Avicularia minatrix – ptasznik
Gatunek ten ma liczne grono zwolenników, ceniących go przede wszystkim za ciekawe ubarwienie.
Nazewnictwo
Nazwa angielska: Venezuelan redstripe
Systematyka
Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Systematyka ptaszników.
Domena: | eukarionty (Eucaryota) |
Królestwo: | zwierzęta (Animalia) |
Typ: | stawonogi (Arthropoda) |
Podtyp: | szczękoczułkowce (Chelicerata) |
Gromada: | pajęczaki (Arachnida) |
Rząd: | Pająki (Araneae) |
Podrząd: | Opisthothelae |
Infrarząd: | Mygalomorphae |
Rodzina: | Theraphosidae |
Jako gatunek został sklasyfikowany w 1903 roku przez Pocock’a.
Wygląd
Bardzo charakterystyczny gatunek. Wzór ubarwienia nie zmienia się w zasadzie przez całe życie pająka, delikatnie wahają się tylko kolory. Młode osobniki mają około 8 milimetrów długości ciała i są koloru jasnobeżowego, na odwłoku występuje czarno – czerwony wzór. Dorosłe samice beżowo – różowe, z mocnym czerwono – czarnym wzorem na odwłoku. U dorosłych samców ciemna plama na odwłoku większa niż u samic, charakterystyczna dla większości przedstawicieli rodzaju Iridopelma.
Jest to najmniejszy z obecnie występujących w hodowli gatunków z rodzaju Avicularia, dorosłe samice bardzo rzadko przekraczają 4,5 cm długości ciała, samce zwykle poniżej 3 cm długości ciała.
Występowanie
Na wolności występuje w Wenezueli.
Biotop
W naturze zamieszkuje wyższe krzewy oraz rośliny z rodzaju Bromelia.
Długość życia
Samice dożywają co najmniej 6-7 lat, chociaż niektóre źródła podają że dłużej, samce minimum pół roku po ostatniej wylince, choć w dobrych warunkach żyją znacznie dłużej.
Zachowanie
Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Zachowanie ptaszników.
Gatunek ten nigdy nie przejawia agresji, w razie zagrożenia ratuje się ucieczką, należy do bardzo „płochliwych” i ostrożnych ptaszników.
Jadowitość
Jad słaby.
Żywienie
Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Żywienie ptaszników.
Młode Avicularia minatrix karmimy niewielkim, aktywnie poruszającym się pokarmem np. karaczanami szarymi, tureckimi wylęgiem świerszcza. Starsze chętnie jedzą wszelkiego typu karaczany, można urozmaicić dietę drewnojadami, lub dużymi mącznikami. Dbamy o regularnie usuwanie resztek pokarmu.
Terrarium
Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Terrarium dla ptaszników.
Młode utrzymujemy w pojemnikach wyższych niż szerszych, dobranych do wielkości malucha. Dorosłe osobniki wymagają terrarium o minimalnych wymiarach 10x10x20cm. W środku umieszczamy sztuczne, lub naturalne,ale wyłącznie niepleśniejące elementy wystroju takie jak liście i korzenie. Dbamy o dobrą wentylację terrarium zapobiegającą tworzeniu się pleśni.
Temperatura
Utrzymujemy temperaturę na poziomie 25-29°C, z nieznacznymi spadkami nocnymi (2-3°C). Ważne aby pająk miał możliwość wyboru najkorzystniejszego pod względem temperatury miejsca w terrarium.
Wilgotność
Wilgotność na poziomie 75-85%. Raz na kilka dni zraszamy ścianki terrarium, Avicularia bardzo chętnie pobierają z nich wodę.
Dymorfizm płciowy
Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Dymorfizm płciowy u ptaszników.
Samce są mniejsze od samic i mają krótsze odnóża. Nie mają haczyków przedniej parze odnóży. Na nogogłaszczkach posiadają narządy kopulacyjne (tzw. bulbusy).
Rozmnażanie
Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Rozmnażanie ptaszników.
Avicularia minatrix jest dość trudnym w rozmnażaniu pająkiem. Nie ma co prawda problemu z dobieraniem par do rozrodu i zachowaniem czystości gatunkowej, jednak wiele prób dopuszczania kończy się przyśpieszonym linieniem samic.
Prawdopodobnie w naturze istotną rolę w procesie rozmnażania tego pająka odgrywa nie do końca poznany przez hodowców czynnik środowiskowy.
Samice osiągają dojrzałość płciową około 10-11 wylinki, przy minimum 3 cm długości ciała, nie zaleca się jednak dopuszczania przed osiągnięciem przez samicę pełnych 3,5 cm długości ciała. Trwa to zwykle około 2 lat. Samce dojrzewają zwykle po około 9-10 wylince, co zajmuje im 1,5-2 lata. Samce posiadają haki na przednich odnóżach, którymi podnoszą samice podczas kopulacji. Napełnionego samca umieszczamy w terrarium samicy, kontrolując cały przebieg kopulacji i w razie potrzeby asekurując samca. Po zakończonej kopulacji samca przekładamy do osobnego pojemnika. Dopuszczanie powtarzamy 2-3 razy napełnionym samcem. Kokon budowany jest zwykle od 1 do 4 miesięcy po kopulacji. Zostawiamy go z samicą na minimum 3,5 tygodnia, po czym odbieramy (po tym czasie w kokonie powinny być już nimfy II) Samica składa niewiele bo tylko 30-70 jaj.
Uwagi
Nadaje się na pierwszego pająka nadrzewnego, jednak nie jest dobrym wyborem dla osób które będą podchodziły do próby rozmnożenia, bez doświadczenia na innych gatunkach.
Opracowanie i źródła informacji
KATARZYNA PAŚ „PASIA”
opracowano na podstawie własnych doświadczeń
Raporty rozmnożeniowe
Liczba wyświetleń: 10495
Prawdę mówiąc jak tylko zobaczyłem ten gatunek od razu się zakochałem w nim. Długo szukałem, aż właśnie znalazłem i mam swoją Avi Minatrix. Jak dla mnie zdecydowanie jeden z najładniejszych ptaszników (ogólnie Avi są piękne). Wielka szkoda tylko, że tak krótko żyją