Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [4]
Loading...
9803
0
Artykuły, Żółwie – Artykuły

Rozmnażanie żółwi lądowych

Podziękowania dla serwisu Tortoise Trust za udostępnienie materiału do tłumaczenia i możliwość opublikowania go w polskim internecie.
Podziękowania dla serwisu Tortoise Trust za udostępnienie materiału do tłumaczenia i możliwość opublikowania go w polskim internecie.

Rozmnażanie żółwi lądowych

Ten artykuł zawiera odpowiedzi na pytania na temat związane z jajami i małymi żółwikami.
Aby nastąpił prawidłowy rozwój jaja wymagają inkubacji w określonej temperaturze i wilgotności. Wyjątkowo wielkie znaczenie ma temperatura inkubacji. Jeżeli jaja są inkubowane w zbyt niskiej temperaturze, rozwój jaja będzie bardzo wolny i może się nie zakończyć wykluciem. Zbyt wysoka temperatura może doprowadzić do deformacji. Najlepsze rezultaty osiąga się używając podczas inkubacji porządnego termostatu i termometru. Elektroniczne urządzenia w tym przypadku są najefektywniejsze. Złym pomysłem jest przy inkubacji zdanie się na przypadek. Nie tylko utrudnia to uzyskanie sukcesu na dłuższą metę, ale również nie jest to korzystne dla samych jaj (które mogą ewentualnie zawierać małe żółwie) ani dla samicy, która przeszła trudności w ich złożeniu.

Jak poznać, że samica będzie składać jaja?

W okresie noszenia jaj wiele samic w tym okresie zaczyna zachowywać się dziwnie. Typowe zachowanie objawia się agresją wobec innych samic, nadmierną aktywnością, wspinaniem się na przeszkody, a nawet próbami zbliżenia do innych żółwi (samców i samic) włącznie z wydawaniem przy tym wysokich dźwięków, zazwyczaj słyszanych tylko u samców. Samice noszące jaja mogą również przyjmować mniejsze ilości jedzenia, a czasami mogą w ogóle przestać jeść tuż przed terminem złożenia jaj.
Innym sposobem stwierdzenia tego, jest poproszenie weterynarza o prześwietlenie żółwia, u którego podejrzewa się ciążę – chociaż jest to uzasadnione tylko w skomplikowanych przypadkach.

Jak powinno wyglądać miejsce na gniazdo?

Wiele samic żółwi może być bardzo wybredna przy wyborze miejsca na gniazdo. Inne są mniej wymagające. Generalnie jednak wszystkie preferują miejsce na zboczu dobrze wysuszone i oświetlone lecz też takie, w którym stosunkowo łatwo można kopać. Bardzo piaszczyste miejsca, szczególnie bez korzeni roślin utrzymujących piasek nie są korzystne. Samica musi mieć możliwość łatwego wykopania dołka w kształcie odwróconego dzwonu, w ziemi która nie może być zbyt sucha lub zbyt sypka, aby nie spowodowała samoistnego zawalenia gniazda.

Preferowane miejsca gniazdowania najczęściej sytuowane są w słonecznych miejscach. Najpopularniejszym czasem składania jaj są godziny między środkiem dnia a późnym popołudniem. Bardzo istotne jest aby odpowiednie miejsce na gniazdo było zawsze dostępne dla ciężarnej samicy, gdyż może specjalnie dłużej nosić jaja aż znajdzie odpowiednie warunki. Jeżeli przeciąga się to zbyt długo, może stanowić to poważne niebezpieczeństwo „łączenia jaj” lub zapalenia jamy brzusznej. Warunki takie okazują się w wielu przypadkach fatalne w skutkach.

Ile jaj może złożyć typowa samica?

Liczba jaj zależna jest od gatunku. Niektóre gatunki składają pojedyncze jaja, inne do 30 sztuk. Dla danego gatunku liczba także może się wahać, np. Testudo hermanni boettgeri (wschodni lub bałkański żółw grecki) składa zazwyczaj od 6 do 10 jaj. Dla porównania, Testudo hermanni hermanni (zachodni żółw grecki) składa normalnie tylko 3 w lęgu. Przeciętnie, większość śródziemnomorskich żółwi może składać od 4 do 6 jaj w lęgu a wiele z nich może mieć dwa lub więcej lęgów w sezonie.

Czy istotne jest aby trzymać jaja w pozycji, w której zostały złożone?

Nie, nie jest. Przynajmniej nie na początku. Kiedy odbywa się rozwój embrionalny, nie powinno się zmieniać orientacji. Zawsze obchodź się z jajami bardzo ostrożnie – w każdym etapie rozwoju.

Czy mogę przebadać jaja w trakcie inkubacji, aby sprawdzić czy się rozwijają?

Tak, możesz. My jednak tego nie polecamy. Wywołuje to niepotrzebne dodatkowe poruszanie jaj, a w rzeczywistości nie zmienia to końcowego rezultatu. Zamiast przeprowadzać tego typu badania na jajach radzimy zachować cierpliwość.

Jeśli wyklucie z jaj jest opóźnione, to na jakim etapie powinienem ja rozłupać by pomóc się wydostać małym?

Według nas, tego typu interwencje są rzadko pomyślne, a dodatkowo wysoce niebezpieczne – jak tak naprawdę możesz stwierdzić, że jaja są naprawdę „opóźnione”? Jeżeli małe są zbyt słabe że nie są zdolne do opuszczenia jaja bez pomocy, to oznaczam że już, gdzieś, coś poszło stanowczo niedobrze. Możemy podejrzewać genetyczną niezgodność lub złą technikę inkubacji. Może to być także brak tlenu lub niedotlenienie. Zapobieganie w tym przypadku jest o wiele lepsze niż leczenie.

Czy samice żółwi mogą mieć jaja bez kontaktu z samcami?

Krótka odpowiedź brzmi tak, mogą, ale rzadko się to zdarza.

Czy jest jakaś bezpieczna granica wieku dla samic do rozmnażania?

Nie dokładnie, ale jeżeli samica nie miała przez wiele lat jaj, powinniśmy być wielce ostrożni przy próbach rozmnażania. W wielu takich przypadkach stwierdza się sklejanie jaj. Bezpieczniej i znacznie bardziej skutecznie jest używanie młodych zdrowych samic do próby rozmnażania. Takie samice rzadko doświadczają jakichkolwiek problemów i stopa płodności jest znacznie wyższa.

Czy jaja złożone na powierzchni są zapłodnione?

Jedynie czasami. Częściej jednak są one niepłodne. Jeżeli nie próbowano umieścić ich w gnieździe poprawnie, prawdopodobnie to samica je odrzuciła.

Czasami jaja mają chropowatą powierzchnię. Co to oznacza?

Takie jaja zazwyczaj musiały być utrzymywane dłużej niż normalnie. Sprawdź dostępność gniazda. Tego rodzaju jaja mają zazwyczaj skorupę grubszą niż normalnie i według naszego doświadczenia nie są zapłodnione. Takie jaja często są spowodowane sklejaniem jaj i mogą się okazać trudne do złożenia.

Jaką temperaturę inkubacji zalecacie?

Dla większości gatunków najlepsze wyniki uzyskiwane są, gdy inkubacja przebiega w temperaturze między 30° C a 31,5°C. W tej temperaturze otrzymamy potomstwo mieszanej płci. Płeć małych żółwi podlega determinacji środowiskowej. W większości przypadków niższa temperatura sprzyja wykluciu samców, wyższa samic.

Jak długo trwa normalna inkubacja?

Jak wcześniej wspomniano, zależy to od temperatury inkubacji jaj. W sugerowanym przedziale temperatur, średnia inkubacja dla większości gatunków trwa od 8 do 11 tygodni. Czym niższa temperatura tym dłużej to trwa. Np. przy 27° C inkubacja może potrwać 18 tygodni lub dłużej. Jednak przy temperaturze ponad 34° C istnieje poważne ryzyko śmierci lub deformacji małych. Dlatego najlepiej jest inkubować w sugerowanym średnim zakresie temperatur.

