Cibora (Cyperus)
Nazwa botaniczna: Cyperus, 400 gatunków
Rodzina: Turzycowate (Cyperaceae)
Wygląd
W zależności od gatunku: wysokość od 40 cm. do 150 cm. szerokość od 25 cm. do 50 cm.
Wygląd
Cibora jest efektowną rośliną liściastą z parasolowatymi baldachimami kwiatostanów. Cibora to bylina kłączowa z rozłogami, łodyga trójkanciasta, zakończona kwiatostanem złożonym z licznych, drobnych kłosków i pióropuszem liści.
Gatunki
- Cyperus papyrus – jest rośliną o liściach zredukowanych, z łodygą dorastającą do 3 m.
- Cyperus alternifolius – jest rośliną bardziej zwartą, dorastającą do 30-46 cm.
- Cyperus alternifolius – jest rośliną o biało paskowanych liściach.
- Cyperus diffusus – ma łodygi do 1 m wysokości i pióropusze liści o większej średnicy.
Występowanie
Afryka i Madagaskar.
Informacje dodatkowe
Jeden z gatunków, Cyperus papyrus, znany był już w starożytnym Egipcie gdzie służył do wyrobu papirusu. Ma bardzo dobrze rozbudowany, intensywnie rosnący system prostych korzeni i dlatego polecam ją sadzić w dużym pojemniku, na głębokości 8 -20 cm. Kwitnie od środka lata do jesieni. Jako rośliny pokojowe uprawiane są od siedemdziesiątych lat XIX w.
Zastosowanie
Jest to doskonała roślina do akwaterrariów, ponieważ wymaga wysokiej wilgotności powietrza i stale mokrej ziemi. Idealna dla (odpowiedniej wielkości) płazów takich jak drzewołazy, rzekotki itp. oraz gadów takich jak węże wodne niedużej wielkości gdyż wiadomo, że zbyt ciężki wąż roślinę przygniecie.
Stanowisko
Wymagają bardzo dobrych warunków świetlnych, lecz nie lubią mocnego oświetlenia w godzinach południowych. Bardzo pożądane jest częste zraszanie roślin najlepiej codziennie.
Hodowla
Cibory wymagają mokrego podłoża – roślina powinna nawet po prostu stać w wodzie. W razie przesuszenia podłoża liście rośliny żółkną w ciągu 24 godzin. W lecie zasilamy płynnym nawozem, co 14 dni. Obcinamy obumierające starsze liście. Jest to roślina podatna na urazy mechaniczne, dlatego nie powinno się stosować jej jako element wystroju „dynamicznego” (należy trzymać w miejscu niedostępnym dla zwierząt)
Rozmnażanie:
Jednym ze sposobów jest podział silnie rozrośniętych egzemplarzy na wiosnę; ostrożnie rozrywamy bryłę korzeniową na dwie części i sadzimy osobno. Można też uzyskiwać sadzonki przez zanurzenie w ciepłej wodzie (16°C) liści nie odciętych od rośliny matecznej, po obumarciu kwiatów. Rozmnaża się także ciborę z nasion wysiewanych na wiosnę w temp. 18-21°C.
Autor: Elochir
Na podstawie własnej wiedzy orz literatury
,,Pielęgnowanie roślin pokojowych” D. Longman
Liczba wyświetleń: 1738