Chlorophytum – zielistka
Nazwa botaniczna: Chlorophytum, 40 gatunków
Rodzina: Liliowate (Liliaceae)
Wielkość: Wszystko zależy od wieku w pierwszych latach swojego życia może mieć 20 cm średnicy, ale okazy wieloletnie osiągają nawet pół metra a rozłogi mogą mieć 1 metr długości.
Wygląd: Zielistka jest szybko rosnącą roślinką, mającą kępę trawiastych, jasnozielonych liści z białym paskiem po środku. W lecie kwiaty wytwarzają rozgałęzione rozłogi osiągające kilkadziesiąt centymetrów długości na których osadzone są młode rozmóżki, u starszych egzemplarzy takich rozmóżek może być nawet kilkaset! Korzenie zielistek są bardzo ekspansywne, są one grube, białawe, gromadzące duże ilości wody. Kwiaty, drobne, białe z dużą ilością pyłku, osadzone są wraz z rozmóżkami na rozłogach.
Gatunki/odmiany
- Zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum), jest to jedyny gatunek dostępny w sklepach.
- Chlorophytum comosum odmiana „Variegata” – posiada pasiaste liście
Występowanie: Afryka Południowa.
Informacje dodatkowe: Zielistka jest jedną z najłatwiejszych w pielęgnacji roślin, bardzo dobrze zniesie prawie wszystkie zaniedbania, ale mimo to należy pamiętać że w terrarium żadna roślina nie przetrwa bez odrobiny pielęgnacji, choćby podlewania i nawożenia. Poradzą sobie z nią zarówno gorliwe dzieciaki jak i zapominalscy kawalerowie :)
Zastosowanie: Roślina nadaje się do terrarium tropikalnego, bagiennego i może być także sadzona w terrariach stepowych pod warunkiem że będzie tam podlewana równie często jak w terrarium tropikalnym. Ze względu na posiadanie alkaloidów lepiej jest unikać umieszczania jej w terrariach roślinożerców.
Stanowisko: Zielistka jest rośliną bardzo tolerancyjną i może rosnąć zarówno w miejscu jasnym jak i cienistym ale w ciemni jej liście będą miały gorsze wybarwienie. Gleba uniwersalna, wilgotna i lekka, można dodać odrobinę próchnicy.
Hodowla: Roślinę podlewamy dopiero wtedy gdy wierzchnia warstwa lekko przeschnie, ale może znieść krótkotrwałe przesuszenie. Nawożenie od marca do września co tydzień.
Zagrożenia: Brązowiejące końce liści z powodu zbyt małej lub z byt dużej ilości wody. Gnijące korzenie z powodu zbyt wysokiej wilgotności.
Rozmnażanie: Rozmnażanie jest dziecinnie proste, odcinamy rozmnóżkę od rośliny macierzystej i wkładamy do wilgotnej ziemi, doniczkę nakrywamy folią i trzymamy zielistkę w tym stanie około miesiąca, potem jeśli stwierdzimy że jest już dobrze ukorzeniona wsadzamy ją do terrarium.
Opracowanie i źródła informacji
Piotr Jagodziński na podstawie własnych doświadczeń i literatury
- „200 najpiękniejszych roślin doniczkowych” Halina Heitz i Andrea Kogel
Liczba wyświetleń: 5169