Epipremnum aureum – epipremnum złote
Gatunek rośliny z rodziny Obrazkowate, w stanie naturalnym występuje na Wyspach Salomona. Charakterystycznym elementem rośliny są jej liście. Dla których to roślina jest uprawiana jako pnącze ozdobne. Charakteryzują się żółtymi, białymi, lub jasnozielonymi nieregularnie nakrapianymi plamami. Liście są kształtu sercowatego. Im starszy osobnik tym liście są większe. Ilość przebarwień i plam na liściach, jak i ich rozmiar jest uzależniony od stanowiska.
Nazwa botaniczna
Epipremnum aureum
Rodzina
Obrazkowate (Araceae)
Wielkość
Pnącze to w środowisku naturalnym, w zależności od odmiany, osiąga od kilkunastu do kilkudziesięciu metrów długości. W warunkach domowych zaledwie 10 metrów.
Gatunki i odmiany
- Epipremnum giganteum – w stanie naturalnym rośnie w Malezji, Tajlandii, Singapurze i Wietnamie. Jest to olbrzymie pnącze dorastające nawet do 60 m. długości. Gatunek spokrewniony z Epipremnum aureum
- Epipremnum auraum „Marble Queen” – odmiana o liściach kremowych w drobne zielone cętki
- Epipremnum aureum „Aureum” – najbardziej rozpowszechniona odmiana tej rośliny, liście sercowate z żółtymi plamami
- Epipremnum aureum „Lemon” – odmiana o żółtozielonych liściach bez wybarwień.
- Epipremnum aureum „N’Joy” – odmiana o liściach zielonych z białymi przebarwieniami.
Toksyczność
Jak wszystkie gatunki z rodziny Obrazkowate, również Epipremnum aureum jest rośliną trującą.
Stanowisko
Lubi stanowisko pół cieniste. Na stanowisku słonecznym trzeba zaniechać spryskiwania rośliny, gdyż może to spowodować poparzenie liści.
Przy zbyt dużym niedoborze światła, przebarwienia na liściach są znikome, a ich wielkość nie jest tak imponująca jak w przypadku stanowisk jaśniejszych.
Temperatura
Z uwagi na pochodzenie i rozmiary tej rośliny, powinna przez cały rok przebywać w mieszkaniu. Jako roślina tropikalna nie znosi przeciągów, nie jest odporna na mrozy. Temperatura stała powinna wahać się od 15-16°C w zimie do 18-25°C w lecie.
Podlewanie
W okresie wiosna-lato obfite, w ciągu reszty roku podlewa się oszczędniej, ale trzeba to uzależnić od panującej temperatury.
Nawożenie
Nawozimy raz na tydzień od marca do końca sierpnia, nawozem do roślin zielonych.
Przesadzanie
Z uwagi na to, iż wszystkie Obrazkowate lubią rosnąć w ciaśniejszych doniczkach, przesadzamy dość rzadko. Młode okazy przesadzamy co roku, lub co dwa, starsze co 3-5 lat do nieco płaskiej, szerokiej doniczki. Na spód doniczki sypiemy warstwę 2-3 cm drenażu, używamy ziemi znormalizowanej, lub do roślin zielonych.
Rozmnażanie
Epipremnum nie należy do roślin trudnych w rozmnażaniu. Rozmnażamy z sadzonek wierzchołkowych, lub kawałków pędu z 1-2 węzłami. Sadzonki powinny przebywać w pomieszczeniu o temperaturze około 22-25°C. Podlewamy je wtedy dość obficie, nie spryskujemy w przypadku kiedy rozmnażamy sadzonki nie wierzchołkowe. Gdyż wynurzające się spod ziemi nowe pędy, od nadmiary wilgoci mogą zacząć gnić.
Stopień trudności uprawy
Łatwy w uprawie.
Opracowanie i źródła informacji
Opracował Tomasz Rypniowski „Majorek” na podstawie:
- Wikipedia
- pnacza.info
- „200 najpiękniejszych roślin doniczkowych” Halina Heitz
- Własnych doświadczeń
Liczba wyświetleń: 3397