Niemcy NRW – Zakaz hodowli zwierząt jadowitych przegłosowany
10 czerwca o godzinie 17:30 w Düsseldorfie miało miejsce posiedzenie, na którym przegłosowano wprowadzenie zakazu posiadania zwierząt jadowitych na terenie Nadrenii Północnej-Westfalii. Głosowanie o tyle istotne, że na terenie NRW organizowana jest jedna z największych giełd terrarystycznych w Europie, czyli giełda w Hamm, która również zostanie objęta tymi zakazami. Dotychczas na terenie NRW nie obowiązywały żadne przepisy związane z przetrzymywaniem zwierząt niebezpiecznych, czy jadowitych.
Nad wprowadzeniem zakazu przetrzymywania zwierząt jadowitych i/lub niebezpiecznych dyskutowano już w 2014 roku, jednak dopiero ostatnie wydarzenia z miejscowości Herne, gdzie uciekła kobra nepalska i ewakuowano cały blok mieszkalny na kilka dni we wrześniu 2019 przyspieszyły pracę nad ustawą.
Na terenie całego kraju przepisy zależą często od danego landu, miasta i/lub gminy. Całkowity zakaz podobny do tego w NRW obowiązuje na chwilę obecną tylko w Berlinie i Hesji (niem. Hessen). Za odpowiednim pozwoleniem można hodować zwierzęta jadowite i/lub niebezpieczne w Bawarii (niem. Bayern), Bremie (niem. Bremen), Hamburgu, Dolnej Saksonii (niem. Niedersachsen), Nadrenii-Palatynat (niem. Rheinland-Pfalz), Szlezwik-Holsztyn (niem. Schleswig-Holstein) oraz Turyngii (niem. Thüringen). Pozostałe landy są wolne od podobnych przepisów, jednak pomimo tego poszczególne gminy i/lub miasta mogą posiadać własne regulacje niezależne od landu do którego należy.
Podczas posiedzenia głosowano nad dwoma ustawami: ustawą zakazującą hodowli zwierząt niebezpiecznych (odrzucona) oraz ustawą zakazującą hodowli zwierząt jadowitych (przegłosowana).
Nowe przepisy
Przegłosowana ustawa wprowadza zakaz hodowli zwierząt jadowitych na terenie całego landu NRW. Zakaz obejmuje osoby prywatne oraz osoby handlujące tymi zwierzętami (z nielicznymi wyjątkami). Osoby, które były w posiadaniu takich zwierząt przed wejściem w życie przepisów zakazujących hodowli poszczególnych gatunków będą miały wybór pomiędzy zatrzymaniem takich okazów, sprzedaniem ich za granicę landu w miejsca, gdzie hodowla tych gatunków jest dozwolona lub będą mogły zatrzymać te osobniki. Osoby, które zdecydują się na zatrzymanie jadowitych osobników będą musiały jednak spełnić szereg wymagań: (1) zgłosić posiadanie węża w urzędzie, (2) muszą być pełnoletnie, (3) przedstawić zaświadczenie o niekaralności oraz (4) wykupić ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków na minimalną kwotę 1 mln euro (potwierdzenie opłacenia ubezpieczenia będą musiały przedstawiać każdorazowo w urzędzie). Osoby takie nie będą mogły nabywać nowych osobników z danego gatunku, prawo jednak nie zakazuje rozmnażania posiadanych już osobników, jako że kontrola nad rozmnażaniem (w tym także uwzględniony proces partenogenezy) byłoby niemożliwe. Śmierć lub oddanie/odsprzedanie zwierzęcia w miejsce, gdzie jego posiadanie jest legalne musi zostać udokumentowana i przedstawione w urzędzie. Kara za nieprzestrzeganie tych przepisów może sięgać nawet do 50 tys. euro.
Prawo nie obejmuje takich miejsc jak: ogrody zoologiczne, miejsc przyjmujących zwierzęta z odpowiednimi pozwoleniami (np. schroniska, czy różnego rodzaju fundacje z odpowiednimi zezwoleniami) oraz placówki naukowe.
Lista gatunków objętych zakazem
Gatunki znajdujące się na liście gatunków jadowitych, które obejmuje zakaz posiadania to:
– Wszystkie jadowite węże: Viperidae, Atractaspididae, Elapidae, z rodziny Lamprophiidae rodzaj Psammophis, z rodziny Colubridae rodzaje Ahaetulla, Boiga, Dispholidus, Thelotornis oraz gatunek Rhabdophis tigrinus.
– Ze skorpionów z rodziny Buthidae rodzaje Androctonus, Buthacus, Buthus, Centruroides, Hottentotta (Buthotus), Leiurus, Mauritanobuthus, Mesobuthus, Parabuthus i Tityus oraz rodzaje Bothriurus (rodzina Bothriuridae), Hemiscorpius (rodzina Hemiscorpiidae) i Nebo (rodzina Diplocentridae)
– Z pająków właściwych rodzaje: Atrax, Hadronyche, Illawara, Latrodectus, Loxosceles, Sicarius, Phoneutria
– Z ptaszników rodzaj Poecilotheria
– Zakaz obejmuje także krzyżówki i podgatunki powyższych gatunków.
Powyższa wersja nie jest jednak ostateczną wersją ustawy, ta ma przejść jeszcze kilka poprawek i zostać ostatecznie opublikowana na ostatnim posiedzeniu przed przerwą wakacyjną tj. 24-26 czerwca 2020. Niedługo później ma wejść w życie.
Powyższe to oczywiście przepisy niemieckie istotne dla nas przede wszystkim ze względu na organizowaną tam giełdę terrarystyczną w Hamm, by wiedzieć co można, a czego nie wolno będzie tam kupować i/lub sprzedawać. W Polsce istnieje jednak odrębna lista gatunków niebezpiecznych. Ustanowiona w 2011 roku określa, które gatunki są dozwolone, a które nie u nas w prywatnej hodowli.
Źródła:
- https://www.facebook.com/IGGTH/posts/165491641622657 (Post informujący od IG Gefahrtierhalter)
- https://www.landtag.nrw.de/portal/WWW/dokumentenarchiv/Dokument/MME17-1324.html Dokumenty z wczorajszego (10.06.2020) posiedzenia.
- https://www.landtag.nrw.de/portal/WWW/dokumentenarchiv/Dokument/MMD17-8297.pdf (Przegłosowany dokument prawny – Zakaz posiadania zwierząt jadowitych)
- https://www.landtag.nrw.de/portal/WWW/dokumentenarchiv/Dokument/MMD17-7367.pdf (Odrzucony dokument – Zakaz hodowli zwierząt niebezpiecznych)
Liczba wyświetleń: 3636
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Terrarium codziennie. Obserwuj Terrarium!
ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.