Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [3]
Loading...
2224
0
Połozowate – Opisy, Węże – Opisy

Coelognathus radiatus – wąż hieroglifowy

Coelognathus radiatus – wąż hieroglifowy

Nazewnictwo

Nazwa łacińska: Coelognathus radiatus
Nazwa polska: Wąż hieroglifowy
Nazwa angielska: Radiated Ratsnakes, Copperhead Rat Snake, Copper-headed Trinket Snake
Nazwa niemiecka: Strahlennatter

Wygląd

Smukły wąż należący do rodziny Colubridae (połozowate). Głowa mała, wydłużona, słabo oddzielona od reszty ciała. Zaraz za głową posiada czarną obwódkę. Źrenice okrągłe. Tło w kolorze karmelowym, jasno brązowym. Na grzbiecie często posiada żółtą pręgę, którą otaczają z obu stron czarne pasy. Posiada także białe znaczenia. Skóra w kolorze łusek, jest to widoczne, gdy spłaszczy szyję i na tym odcinku możemy dostrzec mozaikę z białych i czarnych plamek. Od połowy ciała ten ciekawy wzór zanika i ustępuje miejsca jednolitej barwie. Spód ciała jasny (biały lub kremowy). Ogon długi.
Może dorastać nawet do 2 m.

Długość życia

W optymalnych warunkach dożywa nawet 20-25 lat.

Aktywność

Aktywność głównie nocna.

Występowanie

Indonezja, Malezja, Borneo, Singapur, Tajlandia, Laos, Kambodża, Wietnam, Indie, Bangladesz, Nepal, wschodnie Chiny.

Biotop

Zamieszkuje regiony do 1400 m n.p.m. Szeroki zasięg występowania. Spotykany w lasach tropikalnych, na polach uprawnych, łąkach oraz w pobliżu stawów i kanałów.

Zachowanie

Szybki wąż o charakterystycznej postawie obronnej. Gdy poczuje się zagrożony spłaszcza bocznie spory odcinek swojego ciała, zwija je w kształt litery S, otwiera pysk i unosi się do góry. Jeśli to nie odstraszy napastnika przystępuje do dosyć chaotycznego ataku (uderza gdzie popadnie). Można powiedzieć, że dla nich ważniejsza jest ilość uderzeń/ukąszeń w napastnika niż ich celność.

Młode przejawiają agresję wobec człowieka. W terrarium, przy częstszym kontakcie z właścicielem (karmienie, wymiana wody, sprzątanie, widok człowieka za szybą zbiornika) wraz ze wzrostem przyzwyczajają się i agresja zanika.

Odmiany barwne

  • T+ Albino
  • T- Albino
  • Yellow

Terrarium

Terrarium horyzontalne o wymiarach 100x50x60 cm wystarczy dla dorosłego osobnika tego gatunku. Najlepiej, żeby ścianki terrarium były zakryte (jako tło możemy użyć np. korka przeznaczonego do terrariów) – zapewni to większe poczucie bezpieczeństwa /komfortu zwierzakowi. Dobrze jest umieścić także półki, konary do wspinaczki, ponieważ gatunek ten będzie z tego chętnie korzystał.  Jako podłoże możemy użyć torfu, włókna kokosowego lub podłoży pochodnych, które dobrze utrzymują wilgotność. Zbiornik możemy oświetlić świetlówką o niewielkiej mocy (jeżeli urządzeniem grzewczym jest kabel, a nie żarówka, która jednocześnie może pełnić funkcję oświetlenia). Cykl 12 godzinny. W terrarium nie powinno zabraknąć miseczki z wodą.

Temperatura

Temperatura w terrarium powinna osiągać miejscowo 30°C, w pozostałych częściach chłodniej. Nocą może spadać do 22°C.

Wilgotność

Wilgotność na poziomie 75-80%.

Żywienie

W hodowli nie powinien sprawiać problemów w żywieniu. Nawet maluchy chętnie zjadają oseski. Dorosłym możemy podawać myszy, odpowiedniej wielkości szczury, oseski królicze, a nawet ptaki (np. pisklaki kurze).

Dymorfizm płciowy

Brak informacji. Najpewniejszą metodą określania płci węża jest sondowanie.

Rozmnażanie

Wąż jajorodny. Nie zimuje się tego gatunku. Po jednym zapłodnieniu samica może składać wiele miotów. Ciężarną samice karmimy mniejszymi porcjami. Po miesiącu od zapłodnienia powinna złożyć pierwsze jaja. W jednym miocie może być 6-15 jaj. Czas inkubacji w temperaturze 28-28,5°C wynosi zwykle ok. 65 dni. W niższych temperaturach inkubacja może wydłużyć się nawet do 95 dni. Zdarza się, że maluchy mają problem z przebiciem jaja. Sposobem, by temu zapobiec jest własnoręczne rozcinanie jaj. Młode na początku wymagają podwyższonej wilgotności w porównaniu do dorosłych. Po zrzuceniu wylinek bez problemu powinny zacząć polować.

Uwagi

Ze względu na większą skłonność do agresji niż bardziej popularne węże (np. węże zbożowe, Python regius itp.) nie jest tak częstym mieszkańcem terrariów, ale z pewnością jest bardzo ciekawym obiektem do obserwacji. Agresywny osobnik tego gatunku będzie także dobrym wężem do nauki obsługi węży hakami.

Opracował Tajp

Bibliografia

Opracowane na podstawie Informacji zawartych na forach internetowych
Doświadczeń własnych

Liczba wyświetleń: 2224

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu