Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [2]
Loading...
809
0
Encyklopedia, Owady – Encyklopedia

Trichoptera – chruściki

Trichoptera – chruściki → rząd owadów (Insecta). 7.000 gatunków, z czego wykazano z terenu Polski ponad 270.

Są to owady przeważnie małej lub średniej wielkości. Długość ich ciała mieści się w przedziale 2 – 40 mm, a rozpiętość skrzydeł do 80 mm. Pokrojem ciała przypominają niektóre motyle (Lepidoptera), z którymi są blisko spokrewnione. Posiadają długie, nitkowate czułki. Głowa ortognatczna z parą dużych oczu złożonych i często występującymi trzema przyoczkami. Aparat gębowy różnego typu od gryzącego do ssącego (w zależności od trybu życia gatunku). Tułów dobrze rozwinięty, zwłaszcza śródtułw i zatułów. Posiadają dwie pary błoniastych skrzydeł o podobnej budowie. Ich powierzchnia jest często owłosiona lub pokryta łuskami, podczas spoczynku składane są dachówkowato na odwłoku. Pierwsza para jest przeważnie większa od drugiej. Nogi długie dość smukłe, na goleniach ostrogi i kolce. Odwłok zbudowany z dziesięciu członów, przy czym ostatni mocno przekształcony.

Stadia larwalne występują w wodach. Larwy, żyjące w domkach z różnorodnego materiału, swoim kształtem przypominają gąsienice. Domki stanowią ich ochronę i balast, zapobiegający porwaniu ich przez strumień wody. Inne, bezdomkowe, przypominają bardziej kampoidalne larwy chrząszczy pływakowatych (Dytisicdae). Są roślinożerne lub drapieżne, łowiące swoje ofiary w sieci. Niektóre gatunki są filtratorami. Dorosłe osobniki nie oddalają się na ogół od wody, są aktywne głównie wieczorami.

Przykładowe gatunki: bagieniec (Limnophilus flaricaris), chruścik (Phryganea grandis).

 


 

Postacie dorosłe żyją od kilku tygodni do kilku miesięcy. Lot imagines trwa od wiosny do późnej jesieni, czasem przedłuża się również na okres zimowy – zwłaszcza u gatunków górskich. U samic niektórych gatunków wysokogórskich, aktywnych w zimie, skrzydła są zredukowane. Może występować diapauza. Niektóre gatunki chronią się do jaskiń w okresie lata (np. Stenophylax). Gatunki z wód okresowych „czekają”, aż do jesieni, aby złożyć jaja (brak siedliska do życia larw).

Jaja składane są pojedynczo lub w pakietach w galaretowatej osłonce na roślinności nadwodnej, gałęziach lub bezpośrednio do wody. Niektóre samice schodzą pod wodę, aby tam złożyć jaja, np. na kamieniach. Rozwój jaja zależnie od temperatury trwa od 2 do 4 tygodni. W rozwoju nie występuje nigdy diapauza jajowa. Diapauza, czyli okres spoczynkowy, może zachodzić w różnych stadiach larwalnych, w stadium poczwarki lub imago. Jeżeli jaja złożone zostały na roślinności nad wodą, kaja lub wylęgające się larwy są spłukiwane przez deszcz lub wylęgające się larwy spadają wprost do wody.

W stadium jaja może czasem występować diapauza (okresowe zwolnienie, zatrzymanie rozwoju, w oczekiwaniu na sprzyjające warunki). Z jaj wylęgają się larwy pierwszego stadium, które mogą czasowo przebywać w galaretowatej substancji pozostającej z kładki jajowej. Rozwój trwa zazwyczaj jeden rok (jedno pokolenie w roku). Cykliczność rozwoju bardziej wyraźne jest u gatunków klimatu umiarkowanego. Uwarunkowane jest to nieciągłościa warunków środowiskowych. Niektóre gatunki mają dwa pokolenia w roku (zwłaszcza w ciepłych jeziorach). Acykliczność rozwoju obserwowana bywa u gatunków źródliskowych, częściowo także u gatunków zasiedlających zimne wody, gdzie rozwój trwać może dwa lata. Może występować diapauza w stadium larwy. Wylęgające się larwy mają wydłużony kształt, silnie sklerotyzowaną głowę i dobrze rozwinięty aparat gębowy. Oddychają za pomocą nitkowatych skrzelotchawek lub wymiana gazowa następuje poprzez całą powierzchnię ciała. Większość larw chruścików buduje przenośne domki. Wielkość larw waha się od 2 do 40 mm, długość domku dochodzi do 50-60 mm.

Larwy (na zdjęciu larwa z rodziny Phryganeidae w osłonce) i poczwarki zasiedlają wszystkie typy wód śródlądowych i niektóre zalewy morskie. Tylko kilka gatunków z rodziny Chathamiidae z Nowej Zelandii i Australii żyje w środowisku morskim – co jest niezwykłe jak na owady. Poczwarki również występują w środowisku wodnym, za wyjątkiem niektórych gatunków. Larwy niektórych gatunków żyją w leśnej ściółce (wtórny lądowy tryb życia), niektóre inne w starszych stadiach wychodzą na ląd do siedlisk wilgotnych. Dotyczy to niektórych gatunków zasiedlających źródła helokrenowe. Przepoczwarczenie następuję więc w środowisku lądowym. Podobnie bywa w przypadku nielicznych gatunków zasiedlających wody okresowe, kiedy przepoczwarczenie może następować poza środowiskiem wodnym – w tym przypadku larwa nie opuszcza wody, lecz zbiornik wysycha.

Larwy chruścików są pospolite w wodach śródlądowych i są jednym z liczniejszych elementów makrobentosu – nierzadko dominującym, zarówno pod względem liczby osobników jak i biomasy. Jeśli nie liczyć jeszcze liczniejszych muchówek (Diptera) – to są najważniejszym elementem makrobentosu, zwłaszcza w regionach neotropikalnych. Gatunki są zazwyczaj wrażliwe na zanieczyszczenia wód i dlatego bywają wykorzystywane jako bioindykatory.

Larwy budują różnorodne konstrukcje (sieci łowne, norki, przenośne domki) wykorzystując jedwabne nici, produkt gruczołów wargowych. Stadia larwalne chruścików reprezentują różnorodne grupy troficzne oraz zróżnicowane strategie życia.

Przepoczwarczenie odbywa się w domku ostatniego stadium larwalnego lub specjalnie zbudowanym kokonie. Przepoczwarczenie zazwyczaj odbywa się w środowisku wodnym. Wyjątkiem mogą być gatunki zasiedlające zbiorniki astatyczne (na skutek wysychania poczwarki znajdują się w typowym środowisku lądowym) lub gatunki, które w ostatnim stadium larwalnym opuszczając zbiorniki wodne. Poczwarka za pomocą długich żuwaczek przecina kokon i wypływa na powierzchnię zbiornika wodnego, wypełza na rośliny, gałęzie lub kamienie i tam odbywa się linka.

Budowę domku larwa rozpoczyna od sieci, w którą następnie wbuduje elementy tworzące domek. Dobór materiału zależy od środowiska, w którym znajdują się larwy, jak również od genetycznie uwarunkowanego behawioru. Niektóre larwy budują tylko sieci, z których tworzą obszerne budowle: wyściełane norki, korytarze, sieci łowne. Wewnątrz nich larwy mogą swobodnie się poruszać. Sieci służą również do łowienia zdobyczy. Otwór takiej budowli skierowany jest zawsze pod prąd wody, dzięki czemu wpadają w nią liczne organizmy wodne stanowiące pokarm larw chruścików.

Jakkolwiek poszczególne gatunki budują swoje konstrukcje w określony sposób i z określonego materiału, to wykazują duże zdolności adaptacyjne i w przypadku braku odpowiedniego materiału używają innego. Zwykle z domku wystaje głowa i przednia część ciała, jednak mogą się w nich też całkowicie schować.

Domek chruścika może pełnić różnorodne funkcje. Przenośny, rurkowaty domek wspomaga oddychanie (głównie w zbiornikach wód stojących). Drugą istotną funkcją jest kamuflaż przed dużymi drapieżnikami wykorzystującymi narząd wzroku (ryby, ptaki). Domki zbudowane z materiału roślinnego, detrytusu czy części mineralnych, znakomicie upodabniają do otaczającego podłoża lub siedliska. Wystarczy jednak poczekać cierpliwie parę minut, aby zobaczyć jak „rusza się dno”. W odniesieniu do drapieżników o wielkości zbliżonej do chruścików (chrząszcze wodne, niektóre biegacze – Carabidae, pluskwiaki wodne, ważki), domek stanowi swoistą osłonę mechaniczną. Norki wyściełane nicią jedwabną również służą za schronienie. Przedłużeniem takiej norki (części mieszkalnej) mogą być „nici sygnalizacyjne” – informują drapieżnego chruścika o „przechodzących” ofiarach, które nieopatrznie „potykają” się o takie przemyślnie rozpięte nitki. W końcu chruściki mogą budować sieci łowne, często spotykane w wodach bieżących.

Ze wszystkich przejawów życia chruścików od dawna najczęściej wzbudza uwagę zdolność larw do wytwarzania skomplikowanych budowli mieszkalnych. W obrębie rzędu Trichoptera można odnośnie behawioru budowlanego wyróżnić pięć grup:

  1. Larwy, które pozbawione są domku larwalnego, lecz budują jak wszystkie inne tylko domek poczwarkowy. Zaliczane są tu Rhyacophilidae.
  2. Larwy, które budują przytwierdzone (stałe) domki, te u licznych grup mogą być połączone z sieciami łownymi (Hydropsychidae).
  3. Larwy, które swój pierwszy okres spędzają bez domku i po raz pierwszy w stadium ostatnim stawiają przenośne domki, rozmaicie zbudowane: Hydroptilidae.
  4. Larwy budujące disymetrycznie skonstruowane, przenośne domki w kształcie pancerza żółwia: Glossosomatidae.
  5. Larwy budujące przenośne, w zasadzie cylindryczne domki rozmaicie skonstruowane (Limnephilidae, Lepidostomatidae, Leptoceridae, Goeridae, Sericostomatidae, Molannides).

Larwy są bardzo zróżnicowane pod względem ekologicznym. Żyją we wszystkich wodach słodkich śródlądowych. Najbogatsza pod względem ilościowym i jakościowym fauna chruścików występuje w potokach, strumieniach i chłodnych górskich rzekach. Mniej liczna fauna chruścików zasiedla duże rzeki i wody stojące, zwłaszcza ciepłe. Wiele gatunków żyje w wodach okresowych, nieliczne w torfowiskach. Larwy kilku gatunków żyją w wilgotnej ściółce (wtórny lądowy tryb życia). W szczególnych przypadkach środowiskiem życia jest cienka błonka wody (około 2 mm). Dotyczy to gatunków żyjących w źródłach, na obmywanych wodą skałach i tropikalnych gatunków żyjących w lesie deszczowym – na pniach drzew nieustannie ociekających wodą.

Wszystkie te przypadki są jednak wyjątkami potwierdzającymi regułę, że larwy Trichoptera żyją w wodzie i prawie bez wyjątków przydennie. Planktonowe i nektoniczne larwy chruścików są nieznane, chociaż niektóre (Leptocerus, Triaenodes, Setodes) wraz z lekkimi domkami i przy pomocy swoich specjalnie zbudowanych odnóży pływnych są w stanie dobrze pływać.

W rzekach widoczne jest strefowe rozmieszczenie larw, zarówno w profilu podłużnym – od źródeł do ujścia, jak i w profilu poprzecznym (różne gatunki preferują inne siedliska). Wiele analiz pozwala na wyróżnienie w jeziorze trzech głównych stref istotnych dla rozmieszczenia chruścików:

  1. strefy najpłytszego litoralu nie zarośniętego,
  2. strefy helofitów (najpłytszy litoral zarośnięty przez roślinność wynurzoną),
  3. strefy roślinności elodeidowej (strefy głębszego litoralu).

