Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [21]
Loading...
44335
0
Poecilotheria, Ptaszniki – Opisy

Poecilotheria regalis – ptasznik królewski

Przeczytaj również Ptaszniki – najczęściej zadawane pytania oraz zobacz powiązane artykuły

Poecilotheria regalis – ptasznik królewski

Nazewnictwo

Nazwa angielska: Indian ornamental Tarantula

Regalis – z łaciny oznacza królewski, cesarski, ale także członka rodziny królewskiej. Starszy synonim Poecilotheria gadgili.

Systematyka

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Systematyka ptaszników.
Domena:eukarionty (Eucaryota)
Królestwo:zwierzęta (Animalia)
Typ:stawonogi (Arthropoda)
Podtyp:szczękoczułkowce (Chelicerata)
Gromada:pajęczaki (Arachnida)
Rząd:Pająki (Araneae)
Podrząd:Opisthothelae
Infrarząd:Mygalomorphae
Rodzina:Theraphosidae

Poecilotheria regalis (Pocock, 1899)

Wygląd

Pięknie ubarwiony ptasznik nadrzewny. Cechą charakterystyczną tego gatunku jest szeroki różowy pas na spodniej stronie odwłoka, występujący u obu płci od mniej więcej 5-6 wylinki (i tylko u tego gatunku). Tarczka grzbietowa szara z czarnym wzorem. Odwłok również szary z jasnym ornamentem, u niektórych osobników ma lekko fioletowy połysk. Po jego bokach znajdują się czarne paseczki. Odnóża na przemian w jasne i ciemne pasy w odcieniach szarości. Po spodniej stronie dwóch par kończyn przednich występują jaskrawo żółte pasy. Młode są kolorowe od pierwszej wylinki. Samce po ostatniej wylince są mniej kolorowe i przeważnie tracą piękny ornament. Dymorfizm płciowy widoczny jest od około 5-6 wylinki – wtedy pas na odwłoku samicy staje się jaśniejszy, natomiast u samców pozostaje czarny.

Do 7 cm długości ciała, rozpiętość odnóży 18-20 cm. Samiec podobnej wielkości.

Występowanie

Indie środkowo – zachodnie i południowo – wschodnie. Wzgórza Nilgiri, Corrg, Arkonam, północne Arcot, Matheran, Dahanu, Tirupati, Madras, Nordkonkan.

Biotop

Zamieszkuje dziuple drzew lasu tropikalnego.

Długość życia

Samice do 15 lat, samce zazwyczaj umierają do 6 miesięcy po ostatniej wylince.

Aktywność

Aktywny w nocy, głownie w czasie świtania.

Zachowanie

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Zachowanie ptaszników.

Można trzymać w grupach po kilka osobników jeśli pomieszczenie jest wyposażone w dostateczna ilość kryjówek oraz gdy pokarmu jest pod dostatkiem. Szybki i umiarkowanie agresywny pająk, który bardzo szybko porusza się i skacze. Jedynym sposobem obrony tych pająków są ukąszenia gdyż  nie wyczesują włosków parzących z odwłoka (jak np. Brachypelma). Zaniepokojone raczej próbują uciec, rozdrażnione przyjmują postawę obronną i próbują kąsać.

Jadowitość

Posiada silny jad, który może zagrażać zdrowiu w tym życiu człowieka.

Cechy szczególne

Można trzymać w grupach. Jako jedyny z rodzaju posiada białą opaskę na brzusznej stronie odwłoka.

Terrarium

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Terrarium dla ptaszników.

Optymalne wymiary terrarium dla dorosłej samicy to 25x30x40 cm (szer. x dł. x wys.). Jako podłoża można użyć torfu lub substratu kokosowego o grubości 5-7 cm. Naśladując naturalne środowisko, jako kryjówki powinno się zapewnić tuby z korka lub kory innego drzewa. Można także posadzić rośliny lub użyć sztucznych. W terrarium można umieścić także miseczkę z wodą. Wymagana jest dobra wentylacja i tu trzeba ją dobrze wypośrodkować – za mała powoduje pleśń, za duża szybkie wysychanie podłoża.

Temperatura

Temperatura w dzień 27-30°C, w nocy 22-24°C.

Wilgotność

Wilgotność na poziomie 70-80%.

Oświetlenie

Cykl 12 godzinny. Odpowiednie oświetlenie ważne przy rozmnażaniu.

Żywienie

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Żywienie ptaszników.

Pająk preferujący pokarm latający – ćmy, motyle, muchy. Bardzo żwawo reagujący także na szybko poruszające się insekty – świerszcze, szarańcze, pasikoniki. Ptaszniki z tego rodzaju zazwyczaj aktywnie poszukują pokarmu, rzadko polują z zasadzki.

Dymorfizm płciowy

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Dymorfizm płciowy u ptaszników.

Dojrzały samiec ubarwiony jednolicie w kolorach szarości. Smuklejszy i z wyraźnie mniejszym odwłokiem. Nie posiada haków. Dymorfizm płciowy widoczny po ostatniej wylince samca, wcześniej określenie na podstawie kolorów oraz kształtu i intensywności ornamentów obarczone jest dużym błędem. Samica tego gatunku dojrzewa zwykle po 2-3 latach, samce po około 13-15 miesiącach. Samica dojrzewa z reguły po 9-10 wylince, ale z dopuszczeniem lepiej poczekać do 11-12 wylinki. Zależy to od temperatury i częstotliwości karmienia. Samice są większe i masywniejsze.

Rozmnażanie

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Rozmnażanie ptaszników.

Gatunek niełatwy do rozmnożenia. Często zdarza się, ze samiec zostaje zjedzony przed kopulacja. Gdy jednak samica zaakceptuje samca mogą razem mieszkać przez wiele miesięcy. Pająki rzadko kopulują zaraz po wpuszczeniu samca. Nawet podniecona para zaczyna od swoistych podchodów, licznych podejść i ucieczek samca. Przez cały czas jest jednak słyszalne i zauważalne tupanie, tak samca jak samicy. Kopulacja zazwyczaj ma miejsce w nocy, bardzo często nad ranem. Tuż przed zrobieniem kokonu samica przestaje jeść i przystępuje do budowy szczelnej kryjówki z pajęczyny. Kokon wytwarza po około 2-3 miesiącach od kopulacji (samica może jednak długo nie składać kokonu czekając na odpowiednie warunki, nawet do 6 miesięcy) i składa do niego około 100-150 jajeczek. Rozwój w kokonie jest bardzo szybki. Po około 3 tygodniach pojawiają się larwy. W tym stadium można samicy kokon odebrać do sztucznej inkubacji. Po dalszych 2-3 tygodniach młode linieją do stadium nimfy. Są one dość duże. Młode są duże, dorastają do 1 cm i pojawiają się w kokonie po kolejnych 2 tygodniach. Ewentualnie kokon można zostawić samicy do samodzielnego wyklucia. Młode mogą długi czas przebywać razem be ryzyka kanibalizmu.

Uwagi

Jest to gatunek, który znajduje się na liście CITES (załącznik II) od 24 listopada 2019, przez co wraz z jego zakupem powinniśmy otrzymać odpowiednie dokumenty.

Nie nadaje się dla początkujących.

 

Opracowanie

Opracował Szymon Mleczko na podstawie:
http://www.arachnoboards.com
http://poeci.info
http://www.kryp.tk
oraz własnych obserwacji i doświadczeń

Liczba wyświetleń: 44335

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu