Poecilotheria metallica – ptasznik
Nazewnictwo
- Nazwa angielska: Gooty Ornamental; Sapphire Ornamental Tarantula; Gooty Sapphire; Metallic Blue Ornamental Tree Spider; Gooty Sapphire Ornamental Tree Spider
- Nazwa łacińska: Metallicus –a – z łaciny oznacza metalowy, metaliczny.
Systematyka
Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Systematyka ptaszników.
Domena: | eukarionty (Eucaryota) |
Królestwo: | zwierzęta (Animalia) |
Typ: | stawonogi (Arthropoda) |
Podtyp: | szczękoczułkowce (Chelicerata) |
Gromada: | pajęczaki (Arachnida) |
Rząd: | Pająki (Araneae) |
Podrząd: | Opisthothelae |
Infrarząd: | Mygalomorphae |
Rodzina: | Theraphosidae |
Poecilotheria metallica (Pocock, 1899).
Wygląd
Jeden z mniejszych gatunków z rodzaju. Dorosłe samice dorastają do 6,5 cm długości ciała i osiągają 16 cm rozpiętości odnóży. Samce podobnej wielkości.
Gatunek uważany przez wielu za najpiękniejszy ze wszystkich ptaszników. Kolorem dominującym na całym ciele jest metaliczny, niebieski. Strona grzbietowa niebieska z białym ornamentem na karapaksie i odwłoku, z żółtymi plamkami na odnóżach. Strona brzuszna ciała w odcieniu brązu z niebieskim poblaskiem, kontrastowo czerwona okolica otworu gębowego. Odnóża niebieskie z charakterystycznymi żółtymi plamkami. Szerokie przylgi na stopach.
Występowanie
Indie – Gooty, Madras.
Biotop
Zamieszkuje dziuple drzew lasów tropikalnych.
Długość życia
Samice żyją do 15 lat. Samce do pół roku po ostatniej wylince.
Aktywność
Aktywny w nocy, szczególnie nad ranem.
Zachowanie
Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Zachowanie ptaszników.
Można trzymać w grupach po kilka osobników jeśli pomieszczenie jest wyposażone w dostateczna ilość kryjówek oraz gdy pokarmu jest pod dostatkiem. Szybki i umiarkowanie agresywny pająk, który bardzo szybko porusza się i skacze. Jedynym sposobem obrony tych pająków są ukąszenia gdyż nie wyczesują włosków parzących z odwłoka (jak np. Brachypelma). Zaniepokojone raczej próbują uciec, rozdrażnione przyjmują postawę obronną i próbują kąsać.
Jadowitość
Posiada silny jad, który może zagrażać zdrowiu w tym życiu człowieka.
Cechy szczególne
Można trzymać w grupach. Pająk unikatowy i bardzo rzadko występujący w hodowli. Jego rozpoznanie zazwyczaj nie przedstawia żadnej trudności nawet laikowi. Ze względu na atrakcyjne ubarwienie osiąga bardzo wysokie ceny.
Terrarium
Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Terrarium dla ptaszników.
Zbiornik powinien mieć wymiary typowego terrarium dla pająków nadrzewnych. Dorosłe samice lub pary z powodzeniem trzyma się w terrariach o wymiarach 20x25x35 cm. Zaleca się jednak stosowanie terrariów zdecydowanie bardziej obszernych. Podłoże grubości 5-7 cm – torf lub włóknina kokosowa. Naśladując naturalne środowisko, jako kryjówki powinno się zapewnić tuby z korka lub kory innego drzewa.
Temperatura
Temperatura w dzień 27-29°C, w nocy 20-22°C.
Wilgotność
Wilgotność powietrza 70-80%.
Oświetlenie
Cykl 12 godzinny – szczególnie ważny przy rozmnażaniu.
Żywienie
Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Żywienie ptaszników.
Pająk preferujący pokarm latający – ćmy, motyle, muchy. Bardzo żwawo reagujący także na szybko poruszające się insekty – świerszcze, szarańcze, pasikoniki.
Ptaszniki z tego rodzaju zazwyczaj aktywnie poszukują pokarmu, rzadko polują z zasadzki.
Dymorfizm płciowy
Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Dymorfizm płciowy u ptaszników.
Dojrzały samiec zachowuje niebieską barwę. Można się jedynie dopatrywać jej mniejszej intensywności. Dymorfizm jest praktycznie niezauważalny aż do ostatniej wylinki. Samiec nie posiada haków.
Rozmnażanie
Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Rozmnażanie ptaszników.
Gatunek ciężki do rozmnożenia ze względu na małą ilość osobników obecnych w hodowli amatorskiej. Bardzo trudne wydaje się być dopasowanie dojrzałej pary, także ze względu na mały odsetek samców w porównaniu do samic przypadających na jeden miot z kokonu. Przebieg godów oraz kopulacja przebiega podobnie jak u innych przedstawicieli rodzaju.
Uwagi
Jest to gatunek, który znajduje się na liście CITES (załącznik II) od 24 listopada 2019, przez co wraz z jego zakupem powinniśmy otrzymać odpowiednie dokumenty.
Absolutnie nie nadaje się dla początkujących.
Opracowanie i źródła informacji
Szymon Mleczko
Na podstawie:
http://www.arachnoboards.com
http://poeci.info
http://www.kryp.tk
oraz własnych obserwacji i doświadczeń
Liczba wyświetleń: 98394
jad tego pająka jest średnio mocny tzn. mocniejszy od jadu pszczoły. Nie wskazane jest branie tego pająka na ręce z racji ukąszenia lecz da się wytrzymać.
Pająk ten kąsa „gryzie” i nie wyczesuje włosków tak jak np. brachypelma smithi , za nim jednak to zrobi przyjmuje postawę obroną podnosząc przednie nogogłaszczki i pokazując kły jadowe jako ostrzeżenie.
Ptasznik dla hodowców zaawansowanych,
Brak informacji nt jadu