Tonkinbolus dollfusi
Tonkinbolus dollfusi (Pocock, 1893) jest średniej wielkości krocionogiem, mierzącym od 9 do 11 cm i o szerokości około 6 mm, liczba segmentów od 48 do 51. Ubarwienie szare z poprzecznymi czarnymi pasami, wzdłuż grzbietu ciągnie się czerwona linia. Odnóża oraz czułki koloru czerwonego.
Synonimy
Spirobolus dollfusi Pocock, 1893; Tonkinbolus dollfusi Hoffman 1962
Występowanie
Tonkinbolus dollfusi naturalnie występuje w Południowym Wietnamie, oraz jest sporadycznie spotykany w Tajlandii. W Tajlandii znacznie częściej spotykany jest Tonkinbolus caudulanus. Przedstawiciele rodzaju Tonkinbolus zamieszkują Azję Południowo-wschodnią.
Terrarium
Z racji niewielkich rozmiarów jakie krocionogi te osiągają w zupełności dla grupy tych zwierząt wystarczy terrarium o wymiarach 30x20x25 cm. Należy pamiętać o około 10 centymetrowej warstwie podłoża, w której będą mogły przechodzić wylinki. Jako podłoża możemy użyć włókna kokosowego wymieszanego z suchymi liśćmi dębu, buku, brzozy; próchnem tych drzew. Wskazane jest również dodanie do podłoża preparatów wapniowych. Jako wystrój możemy użyć kawałki kory, korzenie, pod którymi wije będą się chować w trakcie dnia.
Temperatura
Temperaturę w terrarium możemy utrzymywać za pomocą kabla grzewczego pod terrarium, przedział temperatur od 23°C do 28°C będzie odpowiedni dla rozwoju tych zwierząt.
Wilgotność
Wilgotność utrzymujemy na poziomie 80%. Terrarium od czasu do czasu zraszamy.
Żywienie
Krocionogi jako detrytofagi zajmują niszę ekologiczną, której zadaniem jest rozkładanie martwej materii organicznej. Liście oraz próchno drzew liściastych stanowią część diety tych zwierząt. Jako pokarm możemy stosować owoce, takie jak jabłko, banan, warzywa – kapusta pekińska, cykoria, ogórek; pieczarki, kwiaty mniszka, mech itp. Należy pamiętać, aby nie podawać roślin trujących. Jako pokarm zwierzęcy możemy stosować pokarm dla rybek. Fermentujące owoce, możemy zostawić w terrarium, jednak w przypadku pojawienia się pleśni na pokarmie należy go usunąć.
Rozmnażanie
Gatunek ten rozmnaża się w warunkach terrarium, jednak mało na ten temat jest informacji, samce są mniejsze oraz posiadają gonopodia.
Opracowanie i źródła informacji
Opracowanie: Piotr Sterna 2011 na podstawie własnych obserwacji oraz źródeł internetowych: www.diplopoda.de
http://www.zmuc.ku.dk/commonweb/JOURNALS/PDF/Vol29-1/Enghoff.pdf
Liczba wyświetleń: 7878