Agamy z rodzaju Japalura są szeroko rozpowszechnione na terenach południowo-wschodniej Azji. Różne gatunki zasiedlają obszary od Pakistanu po Japonię, wiele z nich jest mało poznanymi endemitami ograniczonymi do niewielkich obszarów.
Niedawno opisano całkiem nowy dla nauki gatunek – Japalura vela, zasiedlający właśnie takie odosobnione stanowisko we wschodnim Tybecie. Anglojęzyczna nazwa tej agamy Sail mountain lizard czyli górska jaszczurka grzebieniasta lub żaglowa odnosi się do charakterystycznego grzebienia występującego u samców, który biegnie nieprzerwanie od końca czaszki aż do połowy grzbietu. Samice pozbawione są tej cechy. Gatunek ten opisano na podstawie piętnastu osobników odłowionych w jednym tylko stanowisku, dolinie stanowiącej część górnego biegu rzeki Lancang (Mekong). Początkowo Japalura vela była uznawana za formę lokalną innego gatunku, mianowicie za Japalura flaviceps. Dopiero dokładniejsze badania morfologiczne pozwoliły stwierdzić odrębność gatunkową.
Japalura vela jest jaszczurką zasiedlającą środowiska skalne, o niezbyt obfitej szacie roślinnej zdominowanej przez odporne gatunki krzewów i ostrolistne trawy. Podobnie jak u innych gatunków z rodzaju Japalura, samce są terytorialne i wybierają na centrum swojego rewiru wyniesione ponad roślinność skały. Samice i osobniki młode przebywają zazwyczaj na poziomie gruntu lub na niskich gałęziach. Obserwacje prowadzone w naturze wykazały szereg interesujących zachowań wewnątrzgatunkowych, zarówno pomiędzy samcami jak i samicami wewnątrz haremu. Silnie rozwinięty terytorializm oraz walka o dominację jest najprawdopodobniej przystosowaniem wynikającym z konkurencji o ograniczone zasoby oraz przestrzeń życiową w surowym środowisku.
[Herpetology • 2015] Japalura vela • A New Species of Japalura (Squamata: Agamidae) from upper Lancang (Mekong) Valley of Eastern Tibet, China
Liczba wyświetleń: 1908
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Terrarium codziennie. Obserwuj Terrarium!
ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.