Wiadomości


9 listopada 2015 / Żółwie

Żółwie bliźniaki

12 października 2015 w Garden State Tortoise przyszły na świat bliźnięta żółwia greckiego ( T.h.hermanni). Zazwyczaj w takich przypadkach rozwinięty jest jeden osobnik, drugi zaś pozostaje martwy, albo nie ma szans na przeżycie, w tym wypadku jednak mile Was zaskoczę.
Czytaj więcej
23 października 2015 / Ptaszniki

Najmniejszy opisany ptasznik (Theraphosidae)

Opisano kolejny takson należący do rodzaju Tmesiphantes (Simon, 1892). Tmesiphantes mirim (sp. nov.) zilustrowano oraz opisano bazując na ośmiu samcach "odłowionych" w rezerwacie Una Biological Reserve w południowej części stanu Bahia (Brazylia).
Czytaj więcej
19 października 2015 / Pajęczaki

Cushingia ellenbergeri – prehistoryczny przedstawiciel solfug z birmańskiego bursztynu

Solfugi są grupa pajęczaków o bardzo słabo poznanej historii ewolucyjnej. Niewątpliwie są prymitywnymi przedstawicielami tej gromady stawonogów, jednakże naukowcy nie do końca wiedzą, kiedy wyodrębniły się oraz jak przebiegała ich historia.
Czytaj więcej
19 października 2015 / Jaszczurki

Nowy dla nauki gatunek agamy z doliny Mekongu – Japalura vela

Agamy z rodzaju Japalura są szeroko rozpowszechnione na terenach południowo-wschodniej Azji. Różne gatunki zasiedlają obszary od Pakistanu po Japonię, wiele z nich jest mało poznanymi endemitami ograniczonymi do niewielkich obszarów. Niedawno opisano całkiem nowy dla nauki gatunek - Japalura vela, zasiedlający właśnie takie odosobnione stanowisko we wschodnim Tybecie.
Czytaj więcej
18 października 2015 / Ptaszniki

Zmiany w rodzaju Brachypelma oraz Sericopelma (Theraphosidae)

Najnowsza publikacja Ray’a Gabriela oraz Stuarta J. Longhorna przynosi zmiany wśród kilku gatunków z rodzaju BraCHypelma oraz Sericopelma. Zdefiniowane zostają CHarakterystyczne ceCHy samic z rodzaju Sericopelma (Ausserer, 1875).
Czytaj więcej
10 października 2015 / Jaszczurki

Nowe gatunki eublefarów z rodzaju Goniurosaurus z Chin

Eublefary rodzaju Goniurosaurus cieszą się w ostatnich latach ogromną popularnością wśród hodowców na całym świecie oraz wśród herpetologów. Jaszczurki te wykazują bardzo dużą zmienność gatunkową połączoną z silną endemicznością, wiele z nich występuje w jednym lub kilku odosobnionych stanowisk, co jednocześnie powoduje, że są one bardziej narażone na wymarcie.
Czytaj więcej
1 13 14 15 16 17 21

Nowe artykuły


  • Termity – owady społeczne

    Termity – owady społeczne

    Wszyscy dobrze wiemy, że uprawa roślin, a tym samym rolnictwo rozpoczęło się w około 9500 roku p.n.e, a udomowienie zwierząt miało miejsce kilka tysięcy lat wcześniej. Mimo to, mało z nas wie, że ludzie nie są pierwszym gatunkiem, który zrewolucjonizował uprawę roślin i/lub zwierząt dla własnych korzyści.
  • Varanus exanthematicus – waran stepowy, waran pustynny*

    Varanus exanthematicus – waran stepowy, waran pustynny*

    To najpopularniejszy (bo najtańszy) od lat gatunek warana trzymany w warunkach niewoli  - dziesiątki tysięcy malutkich waranów trafia co roku do handlu.
  • Uromastyx thomasi – biczogon omański*

    Uromastyx thomasi – biczogon omański*

    Uromastyx thomasi (Parker, 1930) to niewątpliwie jeden z najbardziej charakterystycznych przedstawicieli swojego rodzaju ze względu na nietypowy wygląd. Dorasta do 26 cm długości.
  • Ptaszniki żyjące w Europie

    Ptaszniki żyjące w Europie

    Ptaszniki (Theraphosidae) Europy Czy zastanawialiście się kiedyś jakie gatunki ptaszników występują w Europie? Albo czy ptaszniki występują w Polsce? Jeśli tak, to postaramy się na to pytanie dziś odpowiedzieć. W Polsce ptaszniki (rodzina Theraphosidae) nie występują. Posiadamy kilka gatunków pająków bardzo spokrewnionych z ptasznikami, ale wbrew temu co można przeczytać w niektórych artykułach ptasznikami nie…
  • Morelia viridis – pyton zielony

    Morelia viridis – pyton zielony

    Do niedawna gatunek ten był zaliczany do rodzaju Chondropython z jednym gatunkiem viridis bez wyróżnionych podgatunków. Od roku 1993 roku po rewizji systematyki węży z rodzaju Morelia zakwalifikowano ten gatunek do tego właśnie rodzaju, tak więc obecnie prawidłowa nazwa łacińska brzmi Morelia viridis, ale w starej literaturze odnajdziemy go jako Chondropython viridis.
  • Lampropeltis floridana – lancetogłów florydyjski

    Lampropeltis floridana – lancetogłów florydyjski

    Kolejny z rzędu lampropeltis z byłej grupy getula który został podniesiony do rangi samodzielnego gatunku w 2017r. To jest Lampropeltis floridana (dawniej Lampropeltis getula floridana oraz lamrpopeltis getula brooksi).







Aktualizowane artykuły