W jeziorach wyróżniono też trzy grupy ekologiczne chruścików:

  1. limnebionty (gatunki jeziorne, wyłącznie lub głównie występujące w jeziorach),,
  2. limnefile (gatunki jeziorolubne, często i licznie występujące w jeziorach),,
  3. limnekseny (gatunki przypadkowe w jeziorach).

Larwy chruścików reprezentują niemalże wszystkie konsumenckie formy odżywiania się. Są wśród nich drapieżcy (Rhyacophilidae, Polycentropodidae), detrytusofagi (Philopotamidae, Limnephilidae), fitofagi (Hydroptilidae, Leptoceridae), gatunki wszystkożerne (Limnephilidae, Phryganeidae, Mollanidae). Niektóre są wyspecjalizowanymi glonojadami (Hydropilidae) lub żywią się gąbkami (Leptoceridae: Ceraclea). Pod względem funkcjonalnym można wyróżnić aktywnych drapieżców („napadaczy”), zbieraczy, filtratorów, „wysysaczy-glonopijców”, rozdrabniaczy.

Wśród chruścików znajdują się gatunki o bardzo zróżnicowanych strategiach życia i walencji ekologicznej. Trichoptera wszystkich stadiów są zjadane przez ryby i często tworzą ich podstawowy pokarm. Na jajach trafiają się wysysające je wodne roztocza, inne roztocza wodne (Hydracarina) pasożytują na imagines. Potencjalnymi wrogami larw są drapieżne larwy innych owadów wodnych (Plecoptera, Megaloptera, Trichoptera, Coleoptera). Latające imago stanowią pokarm ptaków i nietoperzy, a często stają się, przede wszystkim podczas dłuższego okresu deszczowego, ważną rezerwą pokarmową dla piskląt ptaków śpiewających (np. jaskółek), ponieważ są one jedynymi owadami latającymi także w czasie deszczu. Imagines spędzające lato w jaskiniach są zjadane, często w dużej liczbie, przez małe ssaki owadożerne.

Praktycznie nie funkcjonują polskie nazwy gatunkowe. W niektórych starszych opracowaniach pojawiają się nazwy” bagieniec, wodosówka itp. Warto byłoby uzupełnić te nazwy. W związku z tym zwracam się z prośba o nadsyłanie lokalnych i regionalnych nazw chruścików. Będę je chciał przypisać konkretnym gatunkom. Z jednej strony pozwoli to na upowszechnienie polskich nazw gatunkowych (łacina dla hobbystów jest trudno przyswajalna), a z drugiej utrwalone będą lokalne i unikalne określenia chruścików.

P.S. Właśnie powstaje nieformalna grupa „chruścikolubów”. Naszym celem będą wspólne wyjazdy, spotkania i wzajemne uczenie się także rozpoznawania chruścików. Prawdopodobnie podejmiemy decyzje o utworzeniu Sekcji Trichopterologicznej w ramach Polskiego Towarzystwa Entomologicznego (choć cały czas otwarci będziemy cały czas na niezrzeszonych woluntariuszy). Chcemy łączyć naukowy profesjonalizm z pasja i zaangażowanie „amatorów”- woluntariuszy.

 

Tekst ukazał się w „Notatkach Entomologicznych” 2001, t. 2. z. 2. str.: 52-56.

.Stanisław Czachorowski
Katedra Ekologii i Ochrony Środowiska, UWM w Olsztynie
10-561 Olsztyn, ul. Żołnierska 14
www.uwm.edu.pl/wbiol,
www.uwm.edu.pl/keios

Chruściki Polski – lista gatunków (2002)

Trichoptera – chruściki Polski – najbardziej aktualny spis gatunków (i podgatunków) chruścików, których obecność w Polsce została udokumentowana (opracował: Stanisław Czachorowski).

