Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [2]
Loading...
558
0
Davallia denticulata Rośliny – Opisy

Davallia – Dawalia

Davallia – Dawalia

Rodzina: dawaliowate (Davalliaceae)

Opis: Dawalia to pochodząca z Azji paproć (głównie epifityczna), jej nazwa pochodzi od szwajcarskiego kolekcjonera roślin – Edmonda Davall (1763-1798). Rozróżniamy ok. 65 gatunków. Naturalnie rośnie w szczelinach skalnych oraz w koronach drzew. Jej liście osiągają do 1 m długości, a ich morfologia nie jest jednolita (od pojedynczych do pierzastych). Na spodniej stronie liści znajdują się typowe dla paproci zawijki zarodnikowe (indusium) w kształcie fasoli. Bardzo charakterystyczne dla tego gatunku są brązowe, porośnięte włoskami kłącza wystające z donicy, a wyglądem przypominające odnóża ptasznika.

Najpopularniejsze gatunki i odmiany:

  • Davallia bullata : Pochodzi z Japonii. Charakteryzuje się liśćmi pierzasto i głęboko podzielonymi, koloru jasnozielonego w kształcie trójkąta do 15-20 cm długości.
  • Davallia canariensis : pochodzi z Wysp Kanaryjskich. Gatunek ten jest bardzo wytrzymały, szczególnie nadaje się do uprawy w mieszkaniu. Liście trójkątne, pierzaste, głęboko podzielone, ciemnozielone, osiągają długość 30-40 cm. System korzeniowy stanowią kłącza pokryte brązowymi łuseczkami.
  • Davallia fejeensis : pochodzi z Fidżi, to epifityczna paproć, którą cechują szaro-różowe i obwisłe gałęzie. Najczęściej uprawiana odmiana, ma cienkie kłącza i gęsto pierzaste, srebrzyste zielone liście.
  • Davallia mariesii : Pochodzi z Japonii. Gatunek charakteryzuje się czerwonawo-brązowymi kłączami, jasnozielonymi lub zielonymi wpadającymi w brąz trójkątnymi, pierzastymi liśćmi, które zwykle nie przekraczają długości 15-25 cm.

Nasłonecznienie: Dawalia najlepiej czuje się w cieniu, słoneczne stanowisko jest dla tej rośliny szkodliwe. Najkorzystniej ustawić ją na północnym stanowisku. Przez cały rok powinna być trzymana w temperaturze pokojowej.

Podlewanie: Dawalię od innych paproci odróżnia tolerancja suchego powietrza. Wręcz przeciwnie, dawalia nie znosi podmokłego środowiska. Podłoże należy utrzymywać stale lekko wilgotne nie dopuszczając do przelewania. Nie należy jej także zraszać.

Nawożenie: Dawalie nie wymagają częstego nawożenia. Od wiosny do jesieni – 1 na 2 tygodnie. Używamy nawozów mineralnych i organicznych, zimą nie nawozimy.

Przesadzanie: Odpowiednim dla dawalii podłożem jest mieszanina torfu z gliną, gruboziarnistym piaskiem. Nie ma konieczności zbyt częstego przesadzania.

Rozmnażanie: Dawalie rozmnażają się przez podział ale udaje się też ukorzenić ulistnione kłącze.

Uwagi: Typ terrarium Terrarium tropikalne. Toksyczność Roślina nietrująca. Stanowisko Cieniste.

 

Źródło:

  • Wikipedia (en)
  • Encyklopedia Britanica – wydanie angielskie
  • agraria.org/piantedavaso/davallia.htm

Liczba wyświetleń: 558

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu