Chamaeleo chamaeleon – kameleon pospolity
Nazewnictwo
- Nazwa gatunkowa: Chamaeleo chamaeleon (Linnaeus, 1758)
- Nazwa polska: Kameleon pospolity, kameleon europejski
- Nazwa angielska: The Common Chameleon, Mediterranean Chameleon
- Nazwa niemiecka: Das Gewöhnliche, Europäische Chamäleon
- Nazwa czeska: Chameleon obecný
Stan prawny
- Aneks UE: Aneks A.
- Gatunek niebezpieczny: Nie.
- CITES: Załącznik II.
- Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie
Podgatunki
Wyróżnione zostały 4 podgatunki:
- Chamaeleo chamaeleon chamaeleon
- Chamaeleo chamaeleon musae
- Chamaeleo chamaeleon orientalis
- Chamaeleo chamaeleon rectricrista
Chamaeleo chamaeleon osiąga w zależności od podgatunku od 20 do 40 cm. Jest aktywny podczas dnia. Populacja europejska osiąga około 20 cm. Samice zawsze większe od samców. Samce natomiast posiadają większy kask. Zakres kolorów obejmuje zieleń, szary, pomarańczowy i brązowy. Po bokach występuje jeden lub dwa przerywane paski ciągnące się od głowy do tylnych odnóży. Populacja europejska została umieszczona na liście gatunków zagrożonych w Hiszpanii i wpisana do aneksu A (II). Inne populacje zaliczone są do grupy „Least Concern”. Przebywając w krajach Afryki Północnej można spotkać się z próbą sprzedaży tych kameleonów. Zasadność umieszczenia populacji europejskiej w Aneksie A jest krytykowana, jest ona bardzo liczna i stosunkowo niezagrożona. Jednakże jakiekolwiek próby wywozu lub handlu bez niezbędnych dokumentów są karane.
Obszar występowania jest bardzo duży, prawdopodobnie drugi najbardziej rozpowszechniony gatunek kameleona na świecie. W Europie Chamaeleo chamaeleon występuje tylko na skrajnym południu Półwyspu Iberyjskiego oraz niektórych wyspach Morza Śródziemnego. Populacja europejska została prawdopodobnie sztucznie wprowadzona przed 1500 r. Pierwotna populacja ograniczała się tylko do Afryki Północnej, Turcji i Bliskiego Wschodu. Gatunek ten występuje w wielu siedliskach, jednak najbardziej preferuje nadrzeczną roślinność, gaje oliwne czy winnice. W Hiszpanii i Portugalii zamieszkują regiony przybrzeżne. W Afryce zamieszkują bardzo różnorodne biotopy, od obszarów pustynnych do okolic zbiorników wodnych. Na terenach tych istnieje duże zróżnicowanie w ilości rocznych opadów i wilgotności. Młode osobniki występują często wśród traw, dorosłe natomiast preferują niewysokie drzewa.
Opracowanie
Opracował Marcin Nawrot na podstawie:
Jose A. Hodar, Juan M. Pleguezuelos, Juan C. Poveda – Habitat selection of the common chameleon (Chamaeleo chamaeleon) (L.) in an area under development in southern Spain: implications for conservation.
http://www.iucnredlist.org/details/157246/0
http://www.adcham.com/html/taxonomy/species/cchamaeleon.html
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Chamaeleo_chamaeleon_range_Map_.png – dokładny zakres występowania.
Liczba wyświetleń: 1374