Czy wilgotność jest istotna?

To zależy od gatunku. Gatunki, które składają jaja z miększą skorupą są bardziej wrażliwe w tej kwestii od tych, które składają jaja z twardą skorupą. Dobrym przykładem jest tu żółw American Box, którego jaja muszą być inkubowane w warunkach wysokiej wilgotności, aby zapobiec odwodnieniu. Dla większości twardo skorupowych jaj, średni poziom wilgotności jest właściwy. Najłatwiejszym sposobem osiągnięcia tego jest umieszczenie wilgotnej gąbki na tacce z wodą gdzieś pośrodku inkubatora.

Jak długo może potrwać wydostawanie się małego z jaja?

Od czasu pierwszego przekłucia jaja zazwyczaj zabiera to od 8 do 24 godzin. Pierwsze pęknięcie pozwala na rozpoczęcie oddychania powietrzem – do tego momentu zapotrzebowanie embrionu na tlen było zaspokajane poprzez przenikanie przez skorupę jaja. Ta początkowo mała dziurka stopniowo powiększa się przez kolejne godziny. Mały może siedzieć w jaju przez jakiś czas, dopóki jego woreczek żółtkowy nie zostanie wchłonięty. Do czasu wchłonięcia, mały jest szczególnie podatny na zranienia i poważnie ograniczony ruchowo.

Czy wylęg jaj z jednego lęgu nastąpi w tym samym czasie?

Oczywiście może nastąpić znaczne opóźnienie między pierwszym a ostatnim wykluciem – w przypadku żółwi śródziemnomorskich zaobserwowaliśmy do 18 dni różnicy lecz okres ten może być dłuższy. Dla niektórych tropikalnych gatunków czas ten może być znacznie wydłużony. To zjawisko także występuje w bardzo dokładnych i stabilnych inkubatorach i może tylko wydawać się przypadkowe.

Jakiego typu inkubator polecacie?

Zdecydowanie najlepsze są inkubatory wykorzystujące proporcjonalny termostat i wysoce niezawodny element grzewczy. W sprzedaży są dostępne inkubatory jaj gadów. Możesz jednak obyć się bez tego. To czego nie polecamy jest używanie żarówek jako źródła ciepła. Pomimo ich użyteczności, są zdecydowanie zbytnio nieprzewidywalne na cały okres operacji od 8 do 10 tygodni lub dłużej. Podczas używania żarówek jako źródła ciepła, zawsze zawodzą w najbardziej krytycznym momencie tuż przed wykluciem jaj. Przy inkubacji jaj żółwi kluczowymi zasadami, których trzeba się trzymać to stabilność i niezawodność.

Najprostszy inkubator to w miarę tani wykorzystujący grzałkę z termostatem i płaszcz wodny. Jakikolwiek system wybierzesz musisz sprawdzać uważnie temperaturę. Termometr z cyfrowym czytnikiem ułatwia to zadanie i pozwala na uniknięcie pomyłek.

Czy powinienem zakopać jaja w piasku podczas inkubacji?

Zdecydowanie odradzamy użycie piasku. Nie pozwala to na wystarczającą wymianę gazową i rezultatem może być bardzo niebezpieczny brak tlenu. Lepiej jest użyć nietoksycznego granulowanego środka. Zakop termometr obok jajek i sprawdzaj ciągle warunki. Jeśli jaja są zapłodnione oczekuj na młode w każdym momencie po 7 tygodniach i codziennie zacznij sprawdzać inkubator.

 

Oryginalny tekst Oryginalny tekst A. C. Highfield

Tłumaczenie pochodzi ze strony https://www.tortoisetrust.org/articles/eggfaq.html za zgodą autora, kopiowanie tłumaczenia w całości bez zgody tłumacza zabronione.

Liczba wyświetleń: 9803

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu