Budowa terrarium z OSB
Rozpoczynając budowę terrarium z OSB musimy najpierw zorientować się, jakie powinno ono mieć wymiary, aby zapewniało odpowiednie warunki naszemu zwierzakowi.
Terrarium, które zbudowałem ma wymiary: 100/50/120 (dł./szer./wys.)
Wyliczenia
a) dno – płyta ma grubość 15mm, a więc długość dna, pomniejszonego o ściany boczne będzie miało 97 cm, szerokość pomniejszona o ścianę tylną i przednią 47 cm.
b) tył – pomniejszony o górną płytę będzie miał 100×118,5 cm (dł/wys)
c) boki – boki pomniejszone o tylną i górną płytę 48,5×118,5 cm (szer/wys)
d) góra – górną płytę montujemy na końcu, a więc nie musimy zmieniać jej wymiarów
e) poprzeczki – z przodu terrarium musimy zamontować poprzeczki:
1.dolną 20×97 cm (wys/dł), która będzie zapobiegała, wydostawaniu się na zewnątrz terrarium podłoża (robimy w niej także otwory wentylacyjne)
2. górną 10×97 cm (wys/dł)
Poprzeczki powinniśmy zamontować między bocznymi ścianami terrarium, ponieważ na nich będą znajdowały się prowadnice do szyb.
Wszystkie elementy zabezpieczamy dodatkowo lakierem, w szczególności krawędzie odsłonięte po cięciu. Ja użyłem lakieru ekologicznego (wodorozpuszczalnego), który na pewno nie zaszkodzi zwierzakowi.
Narzędzia
- wkrętarka
- wkręty do drewna
- wiertła do drewna (2mm,4mm,5mm)
- silikon bezbarwny
- prowadnice plastikowe do szyb
Montaż
a) składanie zaczynamy od złączenia za pomocą wkrętów tylnej ściany oraz dna, przykładając tył do krawędzi boku dna
b) następnie jeden z boków przykładamy do lica tyłu i krawędzi dna
c) lico dolnej poprzeczki, przykładamy do dna, a jedną z krótkich krawędzi do ściany bocznej, następnie powtarzamy czynność z drugim bokiem
d) mamy przykręcone dwa boki, więc możemy je delikatnie rozchylić i przykręcić górną poprzeczkę, tak żeby nie kolidowała z dołożoną w późniejszym czasie górą (czyli na równo z końcami płyt bocznych)
e) ostatni etap łączenia płyt to nałożenie płyty górnej oraz przykręcenie jej do pozostałych części
f) wkręty wystarczy wkręcać w odstępach min. 15 cm, wentylacja może być nawiercona przed montażem lub po. Pamiętać jednak należy, że nawiercone otwory należy zabezpieczyć lakierem, gdyż to nowo odsłonięte miejsce pozbawione byłoby zabezpieczenia przed wilgocią. Przed wkręcaniem wkrętów, można malutkim wiertłem robić otwór, co zapobiega przed rozciskaniem otworu przez wkręt. Po złożeniu można a nawet trzeba, zabezpieczyć miejsca łączenia dwóch płyt. W przypadku nie dokonania tej czynności będzie nam nadmiar wody wypływał na zewnątrz.
g) prowadnice przyklejamy silikonem lub innym klejem.
Wentylacja w terrarium z OSB
Najprostszym i najtańszym sposobem jest nawiercenie otworów małym wiertłem do 6mm. Należy zaznaczyć punkty, tak by ich rozstaw tworzył ładną symetryczną całość. Następnie wiercimy otwory które później trzeba zabezpieczyć lakierem. Gdyż wilgoć dostająca się w niezabezpieczone miejsca szybko spowoduje wypaczenie OSB.
Najlepszym jednak i najpewniejszym sposobem jest zastosowanie tradycyjnej wentylacji w postaci blachy perforowanej lub siatki. W danej płycie wyrzynamy (najlepiej za pomocą wyrzynarki) szczelinę, lub przed montażem dzielimy płytę na której znajdować ma się wentylacja na pół i odejmujemy parę cm tak by powstała szczelina na której będziemy mocować blachę lub siatkę. Ja przyklejam blachę silikonem oraz dodatkowo wkrętami by zapobiec odklejeniu.
Można również stosować kratki wentylacyjne. Często stosowane są małe okrągłe wentylacje meblowe. Widziałem różne zastosowane kombinacje zależne od gustu i pomysłowości.
Terrarium gotowe, wystarczy w prowadnice wsadzić szyby. Szyby najlepiej wymierzyć już po przyklejeniu prowadnic. Nie zapomnij, że opary octanu z silikonu muszą się ulotnić.
Paweł Mostowski na podstawie własnych doświadczeń
Liczba wyświetleń: 26777