Neuroptera – sieciarki
Na świecie opisano ok. 5.000 gatunków, z czego 86 w Polsce.
Są to owady dużej lub średniej wielkości, o długości ciała 2 – 80 mm i rozpiętości skrzydeł 5 – 150 mm (w naszym klimacie występują tylko małe gatunki). Czułki przeważnie długie i nitkowate, czasem buławkowate. Głowa progantyczna, niewielka. Aparat gębowy typu gryzącego. Tułów bez pierwszego tergitu. Posiadają dwie pary, podobnych do siebie, błoniastych i bogato żyłkowanych skrzydeł. U niektórych sieciarek druga para wyraźnie różni się od pierwszej. W czasie lotu nie są ze sobą złączone. Na skrzydłach często występują plamy. W czasie spoczynku leżą dachówkowato na odwłoku, który całkowicie przykrywają i wystają za jego obręb. Nogi długie i smukłe, czasem pierwsza para w formie aparatu chwytnego. Stopy pięcioczłonowe.
Sieciarki są przeważnie brunatnego koloru, jednak spotykane są również zielonkawe gatunki. Prowadzą drapieżny tryb życia. Polują głównie na mszyce i inne drobne bezkręgowce. Aktywne głównie w nocy.
Larwy wrzecionowate lub o zwartej przysadzistej budowie. Podobnie jak imagines są drapieżne. Posiadają specyficzny aparat gryzący, z żuwkami o charakterze kolców jadowych. Niektóre gatunki żyją w wodzie, oddychając skrzelotchawkami. Mrówkolwy (Myrmyleonidae) kopią w piasku lejkowate dołki, chwytają wpadające w nie ofiary. Przepoczwarczenie następuje w kokonie, wytworzonym przez larwalne gruczoły przędne.
Znani przedstawiciele: złotook pospolity (Chrysopa vulgaris), mrówkolew (Myrmyleon formicarius), życiorek (Hemerobius nitidulus).
Owady te posiadają dwie pary prawie jednakowej wielkości, błoniastych, przezroczystych, silnie użyłkowanych skrzydeł. W spoczynku składane są daszkowato lub płasko nad odwłokiem. Czułki długie, wieloczłonowe. Oczy duże, narządy gębowe zarówno larw, jak i imagines są typu gryzącego.
Prawie wszystkie sieciarki są drapieżne – przynajmniej w stadium larwy.
Przeobrażenie zupełne. Jaja niekiedy są składane na charakterystycznych trzonkach. Są one składane w miejscach żerowania ofiary. Larwy wydłużone, owłosione, spłaszczone, nie wydalają ekskrementów (ich jelito środkowe jest zamknięte). Poczwarki typu wolnego, z reguły w oprzędach.
Należą tu m.in. następujące rodziny : bielotkowate – Coniopterygidae, złotookowate – Chrysopidae, życiorkowate – Hemerobiidae oraz mrówkolwowate – Myrmeleonidae.
Często spotykany w zabudowaniach, ponieważ samice poszukują tam miejsca odpowiedniego na przezimowanie.
Liczba wyświetleń: 1115