Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [27]
Loading...
27959
0
Jaszczurki – Opisy

Iguana iguana – legwan zielony

Iguana iguana – legwan zielony

Nazewnictwo

Nazwa polska: Legwan zielony

Nazwa angielska: The Green Iguana, The Common Iguana

Nazwa niemiecka: Der Grüne Leguan

Nazwa czeska: Leguán zelený

Nazwa francuska: L’iguane vert

Legwan zielony po raz pierwszy odkryty został w 1555 roku. Przez miejscowych (w języku karib) był nazywany „Iwana” . Legwany zielone zamieszkują liściaste, deszczowe lasy tropikalne Ameryki Południowej i Środkowej.

Legwan zielony jest jedną z największych jaszczurek hodowanych w domowych warunkach. Ze względu na łagodny charakter i piękny wygląd jest on znacznie chętniej wybierany jako zwierzę hodowlane niż np. warany. Niestety wielu hodowców nie zorientowanych w temacie nie jest w stanie zapewnić odpowiednich warunków swoim podopiecznym przez co sporo tych zwierząt męczy się i umiera w domowych warunkach. Najczęstszymi problemami jest niedobór wapnia, na który zwierzęta te są nadzwyczaj wrażliwe, zbyt mała przestrzeń życiowa, co wiąże się z przetrzymywaniem legwana w zbyt małym terrarium, oraz problemy z linieniem spowodowane za niską wilgotnością w terrarium legwana.

Występowanie

Legwany zielone w naturze występują w lasach środkowej i południowej Ameryki. Bardzo często można je spotkać w okolicy zbiorników wodnych. Większość czasu spędzają na drzewach, gdzie mogą wygrzewać się na słońcu i zeskoczyć do wody w razie zaobserwowania jakiegoś niebezpieczeństwa.

Terrarium

Zupełnie minimalnymi rozmiarami terrarium dla pojedynczego osobnika jest 130/100/130 cm, przy czym i tak legwan powinien być wypuszczany od czasu do czasu na zewnątrz, aby mógł się nieco poruszać. Zdrowe legwany zielone to często bardzo ruchliwe i ciekawskie zwierzęta i w przerwach pomiędzy wylegiwaniem się na gałęzi, chętnie zwiedzają nowe terytorium. Oczywiście przed wypuszczeniem legwana z terrarium należy miejsce, w którym będzie przebywał zabezpieczyć przed możliwością ucieczki i doznania urazów mechanicznych.

Swobodnie jeden legwan może się czuć w terrarium o wielkości 200/200/200 cm (długość/szerokość/wysokość). Trzeba pamiętać, aby terrarium było w miarę wysokie, aby umożliwić legwanom wspinaczkę, którą wprost uwielbiają. Im wyżej, tym bezpieczniej się czują.

Terrarium oświetlamy 12 godzin dziennie, aby zapewnić odpowiedni cykl dnia i nocy. Najlepszym rozwiązaniem jest połączenie oświetlenia z ogrzewaniem, czyli zamontowanie np. halogenów, lub zwykłych żarówek o odpowiednio dopasowanej mocy. Niektórzy hodowcy twierdzą, że legwany nie powinny być podgrzewane od dołu np. kablem lub matą grzewczą, ponieważ wpływa to niekorzystnie na ich stan zdrowia.

Temperatura w terrarium powinna wynosić od 25 do 30°C w dzień, pod promiennikiem zaś powinna dochodzić do około 37-38°C. Najnaturalniejszym rozwiązaniem jest, aby temperatura zwiększała się wraz ze wstępowaniem na wyższe partie terrarium, czyli najniższa wartość powinna być zachowana dla niższych partii, podłoża, itd, natomiast najwyższa dla miejsc położonych najwyżej. W nocy temperatura powinna spadać do około 22-25°C.

Zwiększona wilgotność jest również ważnym współczynnikiem, o który należy zadbać w terrarium legwana zielonego. W dzień powinna utrzymywać się na poziomie 60-90%, zaś w nocy dochodzić nawet do 90-100%. Regularne spryskiwanie terrarium powinno zagwarantować odpowiednią wilgotność. Zamiast tego, można wewnątrz zamontować nawilżacz powietrza i ustawić siłę nawilżania tak, aby wilgotność utrzymywała się na pożądanym poziomie. Aby kontrolować dokładną wartość wilgotności, należy umieścić w terrarium higrometr.

W terrarium koniecznie musi się znaleźć parę niezbędnych elementów. Przede wszystkim żarówka emitująca promienie UV. Albo umieszczamy na stałe żarówkę Repti Glo 5.0 firmy Exo Terra, którą wymieniamy co około pół roku na nową, albo do naświetlania legwanów używamy żarówki Ultra Vitalux. Taka żarówka emituje zwiększoną ilość promieni UV, dlatego naświetlamy nią legwany około 10 minut dziennie z odległości 1 m. Należy jednak pamiętać, by robić to regularnie, bo jeśli nie jesteśmy w stanie tego zagwarantować, dużo lepszym rozwiązaniem będzie zamontowanie Repti Glo 5.0. Ten współczynnik 5.0 jest bardzo ważny, ponieważ mówi on o wielkości emisji promieni UV, który w tym przypadku odzwierciedla warunki panujące w lasach tropikalnych.

Drugim bardzo ważnym elementem, który należy umieścić w terrarium to gałęzie, półki, itd. Odzwierciedla to naturalne środowisko legwanów, sprawia że czują się bezpieczniejsze, ponieważ jak już wcześniej zostało powiedziane, jaszczurki te kochają wspinaczkę.

Spora ilość osobników bardzo lubi urządzać sobie kąpiele, dlatego bardzo ważne jest, aby umieścić w terrarium basen dopasowany do rozmiarów dorosłego smoka. Fakt, że nasz legwan z niego nie korzysta, nie oznacza, że możemy się go pozbyć. Nasz legwan zaczął uwielbiać kąpiele dopiero w wieku 2 lat, do tej pory panicznie bał się wody. Warto również w basenie umieścić grzałkę akwarystyczną, aby zapewnić odpowiednią temperaturę wody. Woda w basenie powinna być letnia, wówczas legwany dużo częściej lubią z niej korzystać.

Odwiedź nasz osobny serwis poświęcony hodowli Legwana zielonego

http://www.legwanzielony.terrarium.pl/

http://www.legwan-zielony.terrarium.pl/

Liczba wyświetleń: 27959

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu