Ciało i poszczególne organy pyton birmańskiego (Python molurus bivittatus) powiększają się znacznie po spożytym posiłku, by po strawieniu pokarmu ponownie się skurczyć. W ciągu trzech dni od zjedzenia ofiary, organy zwierzęcia powiększają się dwukrotnie, zaś tempo jego metabolizmu i procesy trawienia przebiegają 10- do nawet 44-krotnie szybciej. Po 10 dniach, kiedy posiłek jest już strawiony, wszystko powraca do stanu poprzedniego. Nowe badania po raz pierwszy wykazały bezpośredni związek tych zmian ze zmianami w ekspresji genów (proces odczytania i przekształcenia genu w produkt). Dodatkowo sprawdzono jak szybko do niej dochodzi. Wyniki badań amerykańskich badaczy opublikowano w Physiological Genomics.
W badaniach skupiono się na jelicie cienkim, które, podczas procesu trawienia, podwaja swoją masę dwukrotnie i przyspiesza tempo wchłaniania składników odżywczych. Naukowcy odkryli, że w tym czasie ekspresja przynajmniej 2 tys. genów ulega zmianie. Co ciekawe, większość tych zmian występuje wkrótce po zjedzeniu ofiary- w ciągu 6 godzin. Geny te odpowiedzialne są za strukturę oraz wchłanianie jelita, a także podziały i śmierć komórek. Obserwowany charakter zmian ekspresji genów poprzedza fizjologiczne zmiany tej części przewodu pokarmowego. Wskazuje to na związek zmian ekspresji genów i szybkich, cyklicznych zmian fizjologicznych jelita.
Dodatkowo, badania wykazały, że część z tych genów uczestniczy w szlaku sygnalizacyjnym WNT, który odgrywa rolę m. in. w karcynogenezie (nowotwory jelita i inne). Oznacza to, że pyton birmański może być wartościowym modelem dla studiowania interakcji między metabolizmem oraz regulacją podziałów/śmierci komórek, a szlakiem WNT istotnym w kontekście powstawania nowotworów.
Opracował Paweł Kaczmarek dla serwisu terrarium.pl & terrarium.com.pl. Kopiowanie dozwolone jedynie poprzez skopiowanie dwóch pierwszych zdań i wklejeniem odnośnika do tłumaczonego artykułu.
Na podstawie:
http://www.sciencedaily.com/releases/2015/05/150518081447.htm
Liczba wyświetleń: 1657
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Terrarium codziennie. Obserwuj Terrarium!
ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.