Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [3]
Loading...
1951
0
Jaszczurki

Nowe gatunki eublefarów z rodzaju Goniurosaurus z Chin

Eublefary rodzaju Goniurosaurus cieszą się w ostatnich latach ogromną popularnością wśród hodowców na całym świecie oraz wśród herpetologów. Jaszczurki te wykazują bardzo dużą zmienność gatunkową połączoną z silną endemicznością, wiele z nich występuje w jednym lub kilku odosobnionych stanowisk, co jednocześnie powoduje, że są one bardziej narażone na wymarcie. Zwłaszcza troska o zabezpieczenie przed niekontrolowanym odłowem przez kolekcjonerów spowodowała, ze dokładna lokalizacja występowania dwóch ostatnio opisanych gatunków Goniurosaurus została utajniona.

Pierwszy z nich Goniurosaurus kadoorieorum zasiedla region Guangxi Zhuang w Chinach. Gatunek ten wydaje się ekstremalnie rzadki, został opisany na podstawie zaledwie czterech osobników. Nazwa gatunkowa ma za zadania uhonorować braci Kadoorie, z Hongkongu, którzy to panowie wnieśli wielki wkład w badanie i ochronę bioróżnorodności Chin.

Drugi gatunek, Goniurosaurs kwangsiensis pochodzi z innego stanowiska tej samej prowincji chińskiej – Guanxi Zhuang. Nazwa gatunkowa pochodzi właśnie od nazwy prowincji. Został on opisany na podstawie dziewięciu znalezionych w naturze osobników. Jaszczurki te zasiedlają wilgotne lasy w odludnych obszarach, zawsze w pobliżu jaskiń krasowych. Oba nowo opisane goniurozaury wykazują bliskie pokrewieństwo z dobrze poznanym Goniurosaurus luii.

Na zdjęciach inny przedstawiciel rodzaju Goniurosaurus, Goniurosaurus luii

Tlumaczenie Jakub Kowalski na podstawie:

http://novataxa.blogspot.com/2015/06/goniurosaurus-from-guangxi.html

 

Liczba wyświetleń: 1951


Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Terrarium codziennie. Obserwuj Terrarium!

NOTA PRAWNA
ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu