Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
399
0
Żółwie

Nowe znalezisko potwierdza przynależność żółwi do diapsydów

Pochodzenie żółwi już od dawna dzieliło naukowców, głównie za sprawą sprzecznych wyników badań molekularnych i morfologicznych. Dodatkowo w zapisie kopalnym brakowało formy przejściowej z najbardziej krytycznego przedziału czasu. Chiński Odontochelys sprzed 220 milionów lat miał częściowo uformowaną skorupę i wiele cech szkieletu postkranialnego charakterystycznych dla żółwi. W przeciwieństwie do znanego z Niemiec i Tajlandii Proganochelys, żyjącego później bo 214 mln lat temu, posiadał nieskostniały karapaks i zęby szczękowe. Skamieniałości Odontochelys i Eunotosaurus z Afryki Południowej, który jest uznawany za najwcześniejszego przedstawiciela form żółwiopodobnych,  dzieli 260 milionowa przerwa w zapisie kopalnym. Tą lukę wypełnia nowo opisany gad odnaleziony podczas wykopalisk w Vellberg (południowo-wschodnie Niemcy), któremu nadano nazwę Pappochelys rosinae. Morfologicznie i chronologicznie stanowi on formę pośrednią pomiędzy Eunotosaurus i Odontochelys. Jego występowanie datuje się na środkowy trias (ok. 240 mln lat temu).

Pappochelys dostarcza nowych dowodów na to, że plastron powstał częściowo wskutek serii fuzji gastraliów (żeber brzusznych). W przeciwieństwie do współczesnych żółwi w jego czaszce stwierdzono górne i większe dolne (otwarte od strony od dołu) otwory skroniowe, co wspiera hipotezę o przynależności żółwi do diapsydów, którą wysunięto w oparciu o dane molekularne grupujące żółwie razem z krokodylami i ptakami (archozaurami).

Pappochelys_rosinae-novataxa_2015-Schoch

Pappochelys rosinae Schoch & Sues, 2015; doi: 10.1038/nature14472

Opracował Paweł Kaczmarek dla serwisu terrarium.pl & terrarium.com.pl. Kopiowanie dozwolone jedynie poprzez skopiowanie dwóch pierwszych zdań i wklejeniem odnośnika do tłumaczonego artykułu.

Na podstawie:

http://novataxa.blogspot.com/2015/06/pappochelys.html

http://www.livescience.com/51334-turtle-ancestor-without-shell.html

Liczba wyświetleń: 399


Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Terrarium codziennie. Obserwuj Terrarium!

NOTA PRAWNA
ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu