta para odnóży krocznych jest grubsza niż pozostałe odnóża. U samców jednak jest to mniej wyraźne.

Rozmnażanie

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Rozmnażanie ptaszników.

Dojrzewają po 9-11 wylinkach tzn. po około 24-30 miesiącach. Samca łączymy z najedzoną samicą w jego terrarium (wtedy samica jest nieco zdezorientowana i łatwiej przystępuje do kopulacji). Niektórzy hodowcy trzymali dorosłe osobniki nawet przez 3 tygodnie w dużym terrarium gdzie miały one osobne kryjówki. Samica składa jajka do kokonu, którym opiekuje się cały czas. Po mniej więcej sześciu tygodniach wylęgają się młode ptaszniki w ilości do 250 sztuk. Przenosimy je delikatnie do terrarium, którym mogą wspólnie się rozwijać i rosnąc nawet do szóstej – siódmej wylinki (czyli przez około 8 miesięcy). Lepiej jest jednak po ich pierwszej wylince rozdzielić je pojedynczo do opakowań po filmie fotograficznym i nadzorować indywidualny wzrost młodych.

Uwagi

 

 

Opracowanie

Witold Borkowski

Liczba wyświetleń: 6351

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu