Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [5]
Loading...
3853
0
Androctonus crassicauda Skorpiony – Opisy

Androctonus crassicauda

Androctonus crassicauda

Androctonus crassicauda (Olivier, 1807) jest skorpionem należącym do rodziny Buthidae.

Nazwa angielska: Fattail scorpion, uwaga odnosi się do całego rodzaju Androctonus. Nazwę swą zawdzięcza bardzo grubej metasomie.

Wygląd

Dorosłe osobniki dorastają do 10 cm długości. Charakterystyczne dla tego skorpiona są wąskie, cienkie szczypce i ogromna metasoma, która może wydawać się nieproporcjonalna do reszty ciała. Jeśli chodzi o ubarwienie to jest ono związane z regionem, w jakim występuje. Może ono być od brązowego po czarny kolor.

Występowanie

Skorpiony te zamieszkują Bliski Wschód i Afrykę Północną – Irak, Iran, Kuwejt, Emiraty Arabskie, Arabię Saudyjską, Egipt, Libię, Pakistan, Tunezję, Algierię, Mauretanię oraz Północno-Wschodnią Turcję.

Biotop

Skorpiony te występują nie tylko na otwartych suchych przestrzeniach porośniętych pustynną roślinnością gdzie schronienia szukają pomiędzy kamieniami, lecz również w opuszczonych norkach gryzoni. Ostanie działania wojskowe w Iraku przyczyniły się do gwałtownego wzrostu populacji tych skorpionów. Zgliszcza i gruzowiska są idealnym miejscem dla rozwoju tego skorpiona.

Ciekawostki

Skorpiony z rodzaju Androctonus sp. są bardzo wytrzymałe na wysokie jak i niskie temperatury. Wiemy, że mogą wytrzymać temperaturę osiągającą 50°C jak i spadki poniżej zera.

Jadowitość

Ten piękny skorpion został owiany zła sławą z powodu siły jadu, jaką dysponuje. Jest on najjadowitszym skorpionem na świecie. A w miejscu jego występowania notorycznie odnotowuje się przypadki ukłuć, które mogą zakończyć się śmiercią. Więc musimy pamiętać przy każdym kontakcie z nim, że nie są to żarty a ukłucie powoduje silne powikłania zdrowotne jak i może spowodować zgon nawet zdrowej osoby. LD50 dla tego gatunku to 0,32 – 0,64 (mg/kg).

Terrarium

Młode osobniki trzymamy w proporcjonalnie dobranych pojemnikach, wraz z ich wzrostem pojemniki wymieniamy na większe. Minimalne terrarium dla dorosłego osobnika to 30x25x25 cm. Urządzając terrarium staramy się odwzorować naturalne środowisko skorpiona. Jako podłoża używamy mieszanki kilku rodzajów piasków oraz żwirków różnej grubości, minimalna grubość to 10 cm. Do tego dokładamy różnego typu kamienie tak, aby stworzyć mu schronienie. Ciekawym elementem wystroju mogą się okazać kępy suchych traw umieszczone w podłożu.

Temperatura

Chcąc odwzorować naturalne środowisko skorpiona musimy mu zapewnić odpowiednie spadki temperatury. W dzień zapewniamy skorpionowi temperaturę około 30°C, a w nocy spadek do około 20°C. Najlepszym sposobem na ogrzanie terrarium jest żarówka lustrzana o mocy 25W. Ustawiamy ją tak, aby oświetlała częściowo terrarium, wtedy skorpion znajdzie sobie odpowiednie miejsce dla siebie. Do ogrzania pomieszczenia ze skorpionem możemy również zastosować kabel grzewczy, który kładziemy pod terrarium po wcześniejszym jego odpowiednim ułożeniu.

Wilgotność

Jeśli chodzi o wilgotność to w dzień utrzymujemy 30-50% a w nocy nieco zwiększoną. Androctonus crassicauda źle znoszą wilgotność powyżej 50% i przez to mogą zostać zaatakowane przez grzybice, co zwykle kończy się śmiercią skorpiona. Dlatego podłoże zraszamy niezwykle rzadko. Wystarczy kilka kropel wody raz w miesiącu. Skorpion ten wodę pobiera głównie ze swoich ofiar.

Żywienie

Androctonus crassicauda nie jest wybrednym skorpionem i jeśli chodzi o jedzenie możemy mu podawać wszystkie dostępne owady karmowe na rynku. Oczywiście w odpowiedniej proporcji, co do wieku skorpiona. Jak wiemy wszystkie Androctonus sp. są bardzo podatne na szybkie przybieranie na wadze, co ma wpływ na ich stan zdrowia, zdolności rozrodcze i długość życia, więc dorosłe osobniki karmimy nie częściej niż raz na dwa tygodnie.

Uwagi

Silnie jadowity i niebezpieczny skorpion przeznaczony tylko dla doświadczonych hodowców. Kupować go powinny tylko osoby dorosłe wiedzące, co wiąże się z hodowlą tego skorpiona. Zalecane terrarium powinno być otwierane od góry, w żadnym wypadku nie możemy w nim manewrować gołymi rękami do tego celu potrzebna jest nam długa pęseta. Terrarium dla pary skorpionów powinno być odpowiednio większe z duża ilością kryjówek chodź i to czasami nie uchroni nas od kanibalizmu. Więc jeśli nie chcemy stracić jednego ze skorpionów zalecam chów pojedynczy i tylko częste organizowanie im spotkań.

Opracowanie

Opracował amady na podstawie własnych doświadczeń i informacji zawartych na stronach:

Źródło:

http://en.wikipedia.org/wiki/Fattail_scorpion
http://www.tataricus.webpark.pl/androctonus.html

Obserwacje hodowlane

Młode Androctonus crassicauda czas spędzają głównie na przygotowywaniu swojego legowiska, albo raczej kryjówki. Robią to niezwykle pieczołowicie, ponieważ to właśnie tu spędzają większość czasu. W zasadzie od momentu wylinki już po kilku tygodniach przygotowują się do kolejnej, choć tego można nie zauważyć. Zmiany w zachowaniu jednak są widoczne. Nie należy ich przekarmiać. Mają tendencję do tycia. Świerszcz, mały karaczan, czy mącznik w zupełności wystarczą na dwa tygodnie. Wodę czerpią głównie z pożywienia. Nie należy zatem zraszać im pojemnika. Tym bardziej, że w przypadku młodych osobników są to małe pomieszczenia. Wydaje się, że tylko okresowe zwiększanie wilgotności wchodzi w grę. Pozostając przy tym temacie warto zaznaczyć, że młody skorpion potrzebuje więcej wody, aniżeli dorosły, ze względu na praktycznie nieustanny proces zmian w jego organizmie. Pomimo to, należy bezwzględnie uważać i z pewnością niższy poziom wilgotności zwierzęciu nie zaszkodzi. Natomiast przed samą wylinką kiedy Androctonus crassicauda ma problemy z chodzeniem (ewidentne oznaki wylinki). To widać. Można w jednym miejscu wstrzyknąć nieco wody. Ważne, by zdążyła ona wyparować w ciągu kilkunastu godzin. Inaczej należy albo wymienić podłoże, albo osuszyć hodowlany biotop pajęczaka. Sam skorpion przejawia agresję i jest szybki. Należy bardzo uważać operując w terrarium, czy faunaboxie. Hodowca przede wszystkim powinien wiedzieć jedno, że ten skorpion faktycznie stanowi zagrożenie dla życia człowieka. Nie muszę dodawać, że nie powinien on znajdować się w kolekcji młodych, niedoświadczonych sympatyków tych zwierząt. Moje obserwacje odnoszą się wyłącznie do tzw. podrostka, ponieważ takiego posiadam.

Zaobserwował: Tomasz Kałużyński

Liczba wyświetleń: 3853

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu