Psammodromus hispanicus – piaskarka hiszpańska
Systematyka
Piaskarka hiszpańska (Psammodromus hispanicus Fitzinger, 1826)
Długość życia
Przeważnie dożywają one w terrariach 6-8 lat, przy dobrej opiece nawet dłużej.
Wygląd
Nieduża, smukła jaszczurka o małej głowie, lekko spłaszczonym ciele i wyraźnie kilowatych, stosunkowo dużych łuskach. Całkowita długość jej ciała wynosi 14-15 cm. Ubarwienie nie jest jednolite – często szare, szaro-brązowe lub żółtawe z jasnym wzorem z ułożonych w rzędy plam i czarnymi plamami poprzecznymi. Zdarzają się też osobniki o niemal niewidocznym rysunku. Strona brzuszna jest biaława, bladozielonkawa, ale również czerwonawa. Ogon jest dość długi – osiąga przeważnie około długości całego ciała. Kończyny są raczej krótkie, dobrze umięśnione.
Występowanie
Półwysep Iberyjski i południowa Francja.
Cechy szczególne
Porusza się wyjątkowo zwinnie. Kiedy jest podenerwowana wydaje charakterystyczne odgłosy. Spłoszona może szybko zagrzebać się w sypkim piasku.
Aktywność
Dzień.
Biotop
Piaszczyste, nasłonecznione obszary pokryte nisko rosnącą roślinnością, zbiorowiska o charakterze parkowym, miedze i skarpy. Chętnie zasiedla nadmorskie wydmy.
Terrarium
O dużej przestrzeni wewnętrznej. Podłoże powinna stanowić dość gruba warstwa sypkiego piasku z niewielką domieszką torfu. Terrarium należy wyposażyć w liczne kamienie, a także leżące konary, na których jaszczurki lubią się wygrzewać. Dla poprawienia estetyki zbiornika oraz samopoczucia zwierząt, zbiornik należy obsadzić po bokach niskimi roślinami, najlepiej trawiastymi, które dobrze znoszą niską wilgotność powietrza i wysokie temperatury. Nie można również zapomnieć o niewielkim pojemniczku na wodę.
Wielkość terrarium
Wymiary 60/30/25 cm dla jednej pary.
Oświetlenie
Cykl 12-13 godzinny. Oświetlamy promiennikiem o mocy zależnej od wymiarów terrarium, zwykle 40-60W. Dodatkowo gady powinno się naświetlać promieniami UV przez około 20 minut dziennie z odległości około 1 metra.
Temperatura
W dzień 25-30°C, a pod promiennikiem do 35°C; nocą 21-24°C. Temperaturę taką zapewniamy instalując nad terrarium promiennik o mocy 40-60W, oraz w razie potrzeby kabel grzewczy. Należy jednak zapewnić jaszczurką możliwość wyboru temperatury przez stworzenie cieplejszych i chłodniejszych stref.
Wilgotność
Wilgotność może się wahać w granicach 40-70%. Dobrze jest raz dziennie zraszać przynajmniej kamienie letnią wodą, co zapewni jaszczurką odpowiednią wilgotność i dodatkowe źródło wody, której wówczas nie trzeba podawać w miseczkach.
Żywienie
Mniejsze chrząszcze, małe szarańcze, pająki, mrówki, świerszcze, larwy mącznika młynarka, muchy. Pokarm należy wzbogacać w wapń i witaminy.
Dymorfizm płciowy
Rozróżnienie płci jest dużym kłopotem, gdyż piaskarki hiszpańskie nie posiadają żadnych cech dymorfizmu płciowego, dlatego aby je rozmnażać należy najpierw zaobserwować parę w większej grupie.
Rozmnażanie
Podczas kopulacji samiec mocno kąsa samicę w okolice szyi. Samica składa do wygrzebanego przez siebie zagłębienia 3-4 jaja, które należy inkubować w temperaturze 28-30°C. Nie jest mi jednak wiadomo po jakim czasie od zapłodnienia samica składa jaja i po jakim czasie wylęgają się młode.
Zimowanie
Nie jest konieczne, ale można je przeprowadzać przez okres 3-4 tygodni w temperaturze 10-15°C. Przy zbyt wysokiej temperaturze piaskarki mogą zapaść również w sen letni.
Uwagi
Należy obchodzić się z nimi ostrożnie, gdyż są bardzo zwinne i mogą nam się niepostrzeżenie wymknąć. Dobrze jest trzymać większą grupę tych jaszczurek, zwłaszcza że wówczas mamy większe szanse na wydzielenie jaszczurek przeciwnej płci.
Opracowanie
Opracował Agam
Liczba wyświetleń: 2640