Archispirostreptus gigas – afrykański krocionóg olbrzymi*
Archispirostreptus gigas spotykany w handlu pod nazwą „African Giant Black Millipede” jest jednym z największych a za razem najpopularniejszych w handlu gatunków. Swa popularność zawdzięcza właśnie swoim rozmiarom oraz łatwości w hodowli. Wielu jego fanów uznaje go wręcz za idealnego stawonoga do hodowli. Jedyne potencjalne zagrożenie może stanowić wydzielina; śmierdzący płyn który przestraszony krocionóg wydziela, niektóre osoby mogą być na niego uczulone. Zazwyczaj kończy się to poplamieniem rąk (czasem ta wydzielina tak brudzi, że jest problem z domyciem), problem może być jednak gdy dostanie się ona do naszych ust bądź oka.
Głowa krocionoga jest matowoczarna, pierścienie segmentów pomarańczowo-czerwonawe na zmianę z czarnym, ostatni segment wraz z czułkami jaśniejsze niż większość ciała; w tonacji ciemnobrązowej, a nogi w pomarańczowo-czerwonawej.
Jeśli chcesz policzyć ile Twój krocionóg ma nóg – policz wszystkie jego segmenty, pomnóż razy 4 i odejmij 10, A. gigas posiada od 64 do 72 segmentów. Wynik będzie oczywiście przybliżony, gdyż praktycznie wszystkie osobniki mają utracone po kilka odnóży.
Nazewnictwo
Nazwa polska: Afrykański krocionóg olbrzymi* (* nazwa nie poprawna, gdyż trójczłonowa)
Systematyka
Afrykański krocionóg olbrzymi* (Archispirostreptus gigas Peters, 1855)
Występowanie
Archispirostreptus gigas jest Afrykańskim gatunkiem, zasięg jego występowania ogranicza się do tropikalnych i subtropikalnych rejonów południowo-wschodniej Afryki, występuje na terenie Somalii, Kenii, Tanzanii oraz Mozambiku. Zamieszkuje środowiska wilgotne z dużą ilością zielonych roślin, takich jak np. las tropikalny.
Cechy szczególne
Jeden z największych krocionogów na świecie. Dorosłe osobniki osiągają nawet 28 cm długości, przy przeszło 2 cm grubości. Dodatkowo, dzięki swojej łagodności i powolności oraz niezwykłej dla laika budowie są wyjątkowo popularne w amatorskich czy szkolnych hodowlach.
Temperatura
Gatunek ciepło i wilgociolubny, optymalna temperatura w dzień to 30°C, w nocy może nieznacznie spadać.
Wilgotność
Wilgotność na poziomie powyżej 70%, możemy ją utrzymywać codziennie spryskując terrarium, bądź postawiwszy miseczkę z wodą blisko źródła ciepła.
Terrarium
W podstawie nie mniejsze niż 60×35 cm dla pary dorosłych osobników. Pojemnik musi być zabezpieczony od góry, gdyż krocionogi świetnie się wspinają po silikonie w rogach terrarium. Podłoże powinien stanowić torf odkwaszony bądź kokosowy, może on być zmieszany z piaskiem w proporcji 1/3. Minimalna głębokość dla dużego krocionoga to ok 15cm. Można również dodać niewielką ilość wermikulitu. Zapewniając odpowiednio większe terrarium możemy tak hodować praktycznie nieskończenie wiele osobników w jednym pojemniku. Jako wystrój dajemy suche gałązki, gałęzie do chodzenia, kawałki suchej kory, mech, suche liście, Scindapsusa, kawałki skały, itp. Praktycznie wedle uznania, uważając aby elementy wystroju nie stanowiły zagrożenia dla mieszkańców.
Żywienie
Pokarm roślinny, warzywa, owoce, takie jak banany, pomidory, melony, jabłka, ogórki, itp, świetnie sprawdzają się suche liście – dąb, buk. Przepadają również za pieczarkami. Od czasu do czasu można im podać jakąś padlinkę – cząstkę świerszcza lub mącznika. Pokarm najlepiej kłaść na miseczce, co spowoduje iż nie będzie tak szybko pleśniał. Obowiązkowo dodajemy do terrarium kawałek sepii, bądź innego źródła wapnia. Dwuparce (Diplopoda) w przeciwieństwie do Pareczników (Chilopoda) nie zjadają swoich wylinek i poprzez zjadanie sepie uzupełniają niedobory soli mineralnych. Choć spotkałem się z krocionogami zjadającymi swoje wylinki. Chętnie zjadają również płatkowane pokarmy dla ryb akwariowych czy rozmiękczoną w wodzie karmę dla psów czy kotów.
Rozmnażanie
Osiągają dojrzałość płciową po 4-5 latach. U krocionogów możemy bardzo łatwo rozpoznać płeć; wystarczy delikatnie podnieść z głowę i początkowe segmenty osobnika i go odwrócić do góry nogami, Na siódmym segmencie samce mają przekształcone odnóża w tzw. gonopody – narządy kopulacyjne, samice mają w tym miejscu odnóża kroczne. Samca poznamy właśnie po tej 'przerwie’ w nogach, samice jej nie mają.
Przy komfortowych warunkach i po pewnym czasie para krocionogów zainteresuje się sobą. Dochodzi w tedy do gry miłosnej, która kończy się długą kopulacją. Po pewnym czasie samica składa jajeczka do ziemi, nie opiekuje się nimi. Następnie znowu po upływie pewnego czasu wykluwają się młode.
Opracowanie i źródła informacji
Opracował: Grzegorz Pełka justGreg 2007 na podstawie własnych doświadczeń oraz internetu:
www.diplopoda.de
www.myriapoda.org
www.petbugs.com
Liczba wyświetleń: 31208