Androctonus mauritanicus – skorpion
Androctonus mauritanicus osiąga około 9 cm długości. Jest szybkim skorpionem, nierzadko przejawiającym agresję. Podstawowym kolorem ubarwienia jest czarny, czasem ciemny brąz. Końcówki pedipalpów są ubarwione jaśniej od reszty ciała. Cecha ta jest jednak dużo bardziej wyraźna u młodych osobników niż u dorosłych.
Podgatunki
W obrębie tego gatunku możemy wyróżnić dwa podgatunki:
- Androctonus mauritanicus bourdoni – występuje od brzegu Morza Śródziemnego, do zachodniego Atlasu.
- Androctonus mauritanicus mauritanicus – występuje w Mauretanii.
Oba podgatunki różnią się nieznacznie granulacją segmentów metasomy.
Biotop
Androctonus mauritanicus jest skorpionem preferującym środowisko suche. Występuje na pustyniach, stepach i innych obszarach charakteryzujących się niewysoką wilgotnością. Za dnia kryje się we wszystkich możliwych miejscach; pod kamieniami, kawałkami kory, stertami śmieci itp. Schronienie znajdują często blisko siedzib ludzkich.
Terrarium
Dla jednego dorosłego osobnika odpowiedni będzie zbiornik o powierzchni dna około 30×20 cm. Wysokość jest również ważna ze względu na bezpieczeństwo; dobra będzie wynosiła około 25 cm. Dno terrarium należy pokryć kilkucentymetrową warstwą piasku (wedle uznania wymieszanego z gliną, żwirkiem, włóknem kokosowym itp.) Skorpionowi należy również obowiązkowo zapewnić kryjówkę. Do tego celu można użyć kawałków glinianych doniczek, kamieni, kory lub innych materiałów. Reszta wystroju zależy od indywidualnych upodobań hodowców. Bardzo efektownie i naturalnie wyglądają kępy suchych traw umieszczonych w piasku. Można również użyć żywych roślin, jednak trzeba wybrać gatunki odporne na wysoką temperaturę i niską wilgotność. Z dostępnych roślin możemy posadzić wszelkie sukulenty, kaktusowate lub trawy.
Temperatura
Temperatura w terrarium z tym skorpionem powinna być wysoka. W dzień odpowiednia będzie wynosiła 30°C. W nocy może spadać do pokojowej. Najlepiej będzie, jeśli skorpion będzie miał zapewniony odpowiedni gradient temperatur, aby sam mógł wybrać odpowiednią dla niego w danej chwili.
Wilgotność
Wilgotność nie może być wysoka, gdyż skorpiony te są na to bardzo wrażliwe. Odpowiednia wilgotność powinna wahać się w granicach 30-40%. Dorosłym osobnikom nie trzeba spryskiwać terrarium, niezbędną wodę pobierają z pokarmu. Młodym osobnikom niedługo przed wylinką powinno się zrosić terrarium, aby mogły łatwiej ją przejść. Z wodą jednak nie należy przesadzić, skorpiony te są wrażliwe na grzybice, której (dzięki temu, że są czarne) nie jest tak łatwo widoczna jak u innych, jasno ubarwionych skorpionów.
Żywienie
Androctonus mauritanicus żywi się podobnie jak inne skorpiony. Podajemy dopasowane do wielkości osobnika świerszcze, karaczany, mączniki, lub zebrany w czystych miejscach plankton łąkowy. Młode osobniki możemy karmić muszkami owocowymi, wylęgiem świerszcza lub innymi małymi owadami. Dorosłe osobniki mają dużą tendencję do tycia, więc należy uważać aby ich nie przekarmić.
Jadowitość
Jad tego skorpiona jest bardzo silny, LD50 wynosi 0,31 mg/kg. Należy więc bezwzględnie uważać przy jego hodowli.
Dymorfizm płciowy
Dorosłe osobniki nietrudno rozróżnić. Samce posiadają 24-30 zębów na pektynach, mają wyraźnie grubszą metasomę, a na ruchomym palcu pedipalpów wyraźne wcięcie, którego brak u samicy. Dorosła samica, posiada 20-25 zębów na pektynach, ma cieńszą metasomę od samca (w porównaniu do reszty ciała), oraz nie posiada wyżej wspomnianego wcięcia na pedipalpach.
Rozmnażanie
Wymaga uzupełnienia
Uwagi
Jest to skorpion szybki, zwinny i bardzo niebezpieczny. Dysponuje jadem zdolnym do zabicia człowieka. Przy hodowli tego gatunku, należy zachować więc daleko idącą ostrożność.
Jako młody Androctonus mauritanicus często przebywa w ukryciu. Jest bardzo szybki i agresywny. Należy mu zapewnić możliwość stworzenie schronienia. Trudno z pewnością wyważyć dobór wody i zapotrzebowanie skorpiona. Jest czarny, tym bardziej ciężko o widoczne oznaki grzybicy. Z własnego doświadczenia wiem, że należy bardzo uważać z wilgotnością. Lepiej częściej maluchowi podać mącznika niż skraplać wodę. Nawet po wylince, a i przed trzeba uważać, by wilgotność zbyt wysoka nie zaszkodziła skorpionowi. Temperatura to kolejny ważny czynnik. Skorpiony te lubią ciepło i to dosłownie. W pokojowej temperaturze rozwój będzie nieprawidłowy, a wręcz może zakończyć się śmiercią pajęczaka. Co również ważne, skorpion ten jak większość pustynnych jest bardzo wrażliwy na nagłe zmiany klimatyczne.
Gatunek znajduje się na liście zwierząt niebezpiecznych.
Opracowanie i źródła informacji
Opracował Michał M. na podstawie własnych doświadczeń i informacji zawartych na stronie:
– pagesperso-orange.fr/eycb/scorpions/
Liczba wyświetleń: 1927
Brak informacji o rozmnażaniu.