  • Rhyacophilidae
    Rhyacophila aquitanica McLachlan, 1879
    Rhyacophila dorsalis Curtis, 1834
    Rhyacophila evoluta McLachlan, 1879
    Rhyacophila fasciata Hagen, 1859
    Rhyacophila glareosa McLachaln,, 1867
    Rhyacophila laevis slovenica Sykora, 1963
    Rhyacophila mocsaryi Klapalek, 1898
    Rhyacophila nubila (Zetterstedt, 1840)
    Rhyacophila obliterata McLachlan, 1865
    Rhyacophila philopotamoides orientis Schmid, 1970
    Rhyacophila polonica McLachlan, 1879
    Rhyacophila praemosa McLachlan, 1879 – oznaczenie wątpliwe)
    Rhyacophila pubescens Pictet, 1934
    Rhyacophila torrentium Pictet, 1834
    Rhyacophila tristis Pictet, 1834
    Rhyacophila vulgaris Pictet, 1834
  • Glossosomatidae
    Glossosoma boltoni Curtis, 1834
    Glossosoma conformis Neboiss, 1963
    Glossosoma intermedium (Klapalek, 1892)
    Agapetus delicatulus McLachlan, 1884
    Agapetus fuscipes Curtis, 1834
    Agapetus laniger (Pictet, 1834)
    Agapetus ochripes Curtis, 1834
    Synagapetus armatus (McLachlan, 1879)
    Synagapetus iridipennis McLachlan, 1879
  • Hydroptilidae
    Ptilocolepus granulatus (Pictet, 1834)
    Hydroptila angulata Mosely, 1922
    Hydroptila cornuta Mosely, 1922
    Hydroptila dampfi Ulmer, 1929 [N Czachorowski 1995 ]
    Hydroptila forcipata Eaton, 1873
    Hydroptila lotensis Mosely, 1930
    Hydroptila martini Marshall, 1977
    Hydroptila occulta (Eaton, 1873)
    Hydroptila pulchricornis Pictet, 1834
    Hydroptila simulans Mosely, 1920
    Hydroptila sparsa Curtis, 1834
    Hydroptila tineoides Dalman, 1819
    Hydroptila vectis Curtis, 1934
    Ithytrichia lamellaris Eaton, 1873
    Orthotrichia angustella (McLachlan, 1865)
    Orthotrichia costalis (Curtis, 1834)
    Allotrichia pallicornis (Eaton, 1873)
    Agraylea  multipunctata Curtis, 1834
    Agraylea sexmaculata Curtis, 1834
    Tricholeiochiton fagesii (Guinard, 1879)
    Oxyethira distinctella McLachlan, 1880 (N – Czachorowski 1995)
    Oxyethira flavicornis (Pictet, 1834) [syn= costalis Eaton, 1873]
    Oxyethira frici Klapalek, 1891
  • Philopotamidae
    Wormaldia copiosa (McLachlan, 1868)
    Wormaldia occipitalis (Pictet, 1834)
    Wormaldia pulla (McLachlan, 1878)
    (Wormaldia subnigra McLachlan, 1865, gatunek znany jedynie z piśmiennictwa, oznaczenie wątpliwe)
    (Wormaldiatriangulifera McLachlan, 1878, oznaczenie wątpliwe)
    Philopotamus ludificatus McLachlan, 1878
    Philopotamus montanus (Donovan, 1813)
    Philopotamus variegatus (Scopoli, 1763)
    Chimarra marginata (Linnaeus, 1767) [gatunek znany jedynie z piśmiennictwa]
  • Ecnomidae
    Ecnomus tenellus (Rambur, 1842)
  • Polycentropodidae
    Holocentropus dubius (Rambur, 1842)
    Holocentropus insignis Martynoc, 1924
    Holocentropus picicornis (Stephens, 1836)
    Holocentropus stagnalis (Albarda, 1874)
    Cyrnus crenaticornis (Kolenatis, 1859)
    Cyrnus flavidus McLachlan, 1864
    Cyrnus insolutus McLachlan, 1878
    Cyrnus trimaculatus (Curtis, 1834)
    Polycentropus flavomaculatus (Pictet, 1834)
    Polycentropus irroratus (Curtis, 1835)
