Phormictopus nesioters – ptasznik
Obecnie uznawany za młodszy synonim Phormictopus cautus.
Literatura
- Rudloff, J.-P. (2008a). Zur Kenntnis der Gattung Phormictopus Pocock, 1901 – einem Faunenelement der Grossen Antillen (Mygalomorphae: Theraphosidae: Theraphosinae). Arthropoda 15(4): 2-51.
Poniżej prezentujemy opis sprzed uznania za synonim
Gatunek sklasyfikowany w 1917 roku przez Chamberlin’a. Na wolności występuje na Kubie. Angielska nazwa tego ptasznika to Golden Cuban Brown Tarantula.
Dorasta do 6-7 cm ciała.
Podstawowym jego ubarwieniem jest brąz. Tarczka grzbietowa i pierwszy człon odnóży są złote (uda). Potrafi wydawać piskliwe dźwięki za pomocą narządów strydulacyjnych. Dorosły samiec ma więcej złotego koloru na odnóżach.
Wymaga terrarium o wymiarach 30/30/30 cm. Jako podłoża można użyć torfu lub substratu kokosowego. Na kryjówkę nadaje się kawałek kory lub korzeń. Optymalna temperatura dla tego gatunku to 25-28°C, a wilgotność powinna utrzymywać się na poziomie 60-70%.
Dojrzały samiec ma na nogogłaszczkach narządy kopulacyjne (tzw. bulbusy), a na przedniej, najdłuższej parze kończyn krocznych haczyki.
Młodym pająkom podajemy larwy much i mącznika młynarka, podrostki i starsze osobniki karmimy świerszczami, karaczanami i szarańczą. Dorosłej samicy można od czasu do czasu podać małą mysz.
Rzadki w hodowli. Jego jad nie stanowi niebezpieczeństwa dla człowieka, jednak ten gatunek jest dość agresywny i często przybiera postawę grożącą.
Autor: Awikularia
Literatura:
F. Kovarik, Sklipkani, 1998;
F. Kovarik, Chov sklipkanu, 2001;
E. Bruins, Encyklopedia terrarystyki, 2003;
N. I. Platnick, The World Spider Catalog, 2000-2005;
Rick C. West, www.birdspiders.com;
http://geagallerie.free.fr/galerie5.htm;
Liczba wyświetleń: 1386