Do tej pory zdawano sobie sprawę, że skakuny (rodzina Salticidae) mają zdolność widzenia w wysokiej rozdzielczości, co biorąc pod uwagę ich niewielkie rozmiary jest niezwykle interesujące. Teraz, naukowcy zbadali jak to możliwe, że kolorowe skakuny z rodzaju Habronattus widzą w trzech kolorach podobnie jak ludzie. Wyniki badań opublikowano w Current Biology.
Pająki posiadają cztery pary oczu i dlatego mogą one obserwować różne strony otoczenia. Nowe badania pokazały, że pierwsza, największa para oczu odpowiada za widzenie barw: czerwonej i zielonej oraz widzenie ultrafioletu. Jednakże okazuje się, że pająki posiadają tylko dwa rodzaje światłoczułych pigmentów wrażliwych tylko na te dwa ostanie rodzaje światła. W jaki więc sposób widzą one barwę czerwoną ? W przytaczanych badaniach po raz pierwszy opisano obecność w oku pająka swojego rodzaju filtru, który przykrywa niektóre z komórek czułych na zielone światło, co umożliwia widzenie barwy czerwonej. Filtr ten można porównać do pary okularów przeciwsłonecznych. Zwiększa on zakres widzenia barw, nie tylko do barwy czerwonej, ale także do pomarańczowej i żółtej. Okazuje się więc, że skakuny widzą barwy, co nie oznacza jednak, że widzą one świat w dokładnie taki sam sposób jak ludzie. Jak tłumaczą autorzy badań, trichromatyczne widzenie skakunów wiąże się z bardzo ograniczonym polem widzenia, ponieważ są one zdolne jedynie do skanowania otoczenie „linia po linii” w celu zebrania informacji o barwach.
Już wcześniejsze badania laboratoryjne wskazywały na to, że skakuny widzą w kolorze. Jednak dopiero teraz naukowcy szczegółowo zbadali struktury znajdujące się w oczach pająków, by zrozumieć jak to możliwe. Ubarwienie skakunów odgrywa ważna funkcję podczas zalotów tych pająków. Autorzy badań przypuszczają, że widzenie barw u tych zwierząt odegrało istotną rolę w ich ewolucji i zamierzają poświęcić tej kwestii kolejne badania.
The Habronattus sunglow is a species of jumping spider that has „true” color vision. This is a male.
Credit: Daniel Zurek, http://www.sciencedaily.com/releases/2015/05/150518135129.htm
Opracował Paweł Kaczmarek dla serwisu terrarium.pl & terrarium.com.pl. Kopiowanie dozwolone jedynie poprzez skopiowanie dwóch pierwszych zdań i wklejeniem odnośnika do tłumaczonego artykułu.
Na podstawie:
http://www.sciencedaily.com/releases/2015/05/150518135129.htm
http://www.cell.com/current-biology/abstract/S0960-9822(15)00348-6?_returnURL=http%3A%2F%2Flinkinghub.elsevier.com%2Fretrieve%2Fpii%2FS0960982215003486%3Fshowall%3Dtrue
Liczba wyświetleń: 3207
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Terrarium codziennie. Obserwuj Terrarium!
ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.