Neocaridina heteropoda var. red – Fire red
Neocaridina heteropoda var. red w handlu występuje po nazwą Red cherry lub Fire red. Są to małe krewetki słodkowodne o intensywnej czerwonej barwie. Rzadko dostępne w zwykłych sklepach zoologicznych, ale za to popularne u prywatnych hodowców i w sprzedaży internetowej.
Co do pochodzenia tej krewetki są sporne opinie czy występuje w naturze, czy też została wyselekcjonowana z formy dzikiej. Bardziej prawdopodobne wydaje się jednak, że forma dzika ma brunatne ubarwienie maskujące.
Systematyka:
Królestwo: Zwierzęta
Typ: Stawonogi
Podtyp: Skorupiaki
Gromada: Pancerzowce
Podgromada: Pancerzowce właściwe
Nadrząd: Raki właściwe
Rząd: Dziesięcionogi
Podrząd: Pleocyemata*
Sekcja: Garnelowce
Nadrodzina: Atyoidea
Rodzina: Atyidae
Rodzaj: Neocaridina
Gatunek: Neocaridina heteropoda var. red
Występowanie
Tajwan.
Wygląd
Jak już wspomniałem jest to niewielka krewetka. Samice są nieco większe od samców i osiągają około 3 cm, gdy te drugie dorastają do zaledwie 2 cm. Poszczególne osobniki mogą znacznie różnić się intensywnością kolorów – od ciemnoczerwonych po lekko różowe (silną barwę czerwoną uzyskuję się poprzez selekcje poszczególnych osobników).
Żywienie
Głównym daniem tych krewetek są glony (według niektórych źródeł wszystkie rodzaje). Oprócz tego można dokarmiać je pokarmem dla rybek (osobiście używam wybarwiających płatków). Po za tym jako przysmak stosujemy małe plasterki banana. W większości akwariów są w stanie nawet wyżywić się same, jedząc glony, jednak powinno się je mimo to dokarmiać.
Parametry wody
12 GH, 5 KH, pH 6,8/7,5. Optymalna temperatura wody to 25°C, może ulegać niewielkim wahaniom. Temperatura wody poniżej 20°C może spowodować mniejszy lub całkowity brak rozrodu u krewetek. Woda nie musi być destylowana wystarczy zwykła „kranówka”, która musi ostać co najmniej 2 doby.
Wielkość krewetkarium
Przyjmuje się ze minimalny rozmiar to około 12 L. Jednak często spotyka się w pełni funkcjonujące zbiorniki z rozmnażającymi się krewetkami o znacznie mniejszym litrażu osiągającym 4/5 L.
Wygląd krewetkarium
To już zależy od naszych inwencji twórczych. Jednak krewetki najlepiej się czują w zbiorniku posiadającym piaszczyste dno, liczne kryjówki (najlepiej sprawdzają się korzenie – dają zarówno schronienie jak i są ozdobą dla naszego krewetkarium). Jeśli chodzi o obsadę roślinną, szczególnie polecane są wszelkiego typu mchy (np. bardzo popularny mech jawajski) oraz inne rośliny drobno listne. Krewetki ich nie niszczą.
Ze względu na dietę roślinną (lub raczej glonową) nigdy nie atakują współmieszkańców akwarium, a same są wystarczająco szybkie i ostrożne by nie dać się złapać większym i bardziej drapieżnym skorupiakom. Dlatego z powodzeniem mogą być łączone z rakami (choć wtedy należy zrezygnować z roślin w akwarium). Drapieżne ryby będą jednak dla nich znacznie bardziej niebezpieczne.
Oświetlenie
U mnie nad akwariami zamocowana jest jarzeniówka 13W. Cykl 12 godziny. Oświetlone krewetki prezentują się znacznie ciekawiej, choć silne światło przy tym gatunku nie jest potrzebne.
Dymorfizm płciowy
Samica jest trochę większa od samca i ma często bardziej intensywną barwę, pancerz odwłoka tworzy u niej z boku wystające daleko do dołu tarczki, osłaniające od boków odnóża odwłokowe. Jest to otwarta od dołu komora służąca do ochrony przyklejanych do odnóży odwłokowych jaj.
Samiec oglądany od boku wygląda więc na znacznie chudszego od samicy, oraz nie widać u niego pomarańczowej bądź zielonej plamy przy grzbiecie na nasadzie odwłoka, będącej wypełnionym dojrzewającymi jajami jajnikiem samicy. U dorosłych samic nie pilnujących właśnie jaj pod odwłokiem, jajnik jest przeważnie dobrze widoczny.
Rozmażanie
Bardzo łatwe, we właściwych warunkach mnożą się często i bez problemów. Warto jednak wiedzieć, że w stadku mnożą się nieco chętniej niż kiedy trzymamy w akwarium jedną parę. Co ciekawe, można zauważyć, że stado prawdopodobnie synchronizuje cykle rozrodcze i często wiele samic w akwarium składa jaja jednocześnie.
Podczas kopulacji samiec wpełza pod samicę, jednak ona jako większa i silniejsza może mu na to nie pozwolić przywierając płasko do podłoża. Jeśli samica zaakceptuje samca, para ustawia się prostopadle do siebie i styka się brzuszną stroną ciała w okolicy nasady odwłoka.
Następnie samica składa 30-50 pomarańczowych lub zielonych jajeczek i nosi je przyklejone do odnóży pławnych przez około 3-4 tygodnie w specjalnej komorze pod odwłokiem. Pomimo takiego obciążenia samica w dalszym ciągu może normalnie pływać oraz pobierać pokarm. Po tym czasie wykluwają się w pełni uformowane krewetki. Początkowo są przezroczyste i na tyle małe, że bardzo trudno jest zauważyć je gołym okiem. Bardzo szybko jednak rosną i się wybarwiają. Pomimo bardzo małych rozmiarów po wykluciu nie wymagają żadnej specjalnej opieki i hoduje się je tak samo jak osobniki dorosłe. Do rozrodu zdolne są już w wieku 3-4 miesięcy.
Zachowanie
Spędzają praktycznie całe życie skubiąc podłoże na którym siedzą (są to zazwyczaj miejsca, gdzie są glony) za pomocą dwóch pierwszych par odnóży krocznych zakończonych mikro szczypcami, opierając się na odnóżach gębowych i trzech ostatnich parach odnóży krocznych. Zdolne są jednak do bardzo szybkiego „skoczenia” w zasadzie w dowolną stronę za pomocą silnego wymachu odwłoka. Taki „odrzutowy” napęd sprawia, że pomimo swoich małych rozmiarów potrafią uciec nawet dużemu drapieżnikowi. Przeważnie aktywnie pływając szukają też nowych „pastwisk” lub w przypadku samców, gotowych do rozrodu samic. Dzięki odnóżom odwłokowym pływają bardzo sprawnie w otwartej toni wodnej sterując za pomocą zmian nachylenia telsonu i ostatniej płaskiej pary odnóży. Zdolne są nawet do zawiśnięcia w wodzie nieruchomo w miejscu. Podczas pływania przypominają nieco owady latające, z tą różnicą że poruszają się pod wodą.
Warto jeszcze napisać, że linienie u krewetki wygląda bardzo podobnie jak u raków, jednak trwa tylko 2 sekundy (a więc niezwykle szybko). Krewetka jest w stanie zupełnie normalnie pływać natychmiast po linieniu, choć jeszcze przez pewien czas nie może jeść.
Uwagi
Red cherry według niektórych źródeł może krzyżować się z Write pearl (Neocaridina cf. zhangjiajiensis).
Osobiście trzymam redy z Caridina cf. babaulti i nie mam żadnych problemów jeśli chodzi o przebywanie razem w jednym zbiorniku tych dwóch gatunków.
Akwarium warto jest przykryć, gdyż taki sprawny pływak jak krewetka bardzo łatwo może wyskoczyć z wody, co spowoduje w bardzo krótkim czasie śmierć naszego podopiecznego. Ze względu na bardzo cienkie i słabe odnóża kroczne nie potrafi się poruszać na lądzie.
Opracowanie i źródła informacji
Łukasz „MiCHU_kg” Misiak na podstawie własnych doświadczeń oraz:
http://www.akwaria.pl/krewetki/karlowate.html
Liczba wyświetleń: 3846