Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
1935
0
Węże

Trzy nowe gatunki węży

Opisano trzy nowe gatunki z rodzaju Epictia  (rodzina Leptotyphlopidae- węże nitkowate) z obszarów suchego lasu w północno-zachodnim Peru. Nowe gatunki wyróżniono na podstawie badań morfologicznych. Wszystkie one charakteryzują się obecnością 10 rzędów łusek wokół środkowej części ogona i dwoma łuskami nadwargowymi, z których przednia jest w szerokim kontakcie z tarczką nadoczną, co wyróżnia je spośród innych przedstawicieli gatunku. Między sobą omawiane gatunki różnią liczbą łusek podogonowych oraz tych biegnących środkiem grzbietu. Dodatkowo stwierdzono zróżnicowanie ubarwienia nowo opisanych taksonów: E. septemlineata wyróżnia żółtawo-biały obszar łuski rostralnej i czarne ubarwienia kolca na ogonie. E. vanwallachi  wspomniane obszary ciała ma odpowiednio: szaro- brązowe oraz żółte , zaś E. antoniogarciai jasno żółte lub żółtawo-białe oraz żółte .  Obszar Peru, z którego pochodzą nowe gatunki węży  jest obszarem na którym występuje wiele gatunków endemicznych i jak stwierdzają naukowcy, z tego względu jest bardzo istotny w kontekście badań taksonomicznych i ochrony przyrody.

Epictia_septemlineata-novataxa_2015-Koch

Koch, Venegas & Böhme, 2015

Opracował Paweł Kaczmarek dla serwisu terrarium.pl & terrarium.com.pl. Kopiowanie dozwolone jedynie poprzez skopiowanie dwóch pierwszych zdań i wklejeniem odnośnika do tłumaczonego artykułu.

Na podstawie:

http://novataxa.blogspot.com/2015/06/epictia-peru.html

Liczba wyświetleń: 1935


Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Terrarium codziennie. Obserwuj Terrarium!

NOTA PRAWNA
ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu