Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [2]
Loading...
2113
0
Zakaz świetlówek i metalohalogenów, Unia Europejska Jaszczurki, Krokodyle, Węże, Żółwie

Unia Europejska żegna się ze świetlówkami i metalohalogenami (w tym UVB).

Unia Europejska żegna się ze świetlówkami i metalohalogenami (w tym UVB).

Zmiany w przepisach RoHS z dnia 1 października 2022 r. powodują, że już 24 lutego 2023 r. pożegnamy się ze zwykłymi świetlówkami do oświetlenia ogólnego, zaś ze świetlówkami UVB, metalohalogenami i rtęciówkami (w tym także tymi emitującymi UVB) pożegnamy się ostatecznie 24 lutego 2027 r. Jest to oczywiście bardzo niekorzystna sytuacja dla wszystkich hodowców zwierząt wymagających promieni UVB. Terrarystom pozostanie tylko jedna opcja LED UVB, która na chwilę obecną jest mocno niedopracowana (o lampach LED UVB pisaliśmy tutaj), czasami nawet niebezpieczna dla hodowanych zwierząt, powodując problemy zdrowotne coraz częściej zgłaszane przez samych hodowców. Niemniej przepisy Unii Europejskiej nie przewidują wyjątków.

Czym jest RoHS?

RoHS (ang. Restriction of Hazardous Substances) – w skrócie jest to dyrektywa unijna, której celem jest zmniejszenie szkodliwych substancji przenikających do środowiska ze sprzętu elektrycznego i elektronicznego. W terrarystyce po raz pierwszy odczuliśmy te przepisy w 2012 roku, gdy zakazano tradycyjnych żarówek, a później w 2018 roku, gdy zakazano niektórych typów halogenów. W obu przypadkach skutki w świecie terrarystyki nie były znacząco odczuwalne. Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/65/UE z dnia 8 czerwca 2011 r. w sprawie ograniczenia stosowania niektórych niebezpiecznych substancji w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. można znaleźć na stronie.

Dlaczego Unia chce zakazu tych lamp?

Zakaz świetlówek, metalohalogenów i innych lamp ma związek z chęcią pozbycia się przez UE sprzętu elektrycznego zawierającego rtęć, która w ostateczności ma negatywny wpływ na środowisko.

Terminy – Od kiedy obowiązują poszczególne zakazy?

  • Świetlówki kompaktowe
    • 24 lutego 2023 r. – zakaz będzie obowiązywał świetlówki kompaktowe do ogólnego oświetlenia.
    • 24 lutego 2027 r. – zakaz obejmie kompaktowe świetlówki UVB
  • Świetlówki rurowe (T8 i T5)
    • 24 sierpnia 2023 r. – Zakaz będzie obowiązywał świetlówki rurowe (T5 i T8) do ogólnego oświetlenia.
    • 24 lutego 2027 r. – Zakaz będzie obowiązywał także świetlówki rurowe UVB.
  • Metalohalogeny i rtęciówki
    • 24 lutego 2027 r. – Zakaz będzie obowiązywał zarówno zwykłe, jak i te emitujące UVB metalohalogeny i rtęciówki.

Dlaczego jest to ważne?

Pomimo wielu lamp UVB na rynku, czy to świetlówek (kompaktowych, T8, czy też T5), rtęciówek, czy metalohalogenów, albo lamp LED UVB, produkty odpowiednie jakościowo dla zwierząt można policzyć na palcach jednej ręki. Idealna lampa UVB, która nie wypala się zbyt szybko, emituje duże ilości UVB wystarczające nawet dla najbardziej wymagających pustynnych gatunków i emitująca dobre jakościowo światło, jest bardzo ciężka do wykonania. Co za tym idzie większość producentów takich lamp znajduje się w Europie (np. Arcadia, ZooMed). W przeciwieństwie do poprzednich zakazów (tradycyjne żarówki w 2012 roku, halogeny w 2018 roku), które łatwo było zastąpić i nie były mocno odczuwalne (nadal istnieje możliwość sprzedaży halogenów jako lamp specjalnego użytku). Zakaz świetlówek i metalohalogenów może mocno odbić się na ich dostępności na naszym rynku.

Oczywiście istnieje możliwość, że przepisy UE zmienią się do 2027 roku. Istnieje także możliwość, że do tego czasu lampy LED UVB zostaną mocno poprawione i będą bezpieczne dla naszych zwierząt. Czas niestety nie działa na naszą korzyść.

Źródła:

  • Licht-im-terrarium.de
  • Eur-lex.europa.eu

Liczba wyświetleń: 2113


Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Terrarium codziennie. Obserwuj Terrarium!

NOTA PRAWNA
ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu