Poecilotheria formosa – ptasznik
Nazewnictwo
Nazwa angielska: Salem ornamental
Nazwa łacińska: Formosus –a – pochodzi z łaciny i oznacza piękny, kształtny, urodziwy.
Systematyka
Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Systematyka ptaszników.
Domena: | eukarionty (Eucaryota) |
Królestwo: | zwierzęta (Animalia) |
Typ: | stawonogi (Arthropoda) |
Podtyp: | szczękoczułkowce (Chelicerata) |
Gromada: | pajęczaki (Arachnida) |
Rząd: | Pająki (Araneae) |
Podrząd: | Opisthothelae |
Infrarząd: | Mygalomorphae |
Rodzina: | Theraphosidae |
Ptasznika po raz pierwszy w 1899 roku sklasyfikował Pocock.
Występowanie
Indie – Kadiampatti, region Salem, wzgórze Sheveroy, Tirupati, Chitoor.
Wygląd
Stosunkowo niewielki gatunek. Strona grzbietowa pokryta ornamentami typowymi dla rodzaju. Cechą charakterystyczną jest prawie prostopadłe opasanie odnóży ciemno granatowymi paskami, w przeciwieństwie do innych gatunków z rodzaju, u których opasanie jest zdecydowanie skośne. Na karapaksie charakterystyczny ciemny pas, szczególnie wyraźny w okolicy wzgórka ocznego. Strona brzuszna głowotułowia jednolicie czarna, wszystkie odnóża prążkowane biało – czarno, brak koloru żółtego. Wąskie przylgi na stopach. Gatunek ten wybitnie prezentuje zmienność kolorystyczną w przebiegu cyklu wylinkowego. Po wylince pasy na nogach są ciemnogranatowe, a na karapaksie widoczny jest czasem niebieskawy połysk. Przed wylinką pająk traci kolory – pasy na nogach stają się wyraźnie brązowe, pas na karapaksie staje się jasnobrązowy, a wzór na odwłoku zaciera się. Rzadko spotykana jest odmiana jasna tego gatunku, charakteryzuje się wyblakłym i mniej intensywnym ubarwieniem w porównaniu z odmiana nominalną.
Samica osiąga około 6,5 cm ciała i około 16 cm z odnóżami. Samiec dorasta maksimum do 6 cm ciała.
Odmiany barwne
Występuje w dwóch odmianach barwnych – jasnej i nominalnej. Odmiana jasna bardzo rzadko spotykana.
Biotop
Zamieszkuje dziuple drzew lasu tropikalnego.
Długość życia
Samice żyją do 15 lat. Samce do pół roku po ostatniej wylince.
Aktywność
Aktywny w nocy, głownie w czasie świtania.
Zachowanie
Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Zachowanie ptaszników.
Można trzymać w grupach po kilka osobników jeśli pomieszczenie jest wyposażone w dostateczna ilość kryjówek oraz gdy pokarmu jest pod dostatkiem. Szybki i umiarkowanie agresywny pająk, który bardzo szybko porusza się i skacze. Jedynym sposobem obrony tych pająków są ukąszenia gdyż nie wyczesują włosków parzących z odwłoka (jak np. Brachypelma). Zaniepokojone raczej próbują uciec, rozdrażnione przyjmują postawę obronną i próbują kąsać.
Jadowitość
Posiada silny jad, który może zagrażać zdrowiu w tym życiu człowieka.
Cechy szczególne
Można trzymać w grupach.
Terrarium
Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Terrarium dla ptaszników.
Zbiornik powinien mieć wymiary typowego terrarium dla pająków nadrzewnych. Dorosłe samice lub pary z powodzeniem trzyma się w terrariach o wymiarach 20x25x35 cm. Zaleca się jednak stosowanie terrariów zdecydowanie bardziej obszernych. Podłoże grubości 5-7 cm – torf lub włóknina kokosowa. Naśladując naturalne środowisko, jako kryjówki powinno się zapewnić tuby z korka lub kory innego drzewa.
Temperatura
Temperatura 26-28°C w dzień oraz 20-22°C w nocy.
Wilgotność
Wilgotność powietrza 70-80%.
Oświetlenie
Cykl 12 godzinny – szczególnie ważny przy rozmnażaniu.
Żywienie
Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Żywienie ptaszników.
Pająk preferujący pokarm latający – ćmy, motyle, muchy. Bardzo żwawo reagujący także na szybko poruszające się insekty – świerszcze, szarańcze, pasikoniki. Ptaszniki z tego rodzaju zazwyczaj aktywnie poszukują pokarmu, rzadko polują z zasadzki.
Dymorfizm płciowy
Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Dymorfizm płciowy u ptaszników.
Samiec o mało kontrastowych barwach, mniejszy i smuklejszy od samicy. Dymorfizm płciowy wyraźnie zauważalny dopiero po ostatniej wylince, do tego czasu kolorystyka jest identyczna. Samiec nie posiada haków goleniowych.
Rozmnażanie
Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Rozmnażanie ptaszników.
Gatunek niełatwy do rozmnożenia. Samiec zazwyczaj jest dobrze akceptowany przez samice, mogą razem mieszkać nawet do naturalnej śmierci samca. Pająki rzadko kopulują zaraz po wpuszczeniu samca. Nawet podniecona para zaczyna od swoistych podchodów, licznych podejść i ucieczek samca. Przez cały czas jest jednak słyszalne i zauważalne tupanie, tak samca jak samicy. Kopulacja zazwyczaj ma miejsce w nocy, bardzo często nad ranem. Samica może długo nie składać kokonu czekając na odpowiednie warunki, nawet do 6 miesięcy. Kokon można zostawić samicy do samodzielnej opieki. Inkubacja trwa do 2 miesięcy. Młode mogą długi czas przebywać razem bez ryzyka kanibalizmu.
Uwagi
Jest to gatunek, który znajduje się na liście CITES (załącznik II) od 24 listopada 2019, przez co wraz z jego zakupem powinniśmy otrzymać odpowiednie dokumenty.
Absolutnie nie nadaje się dla początkujących.
Opracowanie i źródła informacji
Szymon Mleczko
Na podstawie:
http://www.arachnoboards.com
http://poeci.info
http://www.kryp.tk
oraz własnych obserwacji i doświadczeń
Liczba wyświetleń: 7233