Hadogenes paucidens – skorpion
Skorpion ten należy do rodziny Hemiscorpiidae, wcześniej znanej jako Ischnuridae. Jest jednym z największych na świecie skorpionów długość samca z ogonem może przekroczyć 20 cm. Jego ciało jest mocno spłaszczone, wygląda to tak, jakby ktoś na niego nadepnął. Metasoma jest długa i cienka. Hadogenes paucidens imponuje swoim ciemnooliwkowo-brązowym kolorem. Odnóża są jaśniejsze. Jest to spokojny, łagodny skorpion, którego można polecić początkującemu terraryście ze względu na wielkość, spokojny charakter i słabą siłę jadu.
Systematyka
Hadogenes paucidens (Pocock, 1896)
Synonimy
W USA ludzie nazywają te skorpiony Olive-keeled Flat Rock Scorpion.W Niemczech używa się nazwy Klippskorpion.
Występowanie
Gatunek ten występuje w południowej Afryce. Zamieszkuje tereny Namibii, Botswany, Zimbabwe, Mozambiku i Madagaskaru.
Biotop
Naturalnym środowiskiem tego skorpiona są suche tereny Afryki. Zamieszkuje on półpustynie szukając schronienia w wąskich szczelinach skalnych i pod kamieniami.
Terrarium
Dla dorosłego osobnika wymiary powierzchni w terrarium to minimum 25×25 cm. Dla pary powinno być odpowiednio większe, około 40/40 cm. Wysokość jest względna, może wynosić 25 cm. Jako podłoża używamy piasku zmieszanego z torfem lub włóknem kokosowym w stosunku 3:1. Bardzo przydatne będą płaskie kamienie lub łupki skalne, pod którymi nasz podopieczny znajdzie schronienie. W terrarium umieszczamy małą, płytką miseczkę z wodą, którą możemy wykonać obcinając pudełko po kliszy do dopasowanej nam głębokości. Można udekorować terrarium sztucznymi roślinami i korzeniami/gałązkami.
Temperatura
Hadogenes paucidens wymaga temperatury około 27-28°C w dzień i 21°C w nocy. Możemy utrzymać ją w terrarium poprzez dogrzewanie w dzień żarówką lub kablem grzewczym. W nocy wystarcza w zupełności temperatura pokojowa.
Wilgotność
Wilgotność utrzymujemy na poziomie 40-50%, zwilżając lekko część podłoża co 5-6 dni.
Jadowitość
Jest to skorpion słabo jadowity, ukłucie można porównać do użądlenia pszczoły. Nie jest skory do ataku ogonem, częściej broni się używając szczypiec. Na wszelki wypadek po ukłuciu należy zażyć wapno i położyć się w spokoju, nie panikować. W razie reakcji alergicznej lub mocniejszych skutków działania jadu należy niezwłocznie wezwać lub udać się do lekarza.
Żywienie
Skorpiony te od młodości jedzą różnego rodzaju małe bezkręgowce. Karmimy je proporcjonalnymi do wielkości ciała skorpiona świerszczami, karaczanami, pinkami, larwami mącznika młynarka, drewnojadami i innymi małymi owadami. Dorosłemu osobnikowi raz na jakiś czas możemy podać oseska mysiego.
Uwagi
Łagodny, spokojny skorpion polecany początkującym. Ładnie prezentuje się w terrarium i osiąga duże rozmiary, przez co jest często nabywany przez terrarystyów. Młode trzymane razem karmimy obficie, ponieważ może wystąpić ryzyko kanibalizmu. Małe skorpiony tego gatunku mają tendencję do padania.
Opracował BooYaKa na podstawie własnych doświadczeń.
Liczba wyświetleń: 2500