Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [13]
Loading...
14383
0
Płazy – Opisy, Płazy ogoniaste – opisy

Ambystoma tigrinum – ambystoma tygrysia

Ambystoma tigrinum – ambystoma tygrysia

Systematyka

Gromada: Amphibia – płazy
Rząd: Urodela – płazy ogoniaste
Rodzina: Ambystomatidae
Rodzaj: Ambystoma
Gatunek: Ambystoma tigrinum (Green, 1825) – ambystoma tygrysia

Rodzaj Ambystoma

Do rodzaju Ambystoma należą 32 gatunki*: Ambystoma altamirani, Ambystoma amblycephalum, Ambystoma andersoni, Ambystoma annulatum, Ambystoma barbouri, Ambystoma bishopi, Ambystoma bombypellum, Ambystoma californiense, Ambystoma cingulatum, Ambystoma dumerilii, Ambystoma flavipiperatum, Ambystoma gracile, Ambystoma granulosum, Ambystoma jeffersonianum, Ambystoma laterale, Ambystoma leorae, Ambystoma lermaense, Ambystoma mabeei, Ambystoma macrodactylum, Ambystoma maculatum, Ambystoma mavortium, Ambystoma mexicanum, Ambystoma opacum, Ambystoma ordinarium, Ambystoma rivulare, Ambystoma rosaceum, Ambystoma silvense, Ambystoma talpoideum, Ambystoma taylori, Ambystomatexanum, Ambystoma tigrinum, Ambystoma velasci.

Ambystoma tigrinum to najczęściej spotykany gatunek na kontynencie północnoamerykańskim, a wraz z Ambystoma mavortium są też największymi przedstawicielami rodziny Ambystomatidae – ambystomowatych. Osobniki tego gatunku mogą dorastać do niespełna 40 cm długości całkowitej, ale zazwyczaj osiągają znacznie mniejsze rozmiary. Mocnej budowy ciała, o dość dużej głowie i szerokim, zaokrąglonym pysku; oczy stosunkowo małe. Gatunek ten cechuje się dość znaczną zmiennością w ubarwieniu ciała – zazwyczaj o ciemnym – od czarnego, przez brązowy po oliwkowy, z żółtawymi, szarymi lub oliwkowozielonymi plamami – większymi i mniejszymi; tworzącymi również marmurkowy wzór.

Występowanie

Obszarem występowania jest Ameryka Północna – od północnej części Meksyku, przez większość terenów USA aż po południową część Kanady.

Biotop

Są mieszkańcami zarówno lasów, łąk i innych terenów otwartych jak i obszarów bagiennych. Większość czasu spędzają w norach pod ziemią – do ok. 60 cm poniżej gruntu (Harding, 1997), które również dla tego gatunku pełnią w ich życiu ważną, termo- i hydroregulacyjną rolę.

Długość życia

Przy zachowaniu optymalnych warunków chowu ambystomy mogą dożywać sędziwego wieku – przekraczając nawet 20 lat.

Aktywność

O nocnej aktywności.

Cechy szczególne

U tego gatunku wyjątkowo często obserwuje się zjawisko neotenii – postać larwalna żyjąca wyłącznie w wodzie, która nie przekształca się w osobniki lądowe, ale za to z powodzeniem rozmnaża się.

Terrarium

Wymagany zbiornik o dużej powierzchni dna. Minimalne wymiary zbiornika 80x35x40 cm. Jego wysokość nie jest już tak istotna w chowie ambystomy – wszystko zależy od tego jak wysoko będą sięgały elementy wystroju w postaci np. korzeni czy większych kamieni obłożonych mchem. Zbiornik powinien zostać obsadzony naturalną roślinnością (dobrze sprawdzą się choćby paprocie), a której zadaniem będzie podtrzymywanie wilgotności, umożliwi mieszkańcom terrarium na schronienie się wśród jej gąszczu oraz zwiększy efekt wizualny samego zbiornika. Na podłoże możemy wykorzystać grubą, 10 centymetrową warstwę torfu lub ściółki leśnej, umożliwiającej im kopanie nor – konieczne jest utrzymywanie wysokiego poziomu wilgotności użytego substratu. Niezwykle ważne w chowie jest zachowanie odpowiedniej higieny w zbiorniku – wszelkie odchody i niezjedzone resztki pokarmu zbieramy codziennie; substrat powinniśmy zmieniać co 1-2 miesiące. Jeśli mamy zamiar w naszym terrarium rozmnażać te płazy nieodzowne do tego celu będzie zapewnienie części wodnej, jeśli nie, wystarczy nieduże naczynie z którego od czasu do czasu chętnie skorzystają z możliwości dodatkowego nawodnienia organizmu poprzez skórę. Podobnie jak w przypadku innych płazów woda to jeden z najważniejszych aspektów chowu. Wymieniamy ją regularnie i często – zawsze odstaną!

Oświetlenie

Pomimo że ambystomy tygrysie nie wymagają dodatkowego oświetlenia, to w przypadku obsadzenia terrarium naturalną roślinnością – natężenie dziennego światła może okazać się niewystarczające dla prawidłowego rozwoju roślin. Dobrze sprawdzi się żarówka energooszczędna, o niskiej mocy umieszczona z jednej strony zbiornika – nie spowoduje nadmiernego wzrostu temperatury i nie będzie stanowić zagrożenia przegrzania.

Temperatura

Powinna wahać się w granicach 20°C – w wyższej temperaturze płazy te szybko się przegrzewają, co może doprowadzić do zaburzeń w ich normalnym funkcjonowaniu, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci. Z niewielkim jej spadkiem w nocy (o 2-3°C). Aby zapewnić odpowiednią temperaturę w okresie lata, do zbiornika należy wkładać przetrzymywane w lodówce kamienie, oraz zraszać wnętrze zimną wodą.

Wilgotność

Odpowiednią wilgotność – na poziomie co najmniej 70% zapewniamy poprzez regularne, codzienne zraszanie wnętrza zbiornika chłodną wodą. Stale wilgotne podłoże jak i posadzone rośliny będą dodatkowymi czynnikami podtrzymującymi odpowiedni jej poziom.

Żywienie

Ambystoma tigrinum nie należy do wybrednych drapieżników i jest w stanie spożyć wszystko to co jest w stanie pokonać. W środowisku naturalnym, w skład ich diety wchodzą zarówno owady i inne bezkręgowce (w tym mięczaki i pierścienice), kręgowce w tym mniejsze płazy, gady czy gryzonie. W warunkach terraryjnych dorosłe osobniki karmimy 2-3x w tygodniu. Możemy podawać wszelkiego rodzaju, łatwo dostępne owady karmowe (świerszcze, szarańcze, larwy mącznika młynarka), dżdżownice, nieoskorupione ślimaki. Dorosłe osobniki mogą ponadto otrzymywać mysie noworodki – nie należy ich podawać zbyt często gdyż doprowadzą do otyłości naszych podopiecznych. Konsekwencją takiego stanu będzie dysfunkcja narządów wewnętrznych i możliwa przedwczesna śmierć. Przy zróżnicowanym pokarmie dodatkowa suplementcja nie wydaje się być konieczna, ale sporadycznie możemy zastosować preparat witaminowo-mineralny (z uwzględnieniem w szczególności wapnia), posypując nim zwierzęta karmowe.

Dymorfizm płciowy

Samce wydają się być dłuższe od samic. Ponadto w odróżnieniu od samic mają silniej zaznaczoną, często nieco rozwartą kloakę.

Rozmnażanie

Przekazanie przez samca spermatoforu następuje w wodzie. Tam też samica składa jaja które przyklejają się do roślin lub opadają na dno. Młode wylęgają się jako larwy ze skrzelami i muszą przebywać w wodzie aż do metamorfozy, która następuje zwykle po około 12 tygodniach od wylęgu. Istnieje jednak laboratoryjna metoda przekształcenia się ich w osobniki dorosłe – jest to kuracja hormonalna za pomocą hormonu tyroksyny. Larwy karmimy drobnymi żyjątkami wodnymi (dafnie, larwy owadów).

Zimowanie

Zimuje się je w temperaturze 10°C przez okres 8-10 tygodni. Zimowanie przeprowadzamy przenosząc naszych podopiecznych do niedużych pojemników wypełnionych wilgotnym torfem, przykrytych warstwą również wilgotnego mchu.

Uwagi

To piękne i cieszące się popularnością płazy terraryjne, które przypominają naszą, rodzimą salamandrę plamistą. Nie należą do wymagających płazów i można polecić je nawet początkującym hodowcom płazów. Koniecznością w chowie ambystomy tygrysiej jest przestrzeganie prawidłowej temperatury oraz wysokiej wilgotności. Nie należy trzymać tych płazów z innymi zwierzętami terraryjnymi, a jedynie z przedstawicielami tego samego gatunku lub blisko z nimi spokrewnionymi o podobnych rozmiarach i zbliżonych warunkach klimatycznych.

 

Opracowanie
Grzegorz Dziwak „Agam” & Redakcja płazy

*Źródło – AmphibiaWeb.

Liczba wyświetleń: 14383

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu