Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [4]
Loading...
4860
0
Artykuły, Drzewołazy – artykuły, Płazy – Artykuły, Płazy – Encyklopedia

Dendrobatidae – drzewołazowate, drzewołazy

Dendrobatidae – drzewołazy

Drzewołazowate, drzewołazy to prowadzące dzienny tryb życie małe płazy bezogonowe pozbawione błony pławnej. Niezaprzeczalny jest też fakt, że stanowią niezwykle barwną i okazałą pod względem gatunkowym grupę małych żab, a ich zróżnicowanie nie kończy się na barwach i rozmiarach, ale także na występowaniu. Można je znaleźć w różnych siedliskach od tropikalnych lasów Panamy i Kostaryki po Boliwię i Brazylię na całym dorzeczu Amazonki.

Równie zaskakujące są ich zachowania obronne, adaptacyjne i rodzicielskie, ale na tym skupimy się omawiając po kolei wszystkie aspekty tego zagadnienia.

Jak na tak małe zwierzęta (15-70 mm)  drzewołazy żyją bardzo długo od kilku do nawet kilkunastu lat, a właściwe warunki i odpowiednia dieta pozwoli utrzymać je w dobrej formie przez długie lata. O ich długowieczności mogłem się przekonać na własne oczy w 2010 roku kiedy miałem okazję zobaczyć ponad 22 letniego Phyllobates terribilis i powiem szczerze, że jego forma barwna „mint” dodawała mu jeszcze więcej niesamowitości.

Toksyczne czy jadowite?

Bardzo często w rożnych publikacjach pojawiają się błędne informacje o tym że drzewołazy są jadowite.
Aby zrozumieć lepiej całe zagadnienie spróbujmy najpierw zrozumieć różnicę pomiędzy jadowitością, a toksycznością w świecie przyrody. W obydwu przypadkach niezaprzeczalnym jest fakt, że organizmy te w swoich tkankach wytwarzają toksyczne substancje szkodliwe dla innych organizmów. Jedne z tych zwierząt są jadowite a drugie trujące (toksyczne).

Gatunki jadowite, które występują tylko w świecie zwierząt poza produkcją tych substancji w swoim organizmie, mogą je aktywnie przekazać innym organizmom za pomocą wykształconych w procesie ewolucji narzędzi takich jak zęby, parzydła, żądła, kolce itp.

Natomiast w przypadku organizmów toksycznych, które występują w świecie fauny i flory, toksyny są mechanizmem obronnym nie występuje to aktywne przekazanie, dopiero przypadkowy, spowodowany nieuwagą lub niewiedzą kontakt (w przypadku drzewołazów z wydzielina skórną) jest szkodliwy dla innych organizmów. Lecz w tym przypadku ktoś musiałby tą żabkę zjeść, polizać ewentualnie pocałować lub wetrzeć sobie w ranę, wtedy toksyna mogłaby się dostać do krwiobiegu. Więcej o toksyczności drzewołazów.

Stres w hodowli drzewolazów

Normalnie, zdrowy osobnik radzi sobie w sytuacjach stresogennych i łatwiej się adaptuje, dużo gorzej ze stresem radzą sobie osobniki słabsze, osłabione chorobą lub jej leczeniem. Długotrwałe narażenie na stres powoduje zachwianie równowagi w organizmie płaza, którego następstwem może być również spadek odporności, a w konsekwencji choroba. Drzewołazy różnią się pomiędzy sobą nie tylko wyglądem, ale także behawiorem jedne są skryte inne podchodzą pod szybę i czekają na karmienie, ale nawet te śmiałe w obliczu zagrożenia szukają schronienia. Nie możemy bagatelizować tego czynnika, ale też nie należy popadać w przesadę. Więcej o stresie u drzewołazów.

Systematyka drzewołazów

Systematyka tych małych płazów cały czas się zmienia i ciężko nadążyć z jej aktualizacją. Liczne badania przyczyniają się do tworzenie biochemicznej taksonomii niezbędnej do określania powiązań międzygatunkowych omawianych płazów.

Interesująca nas rodzina Dendrobatidae zawiera 13 rodzajów obejmujących około 250 gatunków, usystematyzowanych w trzech podrodzinach: Colostethinae (4 rodzaje), Dendrobatinae (8 rodzajów) i Hyloxainae (zawiera jeden rodzaj).

Na przestrzeni ostatnich lat dokonano rewizji  taksonomicznej tej nadrodziny, a główne zmiany objęły przede wszystkim rodzinę Dendrobatidae która została podzielona na dwie podrodziny: Dendrobatidae i Aromobatidae. Liczba gatunków  z rodzaju Colostethus została ograniczona do zaledwie 19, prawię połowę wszystkich gatunków z tej nadrodziny zawierają rodzaje Allobates (46 gatunków) i Hyloxalus (57 gatunków). W wyniku przeprowadzonych badań rodzaj Epipedobates został ograniczony do grupy tricolor, a pozostałe gatunki między innymi macero, cainarachi, trivittata, bassleri, pongoensis, silverstonei, flavovittata, hahneli przypisane zostały do rodzaju –  Ameerega, który zastąpił dawny Phobobates.

Rodzaj Dendrobates został zawężony do pięciu gatunków, w tym Dendrobates azureus uważany dotychczas za oddzielny gatunek został uznany jako jedna z form barwnych Dendrobates tinctorius.

W wyniku badań i obserwacji zróżnicowanych zachowań rodzicielskich, a także występowania wydzielono kolejne Oophaga, Ranitomeya oraz uznano Excidobates Andiobates.

Z samych Oophaga pumilio wydzielono kolejno Oophaga vicentei, istnieją również dwie formy które wydają się być krzyżówką Oophaga pumilio z Oophaga granulifera i Oophaga speciosa. Również Oophaga sylvatica został wydzilony z grupy histrionica, jako Oophaga occultator i Oophaga lehmanni.

Bez przerwy trwają badania i pojawiają się kolejne doniesienia o odkrytych nowych gatunkach czy formach barwnych lub zmianach wewnątrz danego rodzaju, gatunku, ostatnio sporo się dzieje w Ranitomeya.

 

Gromada

(Divisio)

Płazy Amphibia
Rząd

(Ordo)

Płazy bezogonowe Anura
Nadrodzina

(Superfamilia)

Dendrobatoidea
Rodzina

(Familia)

Dendrobatidae Aromobatidae
Podrodzina

(Subfamilia)

Colostethinae Dendrobatinae Hyloxalinae Allobatinae Anomaloglossinae Aromobatinae
Rodzaj

(Genus)

Ameerega

Colostethus

Epipedobates

Silverstoneia

Adelphobates

Andinobates

Dendrobates

Excidobates

Minyobates

Oophaga

Phyllobates

Ranitomeya

Hyloxalus Allobates Anomaloglossus

Rheobates

Aromobates

Mannophryne

 

 

Aklimatyzacja nowych drzewołazów

Toksyczność drzewołazów

Problemy zdrowotne drzewołazów

Aspekty prawne hodowli drzewołazów

Terrarium dla drzewołazowatych

 

 

Opracował Adam Macierzyński

Liczba wyświetleń: 4860

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu