Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [18]
Loading...
11362
0
Mrówki – Opisy, Owady – Opisy

Lasius niger – hurtnica czarna

Lasius niger – hurtnica czarna

Wygląd
  • Królowa – czarna z matowym, czasami brązowawym połyskiem. Króciutkie, sprawiające wrażenie aksamitnego. Szeroki tułów z potężnymi mięśniami skrzydeł, wyraźnie szerszy niż głowa, mocno wypukły.
  • Robotnica – czarna z delikatnym, aksamitnym owłosieniem. W zależności od oświetlenia, może mienić się szarym bądź brązowym połyskiem. Szybka i zwinna.

Wygląd

  • Królowa: 7-10 mm,
  • Samiec: 7-8 mm,
  • Robotnice: 2,5-4,5 mm
Występowanie Występuje absolutnie wszędzie, stanowiąc najliczniejszy gatunek myrmekofauny większości rejonów. Spotkac ja można w miastach, w lasach, na łąkach i w próchniejącym drewnie. Często gniazduje w okolicach drzew zaatakowanych przez mszyce.

Gniazduje pod ziemią –  bardzo głęboko. Ponad gniazdem usypuje kopiec z wyniesionej ziemi. Czasami zamiast kopca, adaptuje stary kawałek drewna, gdzie drąży korytarze i komory, służące jako inkubatory dla jaj, larw i poczwarek.

Żywienie Spadź i drobne owady. Robotnice są znane z pieczołowitej hodowli mszyc.
Szerszy opis Średnich rozmiarów mrówka, która swoja liczebnością znacznie przewyższa wszystkie inne gatunki mrówek, co często prowadzi do unicestwiania młodych kolonii z zajmowanego przez Lasius niger terenu. Widuje się ją tylko w towarzystwie Formica sp. oraz niektórych Myrmica sp. Ich pierwsza rójka jest zjawiskiem niemożliwym do przegapienia nawet przez osoby, które nie są obeznane z hodowlą mrówek, setki królowych wzbija się w powietrze, a po kilkunastu minutach, masowo pozbywają się skrzydeł i wędrują po chodnikach i drogach w poszukiwaniu kryjówek.

Gatunek ekspansywny i terytorialny. Walczy praktycznie z każdym gatunkiem podobnej wielkości o dominację na danym terytorium.

Królowe zakładają kolonie w sposób klasztorny. Zdarza się pleometrozja – kilka królowych zakłada gniazdo wspólnie, jednak po wychowaniu pierwszego pokolenia robotnic, jedna z nich zabija pozostałe w walce o dominację. Kolonie zawsze monoginiczne.

Wobec człowieka obojętna, poza skrajnymi przypadkami uszkodzenia gniazda.

Hodowla Gatunek uważany za najłatwiejszy i szczególnie polecany dla początkujących. Dobrze czuje się w każdym możliwym rodzaju formikarium, i jest wyjątkowo odporny na błędy początkującego hodowcy Charakteryzuje się bardzo szybkim przyrostem.

Podajemy bardzo drobne krople miodu, cukier, witaminy oraz drobne owady.

Hibernacja Tak
Ochrona gatunkowa Nie
Lot godowy Wielotysięczna rójka w drugiej połowie lipca, potem, roją się sporadycznie do końca sierpnia.

Opracowanie i źródła informacji
Opracowała: Marta Anna Szelegieniec (Lilith66)
Uzupełnienie: Jakub Klimczak
Na podstawie własnych doświadczeń i danych z serwisu formicopedia.org

Liczba wyświetleń: 11362

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu