Homoeogryllus xanthographus
Nazewnictwo
Nazwa łacińska: Homoeogryllus xanthographus (Guérin-Méneville, 1847)
Nazwa polska: —
Nazwa angielska: African bell cricket
Synonimy
Homoeogryllus indicus
Występowanie
Etiopia, Kenia, Tanzania
Wygląd
Dorosłe osobniki osiągają wielkość około 3 cm. Ciało czarne lub ciemnobrązowe, głowa jaśniejsza od reszty ciała. Skrzydła brązowe o charakterystycznym jasno-brązowym lub pomarańczowym użyłkowaniu. Nimfy po wykluciu mierzą około 1,5-2 mm, jasno brązowe z czarnymi pręgami i z długimi czułkami.
Ciekawostki
Dźwięk samca podczas strydulacji przypomina dźwięk czujki przeciwpożarowej.
Terrarium
Dla 20 dorosłych osobników odpowiednie będzie terrarium o wymiarach zbliżonych do 30x30x30 cm (dł/szer/wys). Wymagana warstwa podłoża o grubości minimum 8 cm. Podłoże powinno być mieszanką Torfu gliny i piasku w proporcjach 60/20/20 cm. Wymagana duża ilość kryjówek więc odpowiednie będą wszelkiego rodzaju kamienie, tuby korkowe, konary i suche liście.
Wentylacja typu góra-dół będzie najbardziej odpowiednia i pozwoli utrzymać prawidłową wilgotność i zapobiegać pleśni.
Temperatura
Z powodzeniem mogą być hodowane w temperaturze pokojowej (około 22°C), jednak aby przyspieszyć rozwój, zwiększyć ilość składanych jaj odpowiednią temperaturą będzie 26-27°C.
Wilgotność
Utrzymujemy na poziomie 50-60%. W terrarium powinniśmy utrzymać różnorodną wilgotność podłoża, tak więc najlepszym rozwiązaniem będzie spryskiwanie tylko jednego roku terrarium tak by samica sama wybrała miejsce odpowiednie do złożenia jaj.
Żywienie
Gatunek wszystkożerny, podstawą diety powinny być owoce, warzywa oraz płatki dla ryb i martwe owady, co jakiś czas można podawać suchą karmę dla psa.
Dymorfizm płciowy
Samica posiada długie pokładełko.
Rozmnażanie
Samiec strydulując nawołuje samice, po kopulacji w przeciągu kilku dni samica składa jaja do podłoża. Młode klują się po około 25-30dniach. Z 10 par ilość uzyskanych młodych może przekraczać 500 sztuk.
Uwagi
Nie polecam trzymać w sypialni-strydulacja jest na tyle głośna i specyficzna, że może powodować problemy zzasypianiem. Należy dbać o higienę w terrarium i usuwać wszystkie resztki pokarmu, gdyż mogą stanowić świetną pożywkę dla roztoczy.
Opracowanie i źródła informacji
Autor: Marcin Morawiec / Insect Shop
Zdjęcie imago: Filip Myre
Liczba wyświetleń: 1725