Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej – American Museum of Natural History
Muzeum powstało w 1869 roku i do dzisiaj w swoim katalogu posiada absolutnie abstrakcyjną liczbę eksponatów, znajdujących się na ekspozycji lub w licznych magazynach – 32 miliony osobników i artefaktów. Przez wiele lat było i nadal jest inspiracją zarówno dla młodych ludzi z całego Świata licznie odwiedzających jego podwoje, jak i dla naukowców różnego szczebla zaawansowania sporządzających notatki w jego wnętrzu, w czasie obserwacji badanych przez nich obiektów. Oprócz ogromnego wpływu historycznego na różne dziedziny naukowe, poprzez umożliwianie prowadzenia badań naukowcom, również dzisiaj Muzeum Historii Naturalnej stanowi jeden z głównych ośrodków naukowych na wschodnim wybrzeżu. Na stałe zatrudnionych jest ponad 200 pracowników naukowych, muzeum oferuje liczne kursy dla studentów, doktorantów, itp. W stałej współpracy z muzeum pozostają Uniwersytety Yale, Cornell, Columbia, New York University oraz City University of New York. Swoją przebogatą kolekcję muzeum zawdzięcza utrzymaniu imponującej statystyki wypraw naukowych i ekspedycji – około 100 rocznie. Dodatkowo muzeum może poszczycić się jednym z największych (pośród podobnych ośrodków) zbiorów bibliotecznych – 400.000 woluminów.
Już od samego progu, stojąc na rogu 81 ulicy i … Avenue można poczuć niesamowitość tego miejsca. Z jednej strony nowoczesne i jedno z najbardziej znanych miejsc na Świecie – Nowy Jork, z drugiej strony monumentalny budynek muzeum z posągiem Theodor’a Roosvelt’a na koniu ze stojącymi po prawej i lewej jego stronie afroamerykaninem i indianinem spoglądających w kierunku Central Parku, stojący u podnóża schodów wiodących do muzeum. Tuz po wejściu do środka jesteśmy sprawdzani przez strażników, którzy są praktycznie wszędzie. Zaglądają do toreb, plecaków, itp w poszukiwaniu…trudno powiedzieć czego, bo chyba nie bomb (któż chciałby wysadzać muzeum?!). Z drugiej strony bez map oraz tychże strażników ciężko byłoby odnaleźć się w tym ogromnym budynku. Oprócz strażników pomoże nam duży help-desk ulokowany w przedniej-lewej części głównego holu budynku oraz duża liczba pracowników mających swoje stanowiska na każdym z pięter. Muzeum ma ich cztery, nad poziomem ulicy oraz dwa poniżej. Na każde z pięter, w co najmniej dwóch miejscach na każdym z nich, możemy wygodnie dostać się windami. Każda z wystaw, czy to w osobnych pomieszczeniach czy we wnękach w dużych salach jest ozdobiona sugestywną muzyką charakterystyczną dla tematu danej ekspozycji. Dźwięki afrykańskich plemion, zwierząt czy szumu wiatru w koronach drzew dżungli amazońskiej dodatkowo wzmacniają wrażenia przy oglądaniu obiektów. Większość wystaw jest sezonowa, zmieniana w ustalony sposób. Historia ludzkości, egzotyczne motyle czy kopalnie złota miały swoje premiery niedługo przed moim dotarciem do muzeum, podczas gdy jedna z wystaw poświęcona dinozaurom była powoli przygotowywana do „zmiany warty”.
Jakość ekspozycji jest przeważnie doskonała, niekiedy okazy wydają się „zakurzone” co jednak można wytłumaczyć ich wiekiem. Dodatkowo nie każdy zgodzi się z ideą wystaw zwierzęcych, gdzie przed oczami, w gablotach możemy naliczyć tysiące, jeśli nie dziesiątki tysięcy zwierząt wypchanych. Sporo z nich umarło śmiercią naturalną i zostało przewiezione do muzeum i spreparowane, jednak świadomość, że sporo z nich jednak zostało z rozmysłem poświęcone w taki sposób jest co nieco kontrowersyjna (pewnie nie dla każdego), mimo iż szczytny cel nie może być tematem dyskusji.
Podsumowując; Muzeum Historii Naturalnej jest warte odwiedzenia o każdej porze roku i niezależnie od doboru tematów wystaw. Można praktycznie kupić bilet w ciemno i mieć pewność, że nie będzie się rozczarowanym. Budynek,jego atmosfera a przede wszystkim rozmach i jakość prezentowanych eksponatów są niezapomniane.
Położenie Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej
Mapa Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej
Zdjęcia z Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej
Liczba wyświetleń: 1489
Zdjęcia podpisać chociaż podstawowo :)