    Polycentropus schmidi Novak & Botosaneanu, 1965
    Neureclipsis  bimaculata (Linnaeus, 1761)
    Plectrocnemia brevis McLachlan, 1871
    Plectrocnemia conspersa (Curtis, 1834)
    Plectrocnemia geniculata McLachlan, 1871
  • Psychomyidae
    Lype phaeopa (Stephens, 1836)
    Lype reducta (Hagen, 1868)
    Psychomyia pusilla (Fabricius, 1781)
    Tinodes assimilis McLachlan, 1878 [oznaczenie wątpliwe]
    Tinodes maclachlani Kimmins, 1966
    Tinodes pallidulus McLachlan, 1878 [oznaczenie wątpliwe]
    Tinodes rostocki McLachlan, 1878
    Tinodes waeneri (Linnaeus, 1758)
  • Hydropsychidae
    Diplectrona felix McLachlan, 1878
    Cheumatopsyche lepida (Pictet, 1834)
    Hydropsyche angustipennis (Curtis, 1834)
    Hydropsyche bulbifera McLachlan, 1878
    Hydropsyche bulgaromanorum Malicky, 1977
    Hydropsyche contubernalis masovica Malicky, 1977
    Hydropsyche fulvipes (Curtis, 1834)
    Hydropsyche guttata Pictet, 1834 [oznaczenie wątpliwe]
    Hydropsyche instabilis (Cutris, 1834)
    Hydropsyche modesta Navas, 1925 [syn= guttata: Szczęsny 1974, dissimulata: Szczęsny, 1980]
    Hydropsyche ornatula McLachlan, 1878
    Hydropsyche pellucidula (Curtis, 1834)
    Hydropsyche saxonica McLachlan, 1884
    Hydropsyche siltalai Doehler, 1963
  • Phryganeidae
    Agrypnia obsoleta (Hagen, 1858)
    Agrypnia pagetana Curtis, 1835
    Agrypnia picta Kolenati, 1848
    Agrypnia varia (Fabricius, 1793)
    Hagenella clathrata (Kolenati, 1848)
    Semblis phalenoides (Linnaeus, 1758)
    Oligostomis reticulata (Linnaeus, 1761)
    Oligotricha lapponica (Hagen, 1864)
    Oligotricha striata (Linnaeus, 1758)
    Trichostegia minor (Curtis, 1834)
    Phryganea bipunctata Retzius, 1783
    Phryganea grandis Linnaeus, 1761
  • Brachycentridae
    Brachycentrus  montanus Klapales, 1891
    Brachycentrus  subnubilus Curtis, 1834
    Micrasema longulum McLachlan, 1876
    Micrasema minimum McLachlan, 1876
    Micrasema setiferum (Pictet, 1834)
    Oligoplectrum maculatum (Fourcroy, 1785)
  • Goeridae
    Goera pilosa (Fabricius, 1775)
    Lithax niger Hagen, 1859
    Lithax obscurus (Hagen, 1859)
    Silo duplex Hagen, 1859 [wg Decapsa (1967) nie jest to gatunek, lecz forma teratoidalna]
    Silo nigricornis (Pictet, 1834)
    Silo pallipes (Fabrisius, 1781)
    Silo piceus (Brauer, 1857)
  • Lepidostomatidae
    Lepidostoma hirtum (Fabricius, 1781)
    Lasiocephala basalis (Kolenatis, 1848)
    Crunoecia irrorata (Curtis, 1834)
  • Limnephilidae
    Ironoquia dubia (Stephens, 1837)
    Apatania auricula (Forsslund, 1930)
    Apatania carpathica Schmid, 1954
    Apatania fimbriata (Pictet, 1834)
    Apatania muliebris McLachlan, 1866 [N – Riedel i Majecki  1994]
    Anomalopteryx chauviniana Stein, 1874
    Ecclisopteryx dalecarlica Kolenati, 1848
    Ecclisopteryx guttulata (Pictet, 1834)
    Ecclisopteryx madida (McLachlan, 1867)
    Metanoea flavipennis (Pictet, 1834) [oznaczenie wątpliwe, endemit zachodnioalpejski]
    Drusus annulatus (Stephens, 1837)
    Drusus biguttatus (Pictet, 1834) Drusus brunneus Klapalek, 1890
    Drusus carpathicus Dziędzielewicz, 1911
