Synonimy
Figowiec
Nazwa botaniczna
Ficus, 600 gatunków
Rodzina
Morowate (Moraceae)
Wielkość
Zależnie od gatunku ale odpowiednio przycinane mogą zachować małe rozmiary.
Wygląd
Wygląd poszczególnych gatunków jest bardzo zróżnicowany, np. wielkość liści może wahać się od 0,5 do 60cm! Fikusy bywają naprawdę potężne – mogą osiągać 30 m wysokości. Wiele gatunków tych roślin wytwarza skórzaste, ostro zakończone liście, po których strugi wody szybko spływają, nie wyrządzając im szkody. Młode fikusy niekiedy rosną wśród konarów innych drzew. Mają tam więcej światła niż przy ziemi. Z gałęzi wypuszczają korzenie powietrzne, które po dotarciu do podłoża zaczynają pobierać składniki odżywcze, a jednocześnie są jakby pniami podtrzymującymi rozłożyste korony.
Gatunki
- Fikus Beniamina (Ficus beniaminii), jest to szybko rosnący krzew o drewniejących gałązkach i skórzastych, elastycznych liściach, o kolorze zielonym, kremowo-zielonym lub żółto-zielonym. Niestety ale dużym minusem tego gatunku jest to że trzeba uważać aby nie przesuszyć ani nie zalać bryły korzeniowej, w przeciwnym razie zacznie on masowo gubić liście, także bardzo wrażliwy na przeciągi i gwałtowne zmiany temperatury. kilka form barwnych i o różnej wielkości i budowie liści.
- Fikus binnendijkii (Ficus binnendijkii, Ficus maclelandii) fikus wierzbolistny, wąskolistny – hybryda (stąd zapewne zamieszanie w nazewnictwie), kilka odmian (Alii – liście wąskie, Amstel King – szersze, także – rzadkie, choć w pewnym momencie przemknęły przez polski rynek – odmiany bialo-zielone i złocisto-zielone, np. Amstel Gold, Green Gold), o różnej budowie (szerokości) liści, u wszystkich liście są długie (15-25 cm), wąskie, podobne do liści wierzby, przy tym dość twarde i skórzaste. Pokrój krzaczasty, poddaje się formowaniu. Dorasta nawet do kilku metrów. Uchodzi za jeden z odporniejszych gatunków, mniej niż fikus Beniamina wrażliwy na przeciągi i słabsze światło, często w związku z tym używany do dekoracji biur i galerii handlowych. Ze względu na rozmiary i szybkość wzrostu niestety raczej do dużych terrariów.
- Fikus pnący (Ficus pumila) to jeden z najodpowiedniejszych roślin do terrarium, ma drobne, pogięte i twarde liście w kolorze zielonym lub biało-zielonym. Jego pędy są bardzo giętkie dzięki czemu można go dowolnie formować by się piął na konary i ściany terrarium. Jego wadą jest tylko to że wymaga wysokiej wilgotności powietrza przez co nadaje się tylko do parnych, tropikalnych terrariów.
- Fikus sprężysty (Ficus elastica), ten figowiec to jedna z najodporniejszych roślin hodowlanych, wytrzyma zarówno w słońcu jak i w cieniu, rośnie na glebie wilgotnej, pulchnej i żyznej z domieszką styropianu. Jego liście są duże, jajowate, błyszczące, skórzaste w ciemnozielonym kolorze, w sklepach często sprzedaje się młode sadzonki mające ledwie 20-30 cm, ale należy pamiętać że sadząc tą roślinę w terrarium po kilkunastu miesiącach osiągnie ona ponad 1,5 m wysokości. Dlatego nadaje się albo na kilkumiesięczny okres lub do wysokich terrariów.
- inne gatunki spotykane w handlu – Ficus lyrata, Ficus deltoidea, Ficus nitida, Ficus microcarpa i kilka innych.
Występowanie
Obszary międzyzwrotnikowe i podzwrotnikowe Azji i Afryki.
Informacje dodatkowe
Wszystkie gatunki wytwarzają trujący mleczny sok, bardzo obficie wyciekający przy uszkodzeniu kory lub ułamaniu gałęzi.
Zastosowanie
Fikusy najlepiej będą rosły w wysokim terrarium tropikalnym przy zbiorniku wodnym podwyższającym wilgotność powietrza. Ficus pumila może być stosowany do terrariów dla prawie każdego gatunku, gdyż jest bardzo odporny np. na łażenie po nim. Ficus lyata może być za to stosowany dla niewielkich stworzeń lubiących się wygrzewać gdyż jego sztywne i duże liście są idealnym miejscem do siedzenia dla np. anolisów, rzekotek, felsum.
Stanowisko
Najlepszym miejscem jest miejsce jasne lub półcieniste, ciepłe i wilgotne, gleba powinna być wilgotna ale nie mokra, zalanie grozi masowym opadaniem liści (Fikus benjamina) lub śmiercią (Fikus pnący), tylko Fikus sprężysty reaguje mniej dramatycznie.
Hodowla
Rośliny podlewamy tak aby ziemia nigdy nie była sucha ani mokra, objawy zalania i zasuszenia wymieniłem już wcześniej. Raz na trzy tygodnie zasilamy rośliny nawozem, i od czasu do czasu myjemy liście ściereczką namoczoną ciepłą wodą bądź spryskujemy silnym strumieniem wody ze spryskiwacza.
Rozmnażanie
Fikus Benjamina i Fikus pnący przez sadzonki posadzone do ciepłej i wilgotnej szklarenki.
Opracowanie i źródła informacji
Fabian
Na podstawie własnych doświadczeń i literatury
- H. Heitz „Rośliny doniczkowe”
- D. Longman „Pielęgnowanie roślin pokojowych”
Liczba wyświetleń: 6215