Sceptrophasma hispidulum – patyczak
Patyczak rdzawy (Sceptrophasma hispidulum, Wood-Mason w 1873 r.) – PSG 183 – w naturze spotykane w Andamanach, wyspach na Morzu Indyjskim. Zarówno samiec jak i samica na końcu odwłoka posiada dwa krótkie, palczaste wyrostki.
Owady te potrafią zmieniać swoją barwę na kolor rdzawy, dzięki czemu polska nazwa brzmi patyczak rdzawy. Patyczak nabiera tego koloru pod wpływem dotknięcia owada, nagłej zmiany wilgotności w terrarium, a także wtedy gdy jest ciemno.
Systematyka
Rodzaj: Sceptrophasma
Gatunek: Sceptrophasma hispidulum (Wood-Mason 1873).
Nazewnictwo
Nazwa polska: patyczak rdzawy
Synonimy
Sceptrophasma hispidula, Gratidia hispidula, Bacillus hispidulus, Paraclitumnus hispidulus
Występowanie
Andamany
Jak rozpoznać
-
Samica
Najczęściej barwy jasnobrązowej. Dość krótkie czułki. Długość ciała mieści się w przedziale 7-8 cm. Odwłok wyraźnie grubszy od pozostałych części ciała.
-
Samiec
Najczęściej barwy ciemniejszej niż samica. Tak jak samica posiada dość krótkie czułki. Jest jednak mniejszy i szczuplejszy od samicy. Długość ciała mieści się w przedziale 5-6 cm.
-
Młode
Młode po wykluciu są jasnobrązowej barwy ciała, o długości około 1,5 cm. Często mają zawinięty ku górze odwłok. Pokarm zaczynają przyjmować po 2-3 dniach od wylęgu.
-
Jaja
Podłużne, z wyraźnie zaznaczonymi dwoma końcami. Na każdym z końców występują charakterystyczne struktury, kształtem przypominające włoski (patrz zdjęcie pod opisem). Samica przykleja jaja do gałązek i innych elementów wystroju terrarium.
Hodowla
-
Dorosłe owady
Dorosłe patyczaki trzymamy w terrarium, w którym wilgotność powinna być utrzymywana na poziomie około 65%. Temperatura optymalna to około 24°C.
-
Młode owady
Młode powinny mieć utrzymywaną stałą wilgotność około 70% oraz temperaturę około 26°C. W niższej temperaturze ich cykl rozwojowy ulega wydłużeniu, a w niższej wilgotności mają skłonność do utraty kończyn podczas przechodzenia wylinki.
-
Jaja
Inkubacja jaj trwa około 1,5-2 miesięcy. Tak jak w przypadku wielu innych gatunków patyczaków, powinno się dbać o utrzymywanie stałej wilgotności i temperatury, oraz o dobrą wentylację by jajka nie zaczęły pleśnieć.
Rozmnażanie
Płciowe, partenogenetyczne.
Żywienie
Zarówno młode jak i dorosłe osobniki żywią się liśćmi jeżyny, maliny, truskawki oraz poziomki.
Terrarium
Jako podłoże stosujemy włókninę kokosową lub ligninę. Ważne jest umieszczenie kilku gałązek (przyklejane są do nich jaja). Dla dwóch par wystarczy terrarium o wymiarach 20x20x25 cm (dł/szer/wys).
Opracowanie: Łukasz Wiśniewski
Liczba wyświetleń: 1432