    Drusus discolor (Rambur, 1842)
    Drusus monticola McLachlan, 1876
    Drusus trifidus McLachlan, 1868
    Anabolia brevipennis (Curtis, 1834)
    Anabolia furcata Brauer, 1857
    Anabolia laevis (Zetterstedt, 1840)
    Anabolia nervosa (Curtis, 1834)
    Grammotaulius nigropunctatus (Retzius, 1783)
    Grammotaulius nitidus (Mueller, 1764)
    Grammotaulius signatipennis [oznaczenie wątpliwe, na podstawie larw, najprawdopodobniej barwna odmiana G. nitidus]
    Glyphotaelius pellucidus (Retzius, 1783)
    Nemotaulius punctatolineutus (Retzius, 1783)
    Lenarchus bicornis (McLachlan, 1880)
    Rhadicoleptus alpestris (Kolenati, 1848)
    Rhadicoleptus alpestris sylvanocarpaticus Botosaneanu & Riedel,
    1965
    Limnephilus affinis Curtis, 1834
    Limnephilus auricula Curtis, 1834
    Limnephilus binotatus Curtis, 1834
    Limnephilus bipunctatus Curtis, 1834
    Limnephilus borealis (Zetterstedt, 1840)
    Limnephilus centralis Curtis, 1834
    Limnephilus coenosus Curtis, 1834
    Limnephilus decipiens (Kolenatis, 1848)
    Limnephilus dispar McLachlan, 1875
    Limnephilus elegans Curtis, 1834
    Limnephilus externus Hagen, 1861 [N – Czachorowski 1997]
    Limnephilus extricatus McLachlan, 1865
    Limnephilus flavicornis (Fabricius, 1787)
    Limnephilus fuscicornis Rambur, 1842
    Limnephilus fuscinervis (Zetterstedt, 1840)
    Limnephilus germanus McLachlan, 1875)
    Limnephilus griseus (Linnaeus, 1758)
    Limnephilus hirsutus (Pictet, 1834)
    Limnephilus ignavus McLachlan, 1865
    Limnephilus incisus Curtis, 1834
    Limnephilus lunatus Curtis, 1834
    Limnephilus luridus Curtis, 1834
    Limnephilus marmoratus Curtis, 1834
    Limnephilus nigriceps (Zetterstedt, 1840)
    Limnephilus politus McLachlan, 1865
    Limnephilus rhombicus (Linnaeus, 1758)
    Limnephilus sericeus (Say, 1824)
    Limnephilus sparsus Curtis, 1834
    Limnephilus stigma Curtis, 1834
    Limnephilus subcentralis Brauer, 1857
    Limnephilus vittatus (Fabricius, 1798)
    Annitella chomiacensis (Dziędzielewicz, 1908)
    Annitella obscurata (McLachlan, 1876)
    Annitella thuringica (Ulmeri, 1909)
    Chaetopterygopsis maclachlani Stein, 1874
    Psilopteryx psorosa (Kolenati, 1860)
    Psilopteryx psorosa bohemosaxonica Mey & Botsaneanu, 1985
    Pseudopsilopteryx zimmeri (McLachlan, 1876)
    Chaetopteryx fusca Brauer, 1857
    Chaetopteryx major McLachlan, 1876
    Chaetopteryx polonica Dziędzielewicz, 1889
    Chaetopteryx sahlbergi McLachlan, 1976
    Chaetopteryx subradiata Klapalek, 1907
    Chaetopteryx villosa (Fabricius, 1798)
    Mesophylax impuctatus McLachlan, 1884 [oznaczenie wątpliwe, stadia larwalne]
    Micropterna lateralis (Stephens, 1837)
    Micropterna nycterobia McLachlan, 1875
    Micropterna sequax McLachlan, 1875
    Micropterna testacea (Gmelin, 1788)
    Stenophylax permistus McLachlan, 1895
    Melampophylax polonica Malicky, 1990
    Melampophylax nepos (McLachlan, 1880)
    Potamophylax carpathicus (Dziędzielewicz, 1912)
    Potamophylax cingulatus (Stephens, 1837)
    Potamophylax latipennis (Curtis, 1834)
    Potamophylax luctuosus (Piller, 1783)
    Potamophylax nigricornis (Pictet, 1834)
    Potamophylax rotundipennis (Brauer, 1857)
    Halesus digitatus (Schrank, 1781)
    Halesus radiatus (Curtis, 1834)
    Halesus rubricollis (Pictet, 1834)
    Halesus tesselatus (Rambur, 1842)
    Allogamus auricollis (Pictet, 1834)
    Allogamus starmachi Szczęsny, 1965
    Allogamus uncatus (Brauer, 1857)
    Isogamus aequalis (Klapalek, 1907)
    Parachiona picicornis (Pictet, 1834)
    Enoicyla pusilla (Burmeister, 1839) [gatunek znany jedynie z piśmiennictwa, ale nietypowe siedliskow tez nie badane!]
    Acrophylax vernalis Dziędzielewicz, 1912
    Acrophylax zerberus Brauer, 1867
    Hydatophylax infumatus (McLachlan, 1865)
    Chilostigma sieboldi McLachlan, 1876
  • Sericostomatidae
    Oecismus monedula (Hagen, 1859)
    Sericostoma personatum (Spence, 1826)
    Sericostoma schneideri (Kolenati, 1848)
    Notidobia cilliaris (Linnaeus, 1761)
  • Odontoceridae
    Odontocerum albicorne (Scopoli, 1763)
  • Molannidae
    Molanna albicans (Zetterstedt, 1840)
    Molanna angustata  Curtis, 1834
    Molannodes tinctus (Zetterstedt, 1840)
  • Beraeidae
    Beraea maurus (Curtis, 1834)
    Beraea pullata (Curtis, 1834)
    Beraeodes minutus (Linnaeus, 1761)
    Bereamyia hrabei Mayer, 1936
    Ernodes articularis (Pictet, 1934)
    Ernodes vicinus (McLachlan, 1879)
  • Leptoceridae
    Adicella filicornis (Pictet, 1834)
    Adicella reducta (McLachlan, 1865)
    Ylodes detruncatus (Martynov, 1924)
    Ylodes  kawraiskii (Martynov, 1924)
    Ylodes  reuteri (McLachlan, 1880)
    Ylodes  simulans (Tieder, 1929)
    Triaenodes bicolor (Curtis, 1834)
    Triaenodes conspersus (Rambur, 1842)
    Erotesis baltica McLachlan, 1877
    Mystacides azurea (Linnaeus, 1761)
    Mystacides longicornis (Linnaeus, 1758)
    Mystacides nigra (Linnaeus, 1758)
    Athripsodes albifrons (Linnaeus, 1758)
    Athripsodes aterrimus (Stephens, 1836)
    Athripsodes bilineatus (Linnaeus, 1758)
    Athripsodes cinereus (Curtis, 1834)
    Athripsodes commutatus (Rostock, 1873)
    Ceraclea alboguttata (Hagen, 1860)
    Ceraclea albimaculata Rambur, 1877 [Czachorowski 1999, rz. Drawa, larwy]
    Ceraclea annulicornis (Stephens, 1836)
    Ceraclea aurea (Pictet, 1834)
    Ceraclea excisa Morton, 1904 [oznaczenie niepewne, tylko stadium larwalne, Czachorowski 1998]
    Ceraclea dissimilis (Stephens, 1836)
    Ceraclea fulva (Rambur, 1842)
    Ceraclea nigronervosa (Retzius, 1783)
    Ceraclea riparia (Albarda, 1874)
    Ceraclea senilis (Burmeister, 1839)
    Setodes punctatus (Fabricius, 1793)
    Setodes viridis (Fourcroy, 1785)
    Leptocerus interruptus (Fabricius, 1775)
    Leptocerus tineiformis Curtis, 1834
    Paroecetis strucki (Klapalek, 1903) [oznaczenie wątpliwe, na podstawie larw]
    Oecetis furva (Rambur, 1842)
    Oecetis lacustris (Pictet, 1834)
    Oecetis notata (Rambur, 1842)
    Oecetis ochracea (Curtis, 1825)
    Oecetis testacea (Curtis, 1834)
    Oecetis tripunctata (Fabricius, 1793)

Liczba wyświetleń: 809

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu