Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [4]
Loading...
4336
1
Davus, Ptaszniki – Opisy

Davus spp. – ptaszniki

Przeczytaj również Ptaszniki – najczęściej zadawane pytania oraz zobacz powiązane artykuły

Davus spp. – ptaszniki

Nazwa rodzaju: Davus. W hodowli spotyka się gatunek Davus fasciatus i to jemu poświęcony jest opis. Czasami sprzedawany jest pod nazwą Cyclosternum fasciatum (obecnie starsza – nieaktualna nazwa).

Na wolności występuje w lasach tropikalnych na Kostaryce. Gatunek naziemny. Aktywny głównie nocą.
Davus fasciatus jest jednym z mniejszych ptaszników – nie przekracza 5 cm długości ciała (z rozpostartymi odnóżami mierzy około 12 cm). Pająk niewielki, ale za to pięknie ubarwiony – głowotułów czerwony, odwłok z lusterkiem i „tygrysim” ornamentem (na przemian pasy czerwone i czarne), czarne odnóża z jaśniejszymi paseczkami. Nie ma różnic w ubarwieniu samców i samic. Młode są żółte, podczas kolejnych wylinek zaczyna pojawiać się ubarwienie osobników dorosłych. Wygląd dorosłych pająków osiągają około 5-6 wylinki. Samice żyją około 15 lat, samce około 2-3 lata. Produkuje duże ilości pajęczyny

Gatunki w rodzaju Davus

  1. Davus fasciatus (O. Pickard-Cambridge, 1892)
  2. Davus pentaloris (Simon, 1888)
  3. Davus ruficeps (Simon, 1891)
  4. Davus santos (Gabriel, 2016)

Jadowitość

Jad nie jest niebezpieczny dla człowieka.

Zachowanie

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Zachowanie ptaszników.

Wyczesuje włoski z odwłoka. Niektóre osobniki mogą być agresywne. Przyjmują pozycję obronną unosząc przednie odnóża. Często pozorują atak uderzając przednimi odnóżami, ale nie kąsają. Wyczesuje z odwłoka włoski parzące.

Dymorfizm płciowy

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Dymorfizm płciowy u ptaszników.

Dojrzały samiec ma na przedniej parze odnóży haczyki, a na nogogłaszczkach narządy kopulacyjne. Jest sporo mniejszy od samicy – mierzy około 3 cm ciała.

Rozmnażanie

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Rozmnażanie ptaszników.

Nie należy do trudnych. Przed kopulacją należy parę dobrze nakarmić – ale i tak czasami samiec kończy w szczękoczułkach samicy. Samica wytwarza kokon często już miesiąc po łączeniu (oczywiście nie jest to regułą, czasami trzeba poczekać dłużej). Składa do niego od 200 do 800 jaj. Pierwsze dwa stadia rozwoju larwalnego zachodzą w zamkniętym kokonie. Po około 6 tygodniach młode są w pełni ukształtowane. Młode po pierwszej wylince są malutkie, mierzą około 0,5 cm. Davus fasciatus dojrzewa po około 8 – 11 wylinkach z tym, że jest to rozłożone na około 4 lata w wypadku samic (samce dojrzewają około 2 lata wcześniej). Dorosła samica przechodzi wylinkę co dwa lata. Maluchy należy trzymać pojedynczo, ponieważ wykazują dużą agresywność wobec rodzeństwa.

Opracowanie

Opracowanie
Opracowała Awikularia na podstawie własnych doświadczeń i literatury :
F. Kovarik, Sklipkani, 1998;
Tenże, Chov sklipkanu, 2001;
G. Stadler, Vogelspinnen, 2000;

Liczba wyświetleń: 4336

Jedno przemyślenie na temat Davus spp. – ptaszniki

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu