Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [3]
Loading...
4042
0
Rośliny – Opisy

Caladium – kaladium

Nazwa botaniczna: Caladium

Rodzina: Obrazkowate (Araceae)

Wielkość: Dorosłe egzemplarze mogą osiągnąć 30-40 cm.

Wygląd: Kaladium jest jedną z najpiękniejszych roślin terraryjnych, posiada niewielkie, brązowawe bulwy z których na cienkich, ciemnozielonych ogonkach wyrastają duże, strzałkowate liście, kolor tych liści jest najprzeróżniejszy, są to mieszanki takich barw jak biel, czerwień, róż, pomarańcz, brąz i zieleń. Kwiaty zebrane w niewielką kolbę, otoczone zielono-białą pochwa wyrastają zazwyczaj wiosną po okresie spoczynku. Cała roślina zawiera trujące alkaloidy.

Gatunki/odmiany:

  • Kaladium dwubarwne (Caladium biocolor) jest jedynym dostępnym na rynku gatunkiem.

Występowanie: Tropikalny obszar Ameryki Południowej, szczególnie Brazylia i Paragwaj.

Informacje dodatkowe: Roślina ta jest bardzo wrażliwa, wymaga wysokiej temperatury i wilgotności powietrza, takie warunki można spełnić tyko mając palmiarnię albo właśnie terrarium, w warunkach pokojowych szybko by padła, a trzymana w terrarium będzie ozdobą przez wiele lat. Jedyny warunek udanej hodowli to okres spoczynku przypadający na zimę. Dlatego lepiej jest trzymać kaladium w niewielkiej doniczce którą łatwo jest ukryć.

Zastosowanie: Ciepłe i parne terrarium tropikalne, najlepiej nad zbiornikiem wodnym. Sama roślina poza dużymi walorami ozdobnymi nie spełnia większej roli w terrarium, może jedynie stać się miejscem wypoczywania niewielkich gatunków zwierząt.

Stanowisko: Jasne lub pół cieniste, ciepłe (temp. powyżej 20°C), o wysokiej wilgotności powietrza. Gleba najlepiej żeby była lekka, wilgotna i żyzna.

Hodowla: Kaladium jest trochę wymagające, ale naprawdę warto się odrobinę potrudzić by podziwiać jej wspaniałe liście, glebę utrzymujemy cały czas wilgotną, ale nie mokrą, gdyż może to doprowadzić do gnicia bulw. Jednym z dziwactw tej rośliny jest to, iż mimo że wymaga wysokiej wilgotności powietrza to nie należy jej zraszać bo powstaną na liściach brązowe plamy, tak więc umieszczamy ja w pobliżu zbiorniczka wodnego, aby tam cieszyła się jak największą wilgotnością. Na przełomie października i listopada część nadziemna rośliny zaczyna zamierać, jest to oznaka ze Kaladium wchodzi w stan spoczynku trwającą aż do wiosny, wtedy należy zaprzestać podlewania, wyjąć roślinę z terrarium, osuszyć, ściąć część nadziemną i włożyć do woreczka z suchawym torfem bądź ziemią. Bulwy sadzimy ponownie do terrarium na początku wiosny.

Rozmnażanie: Przez oddzielenie bulwek przybyszowych, ale lepiej jest je zostawić przy roślinie macierzystej aby wraz z nią stworzyły efektowny busz.

 

Opracowanie i źródła informacji

Fabian

Na podstawie własnych doświadczeń i literatury:

  • H.Heitz i A.Kogel „200 najpiekniejszych roslin doniczkowych”
  • H. Heitz „Rośliny doniczkowe”
  • D. Longman „Pielęgnowanie roślin pokojowych”

Liczba wyświetleń: 4042

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu