Parabuthus liosoma – skorpion
Nazewnictwo
Nazwa angielska: African Black-Tipped Scorpion
Systematyka |
|
Gromada: | pajęczaki (Arachnida) |
Rząd: | skorpiony (Scorpiones) |
Rodzina: | Buthidae |
Rodzaj: | Parabuthus |
Gatunek: | Parabuthus liosoma (Ehrenberg, 1928) |
Warunki hodowli | |
Wilgotność: | ~40-50% |
Temperatura w dzień: | ~27-35°C |
Temperatura w nocy: | ~20-25°C |
Terrarium | 30x30x25 cm |
Wygląd
Zależnie od populacji skorpion dorasta średnio od 5 do 10 cm. Jest dość ciekawie ubarwiony, metasoma może przybierać kolor brązu lub ciemnej czerwieni. Żółtego koloru są nogi, pedipalpy i 3 pierwsze segmenty metasoma. Telson oraz 4 i 5 segment metasoma mogą być koloru czarnego lub ciemnobrązowego.
Występowanie
Skorpion występujący na terenach: Egiptu, Etiopii, Kenii, Somali, Sudanu, Tanzanii, Arabii Saudyjskiej oraz Jemenu.
Biotop
Parabuthus liosoma zamieszkuje gorące i suche tereny. W ciągu dnia szuka schronienia pod kamieniami, powalonymi konarami drzew, jak i w wykopanych przez siebie norach.
Zachowanie
Zachowanie tego jaki innych skorpionów może się różnić. Skorpiony które posiadam w swojej hodowli pochodzą z odłowu. Spodziewałem się, że będą dość agresywne, ale jak się okazało przy czynnościach manipulacyjnych w terrarium zachowują się dość spokojnie, jedynie podczas próby łapania skorpionów pensetą przyjmują pozycję obronną i używają metasoma.
Jadowitość
Skorpion nie dysponuje bardzo silnym jadem, lecz po wielkości jego metasoma możemy wywnioskować, że posiada jego całkiem sporą ilość. Jak do tej pory nie odnotowano śmierci po ukąszeniu Parabuthus liosoma. Skorpion może stanowić zagrożenie dla dzieci, osób starszych, i oczywiście osób uczulonych.
Długość życia
Długość życia skorpiona uzależniona jest od warunków w jakich skorpion jest utrzymywany. Ciężko powiedzieć do jakiego wieku dożywają skorpiony z tego gatunku. Pierwszy skorpion tego gatunku trafił do mnie jakieś 5 lat temu, był to osobnik w stadium L2 i po dziś dzień cieszy się życiem. Wnioskując po innych przedstawicielach rodzaju mogą one dożywać 6-9 lat.
Terrarium
Młodym osobnikom w stadium L2-L3 w zupełności wystarczą popularne mocz-boxy, dla osobników nieco większych możemy zaadaptować niewielkich rozmiarów przenośniki terrarystyczne lub po prostu pojemniki po wszelkiego rodzaju sałatkach.
Osobniki dorosłe najlepiej będą się czuły w terrariach o wymiarach 30x30x25 cm. Jako elementy wystroju możemy użyć kawałków kory, kamieni, suchych korzeni oraz wedle uznania roślin (najlepiej sztucznych, ponieważ żywe mogą nie przetrwać warunków panujących w terrarium).
Pamiętajmy że nigdzie w miejscu występowania skorpionów nigdzie nie występuje podłoże jednego rodzaju, a więc także w terrarium powinniśmy zastosować mieszankę kilku różnych rodzajów podłoża. W przypadku Parabuthus liosoma świetnym rozwiązaniem będzie mieszanka piasku, gliny oraz włókna kokosowego. Taka mieszanka zapewni naszemu podopiecznemu możliwość kopania korytarzy, które nie będą zapadały się.
Temperatura
Jeśli chcemy stworzyć w terrarium warunki najbardziej zbliżone do tych występujących w naturze powinniśmy zadbać o dość wysoką temperaturę w zbiorniku. Temperatura za dnia powinna wynosić około 27-35°C, z nocnymi spadkami do około 25°C. Aby uzyskać taką wartość temperatury możemy zastosować żarówkę typu grzybek o mocy 25-30W. Nie powinniśmy stosować takich żarówek w mniejszych terrariach ponieważ może doprowadzić to do przegrzania naszego skorpiona.
Wilgotność
Aby zapobiec zagrzybieniu naszego podopiecznego wilgotność powinniśmy utrzymywać na poziomie 40-50%. W terrarium powinna znaleźć się także miseczka z wodą.
Nieco podwyższoną wilgotność powinniśmy utrzymywać osobnikom młodym, aby ułatwić im przechodzenie kolejnych wylinek, oraz samicom w ciąży.
Dymorfizm płciowy
Rozpoznanie płci u dorosłych osobników nie powinno nam sprawić problemów, samice są znacznie większe i masywniejsze od samców. Samce posiadają masywniejsze chele.
Samice natomiast u podstawy pektyn posiadają dodatkowy płat, który u samców nie występuje.
Rozmnażanie
Dysponując dorosłą parą skorpionów nie stanowi większego problemu. Po wpuszczeniu samca do terrarium samicy para natychmiast zaczęła swój taniec. Skorpiony nie wykazywały względem siebie żadnej agresji. Po udanym zapłodnieniu samica stała się strasznie żarłoczna, zjadała dosłownie wszystko co znalazło się w zasięgu jej szczypiec. Nie gardziła dorosłymi karaczanami B.dubia, świerszczami, szarańczami, czy larwami drewnojada.
Po ciąży trwającej około pięciu miesięcy, samica wydała na świat 45 młodych skorpionów.
Skorpiony po zejściu z samicy mierzyły około 1,5-1,8 cm, i zostały oddzielone do osobnych pojemniczków. Rozdzielenie młodych skorpionów ma na celu zminimalizowanie strat, spowodowanych zjadaniem się młodych skorpionów podczas przechodzenia kolejnych wylinek.
Uwagi
Gatunek skorpiona polecany hodowcom, które posiadają już doświadczenie w hodowli skorpionów bardziej agresywnych, jaki i silniej jadowitych. U tego gatunku skorpiona nie zaobserwowano umiejętności “strzelania jadem”, co można zaobserwować u innych przedstawicieli rodzaju, na przykład u Parabuthus transvaalicus.
Parabuthus liosoma, po osiągnięciu dojrzałości nadaje się do trzymania w grupie.
Dodatkowe informacje na temat skorpionów można znaleźć klikając Scorpiones – skorpiony – podstawowe informacje.
Opracowanie
Opracowanie i źródła informacji
Opracował: Dawid Sędziak na podstawie własnych doświadczeń.
Poszerzone o literaturę:
Lorenzo Prendini Phylogeny of Parabuthus (Scorpiones, Buthidae)
Prendini, L. 2004. The systematics of southern African Parabuthus Pocock (Scorpiones, Buthidae): Revisions to the taxonomy and key to the species. The Journal of Arachnology 32:109–186.
Acosta & Fet. 2005. Nomenclatural notes in Scorpiones (Arachnida). Zootaxa, 934:1-12.
Strony internetowe:
http://arachnoboards.com
http://www.ntnu.no/ub/scorpion-files
http://scorpionforum.darkbb.com
Liczba wyświetleń: 3348