Kinixys erosa – żółw zawiasowy
Wygląd
Niski pancerz, wklęsłe tarczki rogowe. Karapaks koloru od brązowego po czarny, plastron w tych samych kolorach, lecz z żółtymi plamkami po środku i bokach tarczek. Długie nogi i łapki. Długa głowa z dużymi i przejrzystymi oczami.
Występowanie
Występuje w zachodniej Afryce.
Biotop
Jego biotopem jest ściółka lasu tropikalnego, blisko płytkich zbiorników wodnych.
Aktywność
Aktywny w dzień i o zmierzchu. Rodzaj Kinixys wyróżnia się jeszcze umiejętnością zamykania tylnej części pancerza. Dymorfizm u tego gatunku jest dość wyraźny. Samiec ma dłuższy ogon, poza tym ma wklęsły plastron. Samica krótki ogonek i płaski, lub lekko wypukły plastron.
Długość życia
Żółw zawiasowy dożywa 80 lat i osiąga do 30 cm długości (karapaks).
Żywienie
Na wolności dietę Kinixys erosa i Kinixys homeana głownie stanowią bezkręgowce, lecz również żywi się pokarmem roślinnym.
W niewoli głownie podajemy świerszcze i dżdżownice. Również podawać można surową wołowinę, surowy filet rybny, pierś indyczą. Niektórzy hodowcy podają swoim żółwiom gotowane jajka kurze, lecz ja z nich zrezygnowałem, ponieważ zauważyłem po nich biegunkę u swoich podopiecznych. W razie braku wyżej wymienionych sporadycznie można podawać kiełże.
Prócz pokarmu zwierzęcego podajemy pokarm roślinny. Owoce i warzywa takie jak: Jabłka, gruszki, banany, kiwi, winogrono, arbuz, pomarańcza, mandarynki, ogórki surowe, papryka, marchew oraz dynia oraz rzodkiewki (wraz z liśćmi).
Nie podajemy sałaty, kapusty, kartofli, naci pietruszki, koperku, kalafiora oraz ostrej papryki. Absurdem jest również podawanie jako zastępczy pokarm chleba rozmoczonego w mleku, dżemu (za dużo kalorii), makaronu i innych tym podobnym.
Świerszcze i dżdżownice przed podaniem przemrażamy w zamrażarce (żeby nie uciekły z kuwetki), mięsa mielimy i podajemy surowe. Owoce i warzywa przed podaniem myjemy pod bieżącą wodą, usuwamy z nich pestki oraz kroimy drobno. Pokarm zwierzęcy podajemy z przewagą ilościową nad pokarmem roślinnym. Żółwie karmimy 5-6 razy w tygodniu z 1-2 dniową przerwą. Dzienną ilość pokarmu posypujemy przed podaniem sproszkowanym wapnem a raz na 1-2 tygodnie dodajemy witaminy. niezjedzone resztki usuwamy do 3-4 godzin po podaniu.
Terrarium
Terrarium typu tropikalnego. Ważne jest by było łatwe w obsłudze (czyszczenie, karmienie, obserwacja). Wielkość terrarium musi być dopasowana do wielkości jego mieszkańca. przyjęto zasadę, że długość terrarium wynosi pięciokrotną długość żółwia, a szerokość trzykrotną długość żółwia. Wysokość gra mniejszą rolę, wystarczy taka żeby żółwik nie uciekł (około 25-35 cm). Podłoże powinien stanowić torf lub specjalne podłoże do terrarium tropikalnego (Grunt żeby utrzymywało wilgoć) i siana łąkowego (żółw może się w nim schować). Basen może stanowić 1/3 terrarium, musi mieć łagodne wejścia i wyjścia oraz przejścia (żółw ten nie umie dobrze pływać) woda w nim musi być przegotowana i codziennie wymieniana. Lokator często będzie korzystał z basenu (dużo pije i często się tam załatwia).
Terrarium można wystroić kamieniami (najlepiej wstawić do terrarium piaskowce i postawić je pod żarówką grzewczą), roślinami (trzeba się liczyć z tym, że żółw będzie je podjadał jeśli będzie głodny) najlepiej wstawić rośliny pnące (Radifora) tak żeby rosły po ziemi (trzeba często przycinać) w takim gąszczu żółw będzie się mógł schować. Z tyłu terrarium można wstawić tło do terrarium. Ważna jest również kryjówka (można przeciąć odpowiedniej wielkości plastikową doniczkę). Ja osobiście wykorzystałem basen do zrobienia kryjówki – basen zrobiłem z kuwety do mieszania farb postawiłem przed tym duży kawałek piaskowca i mam od razu kryjówkę i basen:).
Żółw ten nie musi mieć jasno, lecz warto zawiesić nad terrarium żarówkę specjalistyczną.
Temperatura
W dzień w terrarium musi panować temperatura 27-28°C, w nocy około 26°C.
Daną temperaturę utrzymujemy kładąc na dno pojemnika hodowlanego kabel grzewczy odpowiedniej mocy i kładąc na kabel szybę, potem dopiero sypiemy podłoże.
Wilgotność
Wilgotność 60-70% w dzień, nocą około 75%. Daną wilgotność utrzymujemy zraszając raz dzienne terrarium i polewając lekko podłoże raz na trzy dni wodą.
Terrarium ogrodowe
Idealnym rozwiązaniem na cieplejsze okresy w roku jest możliwość zbudowania stałego terrarium ogrodowego w ogródku domowym lub na działce. Kształt takiego pomieszczenia jest zupełnie dowolny i zależy od możliwości hodowcy. Miejsce wybudowania takiego terrarium powinno być starannie wybrane. Należy zwracać uwagę na to, aby nie było ono zanieczyszczone ściekami, znajdowało się możliwie daleko od ruchu ulicznego i maksymalnie 2/3 powierzchni będzie nasłonecznione. Wybrany w ten sposób teren należy ogrodzić: murem kamiennym, gęstą siatką, taflami zbrojnego szkła lub innymi dostępnymi materiałami do wysokości 1 m. Ogrodzenie powinno być również częściowo zagłębione w ziemi. Uniemożliwi to żółwiowi wydostanie się na zewnątrz. Dna naszego ogrodowego terrarium nie należy betonować, ponieważ uniemożliwi to wsiąkanie wody deszczowej. Basen ustawiamy w zaciemnionej części terrarium. Trzeba żółwiowi zapewnić kryjówki mogą to być doniczki z wytłuczonym wejściem.
Zakup
Nie należy kupować żółwi, szczególnie na bazarach i innych ulicznych punktach sprzedaży, Zawsze najpewniejszym punktem źródłem zakupu są hodowcy, sklepy zoologiczne i ogrody zoologiczne. Przy zakupie żółwia zwracamy uwagę na to czy: pancerz jest twardy, czy z nosa i oczu nie wydostaje się ropa lub jakaś ciecz, czy oczy nie są popuchnięte i czy w ogóle warunki, w których jest trzymany są odpowiednie.
Kąpiel
Żółwia kąpiemy raz na tydzień w ciepłej wodzie przez około 10 minut. Podczas kąpieli żółwiowi trzeba umyć skorupę od odchodów, resztek jedzenia i podłoża. Po kąpieli w karapaks i plastron wcieramy wazelinę (skorupa będzie błyszczeć jak nowa:).
Spacer
W ciepłe letnie miesiące można żółwia wystawić na słońce (w ogródku na trawnik, lub na balkon) jeśli teren nie jest zabezpieczony (ogrodzony) to trzeba go cały czas mieć na oku.
Zachowanie
Żółwia nie da się oswoić tak jak psa czy kota, więc nie jest to zwierzątko do przytulania i głaskania, strach przedstawia chowając się w pancerz (wszystkie kończyny i głowę chowa a tylną część pancerza zamyka całkowicie, że nie można włożyć przysłowiowego włosa). Stres przedstawia drganiem głowy i tylnych kończyn (wygląda to tak jakby bardzo ciężko oddychał). Żółw Zawiasowy bardzo dużo czasu chodzi lub przebywa w wodzie, lubi przesiadywać w takim miejscu gdzie widzi otoczenie (ciekawy świata), bardzo dobrze się wspina po niewysokich konstrukcjach kamiennych.
Zdrowie
Podstawową zasadą profilaktyki w hodowli żółwi jest stałe utrzymywanie czystości w terrarium. Duża wilgotność i wysoka temperatura stwarzają świetne warunki dla rozwoju bakterii. Dlatego też codziennie należy usuwać wszelkie zanieczyszczenia (resztki jedzenia, odchody). Raz na jakiś czas trzeba wymieniać podłoże w całości.
Pazurki, podobnie jak i u innych zwierząt rosną u żółwi przez całe życie. Ograniczony ruch i miękkie podłoże w terrarium uniemożliwiają skuteczne ścieranie. Nadmierny wzrost pazurków może doprowadzić do wielu dolegliwości. Może doprowadzić do samo okaleczeń lub okaleczeń współtowarzyszy, co z kolei prowadzi do miejscowych zakażeń. Zabieg przycinania pazurków można przeprowadzać samemu z tym, że pierwszy raz musi go przeprowadzić lekarz weterynarii. Podobnie jest z „dzióbkiem” żółwia przerośnięty przycinamy pierwszy raz u weterynarza.
Terrarium kwarantannowe
Terrarium tego typu to stosunkowo mały szklany zbiornik. Zwykle w nim trzyma się zwierzęta chore lub te, które są nowo zakupione i przechodzą okres obserwacji. W terrarium takim na dnie kładziemy takie podłoże by łatwo można było usuwać odchody i resztki jedzenia, jedzenie i pojemnik z wodą kładziemy koło ścianki terrarium. Do terrarium wkładamy jeszcze kryjówkę.
Uwagi
Kinixys homeana jest większy od Kinixys erosa – pierwszy dorasta do 30 cm a drugi do 25-26cm.
Liczba wyświetleń: 5566