Scolopendra dalmatica – skolopendra
Scolopendra dalmatica (Koch, 1847) to niewielki, przepięknie ubarwiony europejski gatunek zamieszkujący tereny historycznej krainy – Dalmacji, czyli rejonów Chorwacji, Serbii, Czarnogóry, Albanii, Bośni i Hercegowiny oraz Grecji. Dorosłe osobniki mogą mierzyć do 8cm długości. Ciało w tonacji ciemnooliwkowej przechodzącej w stalowoszarą. Odnóża oraz anteny w kolorze niebieskim. Anteny zbudowane z 16 do 21 członów, z czego pierwsze 6 jest połyskujących.
Biotop
Biotop w którym występuje to typowy krajobraz basenu Morza Śródziemnego; lasy oraz zarośla krzewiaste – makia. Preferuje gorące, suche stanowiska, przed słońcem chroni się pod kamieniami i w szczelinach.
Aktywność
Gatunek jak wszystkie skolopendry aktywny głównie wieczorami oraz w nocy.
Żywienie
Dorosłe osobniki karmimy świerszczami, karaczanami, młode natomiast małymi świerszczami, larwami mącznika młynarka, pinkami, itp. Pokarm niezjedzony usuwamy na następny dzień. Przy grymaszącym osobniku możemy uprzednio zabity pokarm zostawić na małej miseczkę (np. nakrętce po wodzie mineralnej), rano go usuwamy, jak i wszystkie niezjedzone resztki. Zapobiegnie to wdarciu się pleśni, która jest niebezpieczna dla skolopendr. Od czasu do czasu, w ramach eksperymentu możemy podawać pokarm roślinny, oraz przetworzony. Spotkałem się z przypadkami karmienia surową piersią z kurczaka, a nawet i salami (sic!). Osobiście karmiłem niektóre osobniki serkiem pleśniowym typu Brie.
Terrarium
Minimalne wymiary dla dorosłego osobnika to 20×10 w podstawie, oraz wysokość większa niż długość osobnika. Gruba warstwa podłoża, najlepiej torfu lub włókna kokosowego zmieszanego z piaskiem i wermikulitem. Obowiązkowym elementem wystroju jest miseczka na wodę oraz kryjówka (kawałek kory, kamień, itp). Dodatkowo możemy dodać roślinki lub inne elementy wystroju wedle uznania. Jeżeli terrarium (bądź pojemnik) jest ciągle zaparowane i szybko pojawia się pleśń, najprawdopodobniej mamy za słaba wentylację. W przypadku plastikowego pojemnika, zwiększenie ilości dziurek powinno poprawić sytuację.
Temperatura
Temperatura w dzień 22-28°C, w nocy 12-18°C.
Wilgotność
Wilgotność powietrza 50-80%.
Dymorfizm płciowy
U Scolopendra dalmatica, jako jednego z niewielu gatunków opisany został zewnętrzny dymorfizm płciowy. Tarsus ostatniej pary kończyn posiada owłosienie jedynie u samców.
Rozmnażanie
W Polsce brak doniesień, wśród hodowców zagranicznych udane.
Opracowanie i źródła informacji
Opracował: Grzegorz Pełka (2007) na podstawie własnych doświadczeń i literatury:
Dr. Graf Attems. 1930. Das Tierreich – Scolopendromorpha;
J.G.E. Lewis. 1981. The biology of centipedes, Cambridge University Press;
Oraz stron:
http://www.scolopendra.eu
http://atshq.org
http://scolopendra.be
Liczba wyświetleń: 6112
Gdzie można zakupić scolopendra dalmatica